reklama

Okrasnou zahradu založíte sami, je to všelék na stres a pastva pro oči

Okrasná zahrada umí být neuvěřitelnou pastvou pro oči. Obsahuje mnoho druhů rostlinstva, které není příliš náročné, a tak nám umožní trávit volný čas bez záležitostí jako pletí, neustálé zalévání nebo sklizeň. Co vlastně všechno obnáší takovou okrasnou zahradu vymyslet a vybudovat? Jde to udělat tak, aby nutnost údržby takové zahrady byla minimální?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okrasná zahrada je pastvou pro oči, při jejím osazování myslete i na opylovače (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Okrasné zahrady vás potěší svým vzhledem, ale měli byste přitom myslet i na nějaký tajný kousek prostoru, kam si několik sazenic zeleniny vysadíte.

Vše začíná velmi poctivým a důsledným plánováním. Když se rozhodnete v rámci koupě nemovitosti zcela zásadně přebudovat zahradu, dělejte to tak, abyste za několik let neřešili spoustu zásadních problémů. Stromy, které budete chtít nasázet na okraje zahrady, musí vyrůst jen do té výšky, aby neohrožovaly vaši bezpečnost v domě nebo nestínily sousedům. To jsou dva zásadní aspekty, které se často přehlížejí. Pokud si s osázením zahrady nevíte rady, nebojte se využít služby zahradního architekta, který umí stvořit zahradu vašich snů i za předpokladu, že to nějakou korunu navíc bude stát.

Jednou z úprav zahrady může být i instalace trávníkových pásů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednou z úprav zahrady může být i instalace trávníkových pásů

Ze všeho nejdříve myslete na provedení hrubých terénních úprav, zvažte možnost výstavby zahradního jezírka nebo bazénu a neopomeňte ani zídky, které jsou velmi hezkým doplňkem zahrady ve svažitějším terénu. S jejich stavbou začínejte vždy před výsadbou zeleně, pro bezúdržbovou zahradu zvolte i automatické závlahy, které vás nedonutí běhat s konvemi a pokud už, tak budete zalévat jen osázené truhlíky na terase. K rozvodům vody se často přidá i elektřina, například přívod do zahradní pergoly nebo pro osvětlení zahrady, které dokáže zpříjemnit každý krásný večer od jara až do podzimu.

Kamenné zídky představují zajímavý prvek okrasných zahrad
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kamenné zídky představují zajímavý prvek okrasných zahrad

Až po dokončení úprav se vrhněte na osázení. Volte takové druhy stromů, které mají nějaký estetický efekt, zároveň ale vybírejte tak, aby na jednom místě nebylo příliš mnoho druhů. Z jehličnanů jsou krásné především borovice a jedle, smrkové porosty není vhodné sázet z důvodu problémů s lýkožroutem (kůrovcem), jehož kalamitní výskyt likviduje porosty neuvěřitelnou rychlostí.

Tyto druhy kombinujte tak, aby vzniklo několik ostrůvků, které poslouží jako útočiště drobnému ptactvu i v době hnízdění. Listnaté stromy na zahradách prezentují například tradiční a velice oblíbená lípa, javor, platan, překrásná katalpa nebo neobyčejně elegantní sakura, která oživuje zahradu svými překrásnými květy na jaře. Z menších rostlin je pak žádoucí doplnit zahradu o keře, jako jsou rododendrony a stálezelené listnáče, které vás mohou zbavit hlavně starostí s podzimním úklidem listí. Tradiční a oblíbenou je v tomto případě bobkovišeň.

Nezapomeňte na odpočinkovou zónu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomeňte na odpočinkovou zónu

Aby byla zahrada co nejvíce pestrou během léta, nikdy nezapomínejte na trvalky, kterých není nikdy dost. Tradiční a velice oblíbené druhy v podobě třapatek, chryzantém, hosty, perovskie a další rostliny, nasázejte v početných skupinách na několik míst. Nejen, že postupně zesílí a vytvoří kvetoucí koberce, které jsou krásné na pohled, ale jsou zároveň tahákem na opylovače. Z vyšších druhů se do každé okrasné zahrady hodí plaménky, hortenzie, motýlí keře nebo pivoňky. Pro prevenci růstu plevelů nasypte mezi rostliny štěpku, která je přírodním materiálem. Teprve po osazení všech trvalek na své místo vysejte trávník, v případě podzimních dnů v říjnu je vhodné využít buď možnost pokládky trávníkových pásů, anebo jeho vysetí až zjara.

Výhody okrasných zahrad v několika bodech

  • minimum nutné péče
  • možnost využití moderních technologií – závlahy, robotické sekání
  • stvoříte si svůj sen, který v okrasné zahradě opravdu prožijete
  • několik odpočinkových zón umožní trávit čas tak, jak opravdu chcete

Zahrada může být i docela maličká:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 10. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček