Na podzim mají zahradníci spoustu práce. Musí se postarat nejen o sklizeň ovoce a další úrodu, ale také se musí postarat o trávník, pohrabat listí a tak podobně. S příchodem podzimu je také nutné skleník připravit na zimu, a tedy ho důkladně vyčistit. Zaslouží si to, vždyť skleník je skvělým prostředkem pro každého zahradníka. Chrání rostliny před extrémními klimatickými podmínkami i škůdci, zároveň prodlužuje vegetační období rostlin a představuje ideální místo pro sazenice a citlivé rostliny. Kdybyste jej na podzim nevyčistili, mohl by pak způsobit více škody než užitku.

Kdybyste jej na podzim nevyčistili, mohl by pak způsobit více škody než užitku.
Proč je nutné skleník čistit
Abyste zajistili, že skleník poskytne vašim rostlinám ty nejlepší podmínky, musíte ho pravidelně čistit. Je sice pravda, že čištění skleníku není zábavné a je to věc, kterou máme tendenci odkládat, ale když se do toho dáte a uděláte to pořádně, skleník se vám za to s příchodem nové sezóny štědře odvděčí. Obecně se přitom za tu nejlepší dobu pro čištění udává říjen a duben. Je tedy nejvyšší čas.
Už víte, co budete letos pěstovat ve skleníku? Přečtěte si i náš další článek, kde vám poradíme, jaká odrůda okurek se hodí právě do fóliovníku.
Co k vyčištění skleníku budete potřebovat:
- koště
- kbelík s vodou a přírodním mýdlem, které nezanechává žádné zbytky
- stěrku na okno
- přírodní čisticí prostředky pro domácnost čili ocet
- alkohol nebo bělidlo, případně hydrogen dioxid nebo sůl chloridu amonného
- hadici napojenou na vodu
- škrabku
- pracovní rukavice
Jak při čištění skleníku postupovat
Tento způsob čištění je vhodný pro klasické skleněné skleníky, plastové skleníky, fóliovníky i zahradní rámy. K úklidu a vyčištění skleníku si vyberte pěkný den, kdy neprší. Může ale trochu foukat, protože vám to urychlí schnutí skleníku. Úklid si klidně rozvrhněte i na několik dní. Čištění skleníku začněte tím, že odstraníte jeho obsah. Vytáhněte z něj tedy všechny rostliny, květináče a všechno ostatní, co v něm máte. To vám udělá prostor pro vaši další práci a také tím odstraníte všechny škůdce a nemoci, které jsou v obsahu.
S úklidem skleníku začněte pěkně od podlahy. Možná zjistíte, že podlaha skleníku je pokryta mrtvými rostlinnými materiály nebo dokonce i mechem nebo řasami. Podlahu tedy pořádně zameťte, když tak ji i vysajte. Buďte přitom pečliví. Dostaňte z ní všechny nečistoty. Vyčištěnou podlahu od hrubých nečistot následně důkladně vydrhněte a opláchněte. Buďte přitom skutečně pečliví, protože škůdci a nemoci mohou žít i v těch nejmenších škvírách.
Už víte, jak správně vyčistit skleník. Přečtěte si také, jak správně připravit na sezónu zahradní nábytek ze dřeva.

V následujícím kroku vyčistěte žlaby, z nichž odstraňte všechny staré listy, mech a další nečistoty. Zvláštní pozornost věnujte horní části spádových trubek, které mohou být zablokované. Vše nakonec opláchněte vodou z hadice. Vyměňte rozbité části, jako třeba odvzdušňovací regulátory a odlučovače tahu.

K čištění povrchu skleníku použijte mýdlovou vodu s octem. Dříve, než se pustíte do mytí, zakryjte všechny elektrické zásuvky. Může se to jevit jednoduše, ale funguje to prostě nejlépe. Řasy a jiné nečistoty přilnuté na povrchu i mezi škvírami seškrábněte škrabkou. Dezinfekci skleníku si můžete klidně nechat na další den. K dezinfekci skleníku použijte nějaký domácí osvědčený čisticí prostředek, který odstraní bakterie a plísně. Může jít třeba o alkohol nebo třeba bělidlo. Po namočení všech skel z vnější i vnitřní strany pak vše setřete stěrkou (dělejte to průběžně spolu s umýváním skel). Umožní to v budoucnu rostlinám ve skleníku maximální přísun slunečního světla.

Při mytí nezapomeňte ani na rámy skleníku. I ty je zapotřebí důkladně vydrbat mýdlovou vodou a rejžákem. Do vody doporučujeme přidat i bělidlo, které povrch vydezinfikuje. Pokud nechcete použít bělidlo, můžete ho nahradit i hypermanganem. Po stáhnutí nečistot a dezinfekci je zapotřebí skleník opláchnout čistou vodou. To můžete udělat s pomocí kbelíku, mýdlové vody a houby nebo si usnadníte práci a skleník jednoduše vystříkáte vodou z hadice. Hadicí můžete navíc vypláchnout i ta nejzáludnější zákoutí.
Nezapomeňte také na půdu ve skleníku. Poradíme vám, jak o ni pečovat.

Umyjte a vydezinfikujte i všechny nádrže na stojatou vodu. Dříve, než se rozhodnete nanosit obsah zase zpět do vyčištěného skleníku, zkontrolujte ho a umyjte ho. Všechny květináče, truhlíky, vaničky na osivo i plantážníky umyjte teplou máslovou vodou s octem. K dezinfekci pak můžete použít i bělidlo, které opláchnete čistou vodou. Otřete všechny police a další povrchy. Teprve až pak můžete všechny věci vrátit do skleníku. Pokud používáte vnitřní nebo vnější stínicí clony, vyperte je. Ukliďte nářadí, které v zimě nebudete potřebovat.
Na konec rovněž odborníci radí nahradit půdu za čerstvou, protože ta stará může již skrývat různé choroby a patogeny, které by se v zimě ještě více rozmnožily. Pokud však dodržujete střídání plodin, únava plodiny se nemusí projevit ani po mnoha letech. Navíc výměna půdy i v malém skleníku je opravdu fyzicky náročné. Jednodušší je předejít výměně zeminy rozumným používáním strojených hnojiv a dále pak provádění každoroční dezinfekce proti chorobám a škůdcům, o němž jsme již psali na našich stránkách. V každém případě zeminu budete muset vyměnit, jestli se u vás objeví bobulovitost kořenů brukvovitých. Po výměně zeminy novou půdu proryjte, ale neuhrabávejte, ať během zimy důkladně promrzne. I novou zeminu ošetřete hnojivem. Takto zpracovaná pak bude v dobré kondici připravená na jaro.
Podívejte se, jak pečovat o půdu ve skleníku:
TIP:
Chcete si postavit skleník podle svých představ? Přečtěte si i náš další článek a načerpejte inspiraci.

Publikováno: 4. 10. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová