reklama

Ve spíži najdete nejen jídlo, ale také pomocníky, se kterými uklidíte zahradu

Jednou za čas je potřeba udělat velký úklid nejen doma, ale také na zahradě. Podzimní měsíce jsou časem, kdy se příroda připravuje na zimní spánek a my jí v tom můžeme pomoci. A co teprve všechno zahradní náčiní a nábytek, které po letní sezóně volají po očistě… Když budete mít v rukávu pár šikovných triků a v záloze zdatné pomocníky, uvidíte, že budete s podzimním úklidem zahrady rychle hotovi.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když se do podzimního úklidu zahrady pustíte s chutí, půjde vám práce pěkně od ruky a rádi vám pomohou i malí zahradníci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podzimní úklid zahrady je jednou z každoročních prací, které se nevyhneme. Než se pustíte do práce, projděte se mezi záhonky a trávníky, koukněte na terasu a prohlédněte nářadí. Během této příjemné procházky si v klidu rozmyslete, co potřebuje očistu a jaké zahradnické práce na vás ještě čekají. Budete si pak moci naplánovat, co všechno do podzimního úklidu zahrady zahrnete a jak se na něj nejlépe připravit.

Rychlý úklid „pod tlakem“

I když během sezóny o nástroje a nábytek průběžně pečujete, právě teď nastal čas zbavit je veškeré špíny a rezu. S očištěným nářadím, jako jsou rýče, lopaty a hrábě, se vám bude lépe pracovat a plastový nábytek byste neměli ukládat k zimnímu spánku se zašpiněným povrchem. Chcete přece, aby vám vydržel několik dalších sezón, a navíc byste starou špínu na jaře hůře odstraňovali.

Když víte, jak na to, plastový nábytek získá rychle ztracený glanc
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když víte, jak na to, plastový nábytek získá rychle ztracený glanc

Plastový stůl nebo židle můžete pochopitelně omýt saponátem, ale záhy zjistíte, že některé špinavé šmouhy ne a ne zmizet. Vyzkoušejte raději prostředek vlastní výroby, kterým je kašička z kyseliny citronové a octa. Až si ji namícháte, nanášejte ji na špinavé plochy hadříkem (může být klidně i hrubší) a špína vám bude mizet doslova před očima.

Pro odstranění nečistot z plastového nábytku si připravte kašičku z kyseliny citronové a octu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro odstranění nečistot z plastového nábytku si připravte kašičku z kyseliny citronové a octu

Kašičku je potřeba spláchnout vodou. K tomu můžete použít zahradní hadici, ale ještě lépe vám to půjde s tlakovou myčkou. Tu navíc využijete nejen v péči o zahradní nábytek, ale velmi účinně a šetrně s ní umyjete i horská kola nebo automobil. Protože je skladná, najdete pro ni místo, i když máte k dispozici jen minimální úložné prostory.

Pokud máte na zahradě nábytek dřevěný, můžete tlakovou myčku použít k odstranění listí a větších nečistot. Vytrvalé a mastné skvrny pak vyčistíte speciálním čističem na dřevo. A nakonec dřevěné židle a stoly ošetřete teakovým olejem, který nanesete jemným hadříkem nebo houbičkou.

Tlaková myčka se pro vás stane platným pomocníkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tlaková myčka se pro vás stane platným pomocníkem

Nářadí jako nové

K podzimnímu úklidu na zahradě patří i shrabování listí, rytí a další práce, při nichž se neobejdete bez nářadí, jako jsou hrábě, rýč, motyka nebo lopata. Většina z nich je částečně kovová, takže se časem objeví rez a „úporné“ nečistoty. I na ně si můžete připravit účinný čistič z receptáře našich babiček – tentokrát stačí jen rozmíchat kyselinu citronovou s vodou. Roztokem pak odstraníte nečistotu a hlavně rez ze všeho kovového nářadí.

Nejdříve se ale zbavte zaschlé hlíny: I k tomu vám dobře poslouží tlaková myčka, kterou použijte také při finálním oplachování. Podobně pak nářadí ošetřete, až ho budete ukládat k definitivnímu „zimnímu“ spánku. Ale před tím ho ještě naimpregnujte. K tomu vám postačí starý kuchyňský olej, který hadříkem rozetřete nejen po násadách, ale i po vyčištěných kovových plochách.

Zahradnické nářadí si zaslouží vaši péči, která nemusí být časově a finančně náročná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradnické nářadí si zaslouží vaši péči, která nemusí být časově a finančně náročná

Podzim na zahradě aneb Na co nezapomenout

K podzimnímu úklidu patří především všechny práce, které pomohou zazimovat záhony, travnaté plochy a připravit keře se stromy na studené měsíce. Pro milovníky zahradničení to jsou krásně strávené chvíle, při kterých si odpočinou, a ještě je hřeje vědomí, že udělali pro svou zahradu maximum.

Během následujících týdnů byste tedy neměli zapomenout na následující činnosti:

  • Hrabání listí – pokud je zdravé, využijete ho i na mulčování a do kompostu
  • Prořezávání stromů a keřů
  • Vysévání rostlin, například trvalek
  • Plení záhonků
  • Poslední sekání trávníků – nezapomeňte, že před zimou by měla být výška trávy minimálně 4 cm, mimo jiné jako ochrana před plísní sněžnou
  • Zazimování jezírek a bazénů

Na co nezapomenout před zimou:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 10. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat