reklama

Při podzimním úklid zahrady zahoďte hrábě a využijte sekačku!

Říjnové dny se nesou v duchu velkého zahradního úklidu. A jedním z těch důležitých je řádné očištění zahrady od spadaného listí. Pokud přemýšlíte nad tím, jak si úklid listí na zahradě ulehčit, pak jste na správném místě. Podíváme se, jak a čím listí uklidit a také jak si tuto neoblíbenou činnost výrazně usnadnit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úklid listí na zahradě je pomocí sekačky rychlý a efektivní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úklid listí začíná na začátku října, kdy začne padat z prvních stromů, a to nejen ovocných. V této době první listy ztrácí jasan nebo bříza, z ovocných stromů pak třešeň nebo švestka. Opad je však vždy postupný a úklid je nejlehčí tehdy, pokud se na tuto příležitost vyzbrojíte vhodným nářadím. Samozřejmě, většina z vás má železné hrábě, ale takový úklid zahrady, a to zvláště o větší výměře, je velice namáhavý. Nezoufejte a hlavně nekupujte úplně zbytečný přístroj v podobě zahradního vysavače.

Úklid listí zvládnete totiž velice snadno pomocí sekačky na trávu nebo zahradního traktůrku, což jsou stroje, které jsou vybavené objemnými sběracími vaky a vy tak máte jen polovinu starostí. Sběr listí se v případě těchto strojů kombinuje s posledním sečením trávy. Velmi vhodné je ještě před sečením projet plochu odmechovačem, účinek sekačky je pak trojnásobný. Posekáte trávu, sesbíráte a nadrtíte listí a zároveň ještě uklidíte po podzimní očistě trávníku. Při této příležitosti využijte možnost zpomalení pojezdu stroje, což má velice pozitivní vliv na zmenšení objemu listí. Po jeho nadrcení ušetříte spoustu místa v kompostu, protože sekačkou zmenšíte objem až na polovinu. Ale hrábě rozhodně nezahazujte, využijete je na odhrabání listí v prostorách, kam se sekačkou nedostanete.

Posbírané listí nevyhazujte a dále ho využijte ho k výrobě kompostu nebo s ním přikryjte choulostivé rostliny.

Hrábě využijte při shrabování od krajů a překážek v zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hrábě využijte při shrabování od krajů a překážek v zahradě

Po uklizení nastává další otázka, kam listí s trávou uložit. Samozřejmě, že do kompostu, ale můžete zvolit některou z dalších možností. Tráva s listím se v kompostu míchá s hlínou, hnojem a dalším organickým materiálem, protože to urychlí přeměnu na vysoce ceněný kvalitní kompost. Kromě toho je možné listí s trávou zarýt do záhonů jako materiál, který chcete v zahradě recyklovat a vrátit je zahradě tak, aby byly využity živiny v co největší míře.

Máme pro vás tip, jak si usnadnit úklid listí. Díky tipu pana Kalivody bude nakládání listí rychlejší a snadnější. Podívejte se na video.

Listí využijte na maximum, kromě kompostu ochrání i rostliny před promrznutím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Listí využijte na maximum, kromě kompostu ochrání i rostliny před promrznutím

Listí ze zdravých stromů a keřů se také často využívá jako ochrana proti vymrznutí některých rostlin. Druhy, které jsou citlivější na promrzání kořenového balu, zábal z listí velmi ocení. Jde především o růže, motýlí keře nebo hortenzie, které pěstujete venku po celý rok. Po zimě se pak toto listí smíchá s jiným materiálem a uklidí do kompostu, kde se rozloží.

Jak si ulehčit podzimní úklid zahrady:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Máte plnou zahradu spadaného listí? Vyrobte si dekorativní kytici v podzimních duchu podle našeho návodu. Je to snadné. 

 

 

 

Publikováno: 3. 10. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.