reklama

Práce na zahradě nekončí, ani když přijde babí léto

Klasické léto nám dalo sbohem, ale teplé a příjemné dny ještě nekončí. Pro babí léto a přicházející podzim je typické krásné světlo a barvy, které vyráží dech. Podzim je ale také ve znamení práce na zahradě a příprav na zimu. Přečtěte si, na co byste rozhodně neměli zapomenout!

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Práce na zahradě nekončí, ani když přijde babí léto (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bohatá podzimní úroda

I na podzim si užíváme posledních plodů naší práce. Podzimní sklizeň bývá většinou bohatá a přebytky je potřeba zpracovat, případně uskladnit. Kdo má k dispozici sklep, má ideální podmínky. Ten je ale před uskladněním nutné dobře připravit, aby v něm ovoce neshnilo. Základem je sklep vyvětrat, ideálně v noci, aby se v něm ochladil a zvlhčil vzduch. Dále doporučujeme prostor před podzimní sklizní pořádně uklidit, vybílit a vysířit.

Pro podzim jsou typické zejména různé druhy ovoce - jako jsou hrušky, jablka nebo švestky, ořechy, a poté tykvovitá zelenina. Nebojte se ale ani rajčat či paprik, které mohou postupně dozrávat až do prvních mrazíků. Ty byste měli sklidit ve chvíli, kdy denní teplota klesá pod 10 °C. Nedozrálé plody můžete nechat dozrát doma v pokojové teplotě.

Podzimní sklizeň bývá většinou bohatá a přebytky je potřeba zpracovat, případně uskladnit
i (Zdroj: Escube)
Podzimní sklizeň bývá většinou bohatá a přebytky je potřeba zpracovat, případně uskladnit

Podzimní výsadba

Nejen jaro, ale i babí léto a podzim jsou obdobím výsadby rostlin. Před výsadbou je potřeba půdu připravit, aby měly rostliny dostatek živin, ale i podmínky pro dobré zakořenění a uchycení. Půda by se proto měla provzdušnit podle typu vysazovaných rostlin. Pokud není půda dostatečné kvalitní, je možné ji vylepšit přidáním kompostu, případně jí pomozte podzimním hnojením, které se však může svým složením lišit od hnojení doporučeného v letních měsících.

Podzim je ideální doba pro výsadbu jarních cibulovin, které svým kvetením ohlašují příchod jara. Vhodné je vysadit ale i užitkové rostliny, jako je například česnek nebo jahody. Dokonce i různé druhy zeleniny je lepší vysadit už před zimou. Například mrkev, ředkvičky, špenát nebo raný salát zvládnou během podzimu lépe zakořenit a radost vám udělají velmi brzy zjara.

Vhodné je zasadit také prostokořenné ovocné stromy, které se uchytí lépe na podzim než na jaře. Jedná se například o jabloně, hrušně, třešně, višně, švestky nebo ořešáky. Ty je vhodné začít sázet od poloviny října.

Zkracující se dny o sobě dávají znát a je proto potřeba zahradu začít postupně připravovat na přicházející zimu
i (Zdroj: Escube)
Zkracující se dny o sobě dávají znát a je proto potřeba zahradu začít postupně připravovat na přicházející zimu

Postupná příprava na zazimování zahrady

Zkracující se dny o sobě dávají znát a je proto potřeba zahradu začít postupně připravovat na přicházející zimu. Postupně se uvolňuje místo na záhonech a je čas začít myslet i na půdu, která rostliny celou sezonu živila. Záhony je dobré nejprve pořádně vyčistit a zbavit plevele. A nakonec půdě vrátit vše, co si z ní pěstované rostliny vzaly. Ideální je ještě před zimou záhon osít tzv. zeleným hnojivem – tedy směsí rostlin, které za několik týdnů posekáme, necháme zavadnout a zapracujeme do půdy. Podobně poslouží i kompost. Před zimou není vhodné zarývat hnojiva příliš hluboko, organická složka také ochrání půdu proti holomrazům a zbytečné ztrátě živin.

Hodně pozornosti věnujte trávníku. Aby se vám na jaře zase zazelenal, důkladně ho na zimu připravte. Během podzimu přestává trávník aktivně růst a připravuje se na zimu. Z trávníků postupně vyhrabávejte spadané listí. Důležité je také trávník před zimou ošetřit proti sněžným plísním a provzdušnit, což pomáhá hlubšímu průniku kořenů do půdy. Pokud to stav trávníku vyžaduje, je možno použít i vertikutaci. Odstraněním tzv. plsti se vzniku sněžné plísně dá částečně předejít. Nakonec je trávník vhodné přihnojit hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku a dobře zalít.

Kromě trávy vyžadují péči také rostlinky
i (Zdroj: Escube)
Kromě trávy vyžadují péči také rostlinky

Při úklidu zahrady myslete i na drobné živočichy

Kromě trávy vyžadují péči také rostlinky. Ty nejchoulostivější je vhodné na zimu přesadit a uskladnit je na suchém a hlavně vzdušném místě. Většinu trvalek zastřihněte nízko u země a pokryjte je chvojím, které je ochrání proti mrazu. Jsou ale rostliny, které zastřihávat nepotřebují – sem patří například stálezelené trvalky, u kterých stačí odstranit zbytky květenství a uhnilých listů. Nestříháme ani okrasné trávy, které vaši zahradu přes zimu krásně vyzdobí.

Nezapomeňte poklidit všechno náčiní a vypustit nádrže s vodou. Při úklidu zahrady ale nemusíte být zcela důslední. Nechte v klidném hromádku opadaného listí a dřeva, která poskytne skrýš malým živočichům. Ptákům zase dobře poslouží suché semeníky trvalek.

Nejen jaro, ale i babí léto a podzim jsou obdobím výsadby rostlin
i (Zdroj: Escube)
Nejen jaro, ale i babí léto a podzim jsou obdobím výsadby rostlin

Pusťte se do velkého úklidu zahrady:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 10. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce