Jednou za čas je potřeba udělat velký úklid nejen doma, ale také na zahradě. Podzimní měsíce jsou časem, kdy se příroda připravuje na zimní spánek a my jí v tom můžeme pomoci. A co teprve všechno zahradní náčiní a nábytek, které po letní sezóně volají po očistě… Když budete mít v rukávu pár šikovných triků a v záloze zdatné pomocníky, uvidíte, že budete s podzimním úklidem zahrady rychle hotovi.

Podzimní úklid zahrady je jednou z každoročních prací, které se nevyhneme. Než se pustíte do práce, projděte se mezi záhonky a trávníky, koukněte na terasu a prohlédněte nářadí. Během této příjemné procházky si v klidu rozmyslete, co potřebuje očistu a jaké zahradnické práce na vás ještě čekají. Budete si pak moci naplánovat, co všechno do podzimního úklidu zahrady zahrnete a jak se na něj nejlépe připravit.
Rychlý úklid „pod tlakem“
I když během sezóny o nástroje a nábytek průběžně pečujete, právě teď nastal čas zbavit je veškeré špíny a rezu. S očištěným nářadím, jako jsou rýče, lopaty a hrábě, se vám bude lépe pracovat a plastový nábytek byste neměli ukládat k zimnímu spánku se zašpiněným povrchem. Chcete přece, aby vám vydržel několik dalších sezón, a navíc byste starou špínu na jaře hůře odstraňovali.

Plastový stůl nebo židle můžete pochopitelně omýt saponátem, ale záhy zjistíte, že některé špinavé šmouhy ne a ne zmizet. Vyzkoušejte raději prostředek vlastní výroby, kterým je kašička z kyseliny citronové a octa. Až si ji namícháte, nanášejte ji na špinavé plochy hadříkem (může být klidně i hrubší) a špína vám bude mizet doslova před očima.

Kašičku je potřeba spláchnout vodou. K tomu můžete použít zahradní hadici, ale ještě lépe vám to půjde s tlakovou myčkou. Tu navíc využijete nejen v péči o zahradní nábytek, ale velmi účinně a šetrně s ní umyjete i horská kola nebo automobil. Protože je skladná, najdete pro ni místo, i když máte k dispozici jen minimální úložné prostory.
Pokud máte na zahradě nábytek dřevěný, můžete tlakovou myčku použít k odstranění listí a větších nečistot. Vytrvalé a mastné skvrny pak vyčistíte speciálním čističem na dřevo. A nakonec dřevěné židle a stoly ošetřete teakovým olejem, který nanesete jemným hadříkem nebo houbičkou.

Nářadí jako nové
K podzimnímu úklidu na zahradě patří i shrabování listí, rytí a další práce, při nichž se neobejdete bez nářadí, jako jsou hrábě, rýč, motyka nebo lopata. Většina z nich je částečně kovová, takže se časem objeví rez a „úporné“ nečistoty. I na ně si můžete připravit účinný čistič z receptáře našich babiček – tentokrát stačí jen rozmíchat kyselinu citronovou s vodou. Roztokem pak odstraníte nečistotu a hlavně rez ze všeho kovového nářadí.
Nejdříve se ale zbavte zaschlé hlíny: I k tomu vám dobře poslouží tlaková myčka, kterou použijte také při finálním oplachování. Podobně pak nářadí ošetřete, až ho budete ukládat k definitivnímu „zimnímu“ spánku. Ale před tím ho ještě naimpregnujte. K tomu vám postačí starý kuchyňský olej, který hadříkem rozetřete nejen po násadách, ale i po vyčištěných kovových plochách.

Podzim na zahradě aneb Na co nezapomenout
K podzimnímu úklidu patří především všechny práce, které pomohou zazimovat záhony, travnaté plochy a připravit keře se stromy na studené měsíce. Pro milovníky zahradničení to jsou krásně strávené chvíle, při kterých si odpočinou, a ještě je hřeje vědomí, že udělali pro svou zahradu maximum.
Během následujících týdnů byste tedy neměli zapomenout na následující činnosti:
- Hrabání listí – pokud je zdravé, využijete ho i na mulčování a do kompostu
- Prořezávání stromů a keřů
- Vysévání rostlin, například trvalek
- Plení záhonků
- Poslední sekání trávníků – nezapomeňte, že před zimou by měla být výška trávy minimálně 4 cm, mimo jiné jako ochrana před plísní sněžnou
- Zazimování jezírek a bazénů
Na co nezapomenout před zimou:
Publikováno: 3. 10. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová