reklama

Jiřiny mohou kvést na záhoně až do prvních mrazíků

Jiřiny jsou nádherné květiny, které spolu s chryzantémami patří k nejvděčnějším podzimním kvetoucím rostlinám, se kterými se můžeme těšit na odkvétající zahradě. Co se týká velkoleposti kvetení, nemnoho jiných květin se jim vyrovná. I jen jediný květ ve váze vydá za velkou kytici jiných květin.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jiřiny jsou krásné i k řezu do vázy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Původní druh Dahlia pinnata byl v roce 1784 objeven v Mexiku. Asi o dvacet let později se stala středem zájmu mnoha šlechtitelů a postupně začala vznikat řada kříženců. Ze Španělska se jiřiny rychle šířily po celé Evropě. V Čechách měly svou zlatou éru v době národního obrození. Milovala je Božena Němcová a v podzimním čase se dokonce pořádaly květy krásně zdobené jiřinkové bály.

Odrůda Capella
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Odrůda Capella

Dnes se jiřiny pěstují se stejnou oblibou a není snad jediná zahrádka, na které by se nenašly. Jejich cennou vlastností je právě pozdější kvetení, kdy většina letniček má svoje nejlepší období už za sebou. Vypadají velice dobře na záhoně v kombinaci variet, krásně se doplňují i s ostatními podzimními květinami a travinami. Mohutnější typy patří i k pěkným solitérám. Jiřin je velké množství a při jejich výběru se řiďte vlastním vkusem. Podle typu kvetení se dělí do deseti skupin na jednoduché, sasankovité, náhrdelníkovité, leknínovité, dekorační, kulovité, pomponkovité, kaktusovité, polokaktusovité a rozmanité.

Jiřiny jednoduchého typu květenství
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Jiřiny jednoduchého typu květenství

Časem jejich nákupu je jaro, kdy v zahradnických prodejnách můžeme zakoupit hlízy s narašenými očky. Právě ta by se měla při nákupu zkontrolovat, zda nejsou zaschlá.

Při výběru jiřin se řídíme také výslednou velikostí rostliny. Vedle skutečných obrů jsou na trhu i 30cm trpaslíci. Jiřiny se pěstují a množí vegetativní cestou pomocí hlíz, které se vysazují na jaře, po 15. květnu. Hlízy ale nejsou mrazuvzdorné a před příchodem zimy se musí bezpodmínečně vyrýt a uložit nejlépe ve sklepě až do jara. Každoročně stojíme před otázkou, jak správně načasovat podzimní vyrývání.

Jiřina Jumbo White
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Jiřina Jumbo White

Jiřiny často ještě bohatě kvetou a je nám líto je vyrýt s květy. Určitě se vyplatí sledovat předpověď počasí, a pokud hrozí silnější mrazy, je třeba hlízy vyndat. Mrazů lehce pod nulu se ale nemusíme tolik obávat. Postihnou pouze zelenou nadzemní část, ale ne hlízy pod zemí. Pokud mrazík spálí stvoly, už na nic nečekáme a ihned hlízy vyryjeme. Vždy je vyrýváme opatrně tak, aby nedošlo k jejich poškození rýčem nebo vidlemi. Stvoly zastřihneme na velikost kolem 10 cm, nikdy je neukrucujeme ani nevytrháváme.

Fialovo-bílá jiřina odrůdy 'Carolina Moon'
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fialovo-bílá jiřina odrůdy 'Carolina Moon'

Poškozené hlízy odstraníme. Rány můžeme zaprášit dřevěným uhlím. Ideálním skladovacím prostorem je temný bramborový sklep s teplotami okolo 5-8 °C a s 85% vzdušnou vlhkostí. Před uložením hlízy ale necháme několik dnů oschnout a oklepeme z nich případné silnější nánosy zeminy. Jiřiny vyžadují slunné stanoviště s hlinitou půdou s dostatkem vápníku. Ideální je pH 7-8. Dáme pozor na přehnojení dusíkem, které je nežádoucí. Před jarní výsadbou je dobré plochu dobře zrýt a obohatit ji kvalitním zralým kompostem.

Jiřina kaktusovitého typu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jiřina kaktusovitého typu

Pro jiřiny vykopeme jámy dostatečně hluboké i široké, aby se do nich hlízy dobře vešly. Po dosypání zeminy by výška nad očky měla být 8-10 cm. Jiřiny před výsadbou můžete nechat i narašit. Vyndejte je ze sklepa a přeneste na světlé místo s teplotou okolo 18 °C. Předtím než vysadíte, jasně vidíte, které hlízy jsou v pořádku a které ne. Příliš mohutné trsy je také dobré za pomoci rýče nebo rycích vidlí rozdělit. Vysoké druhy sázíme na 50 cm od sebe, nižší na 30 cm.

Jiřinky ze semen

Některé jiřiny se ale dají množit i generativní cestou – výsevem semene, říkáme jim jiřinky či miňonky. Patří sem jednoduše kvetoucí jiřiny skupiny Mignon, Mardi Gras a velmi omezené množství poloplných odrůd, např. Stargazer. Vysévají se na jaře stejně jako ostatní letničky, vhodné je předpěstování ve skleníku nebo za oknem. Na podzim je k přezimování nevyrýváme, příští jaro si je opět vypěstujeme z výsevu.

Pomponkovitá forma – jiřina 'Wizard of Oz'
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pomponkovitá forma – jiřina 'Wizard of Oz'

Využití

Kromě záhonového použití jsou jiřiny i velmi vhodné pro řez květů do váz. Vyšší odrůdy je vhodné vyvázat ke kůlům, aby je vítr nebo déšť nepovalil a květy a stonky se neznehodnotily. Ve váze je dobré často měnit vodu za čerstvou. Jiřiny se dají i sušit, květy pak najdou své využití v suchých aranžmá. K sušení se hodí všechny květy kromě bílých. Sušíme je vždy po jednom, ne ve svazku, zavěšené květem dolů.

Podívejte se, jak se o jiřiny starat a jak je množit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 10. 2021, Autor: Daniela Dušková