reklama

Vřes obecný: Že zdobí, to se ví, ale že pomáhá zhubnout, to už moc ne

Vřes obecný (Calluna vulgari) asi znáte spíš jako rostlinu, která je součástí vánoční purpury a bez níž se neobejde snad žádná podzimní dekorace. I když jeho léčivé účinky nejsou obecně známé, což je škoda, rozhodně stojí za pozornost. Vřes je bylinou detoxikačních kúr, působí příznivě na látkovou výměnu a jako močopudný, dezinfekční a protizánětlivý prostředek na močové cesty.

Jak vřes obecný sbírat a sušit

Vřes obecný (Calluna vulgari) je polodřevnatý, bohatě větvený keřík je 20 - 50 cm vysoký, se stále zelenými listy a s růžovofialovými až bílými květy v jednostranných hroznech. Květy fialově růžové až bílé. Kvete od července do listopadu. Jako léčivku sbírejte jen původní druh vřesu obecného, zahradní odrůdy jsou vhodné hlavně na okrasu. Můžete sbírat buď jen květ s příměsí lístků, nebo celou nať. Květy se sklízejí drhnutím z větviček po směru růstu. Při seřezávání natě vybírejte jen nedřevnaté výhonky. Květ vřesu sušte v nízké vrstvě ve stínu. Květ schne velice dobře a rychle, a tak ho není nutné sušit umělým teplem. Nať s květem sušte buď v načechrané vrstvě do 10 cm, nebo ve svazcích zavěšených ve stínu a v průvanu. Správně usušený vřes musí zůstat jak v květu, tak i v nati v přírodní barvě.

Vřes obecný (Calluna vulgari) sušený
i (Zdroj: istock.com)
Vřes obecný (Calluna vulgari) sušený

Proč a jak vřes obecný pomáhá

Nať vřesu obsahuje glykosid arbutin, třísloviny, flavonoidy (kvercetin a myricetin), hořčiny, kyselinu křemičitou, saponin, pryskyřice a alkaloidy. Droga je bez pachu a má trpce nahořklou chuť. Po tříměsíční léčebné kúře by určitě měla následovat v užívání minimálně měsíční prodleva! Vřes obecný pomáhá rozpouštět a odplavovat usazené toxiny z těla, jeho diuretické působení ocení ti, kteří trpí zadržováním vody v těle a otoky končetin. Patří tak mezi bylinky, které také pomáhají při hubnutí. Látky obsažené ve vřesu zbavují nebezpečné kyseliny močové, která se při vysokých hladinách v krvi usazuje v těle. Nejenže redukuje hladinu kyseliny močové v krvi, ale pomáhá likvidovat již usazené krystalky v tkáních, nejčastěji v kloubech. Vřes je také osvědčenou bylinou pro prevenci i léčbu nemocí močových cest, ledvin a prostaty. Vřes nachází využití při žaludečních potížích, průjmech, křečích, nemocech jater a žlučníku. Působí protizánětlivě, zvyšuje vyměšování potních žláz a má svíravé účinky, což se dá využít při nachlazení, kašli či nadměrném pocení. Většinou se podává ve směsích s šalvějí lékařskou či řepíkem lékařským. Má výrazné sedativní účinky, a proto se osvědčil při léčení poruch spánku.

Vřes obecný se většinou podává ve směsích s šalvějí lékařskou či řepíkem lékařským
i (Zdroj: istock.com)
Vřes obecný se většinou podává ve směsích s šalvějí lékařskou či řepíkem lékařským

Vřesový odvar

2 lžičky sušených květů nebo 2 celé natě zalijte 500 ml vody a nechte projít varem. Nechte asi 15 minut odstát, sceďte. Popíjí se vlažný.  

Vřesový nálev

3 lžičky květů přelijte 200 ml vroucí vody, nechte 5-10 minut vyluhovat. Sceďte.

Vřesový macerát

3 lžičky natě (čerstvé i sušené) zalijte 400 ml studené vody, nechte nejméně 8 hodin (ideálně přes noc) vyluhovat. Sceďte a pijte během dne.

Prima tip do postele: vřesová kúra

Trpíte-li nespavostí, vyzkoušejte měsíční vřesovou kúru - třikrát denně po jídle vypijte jeden šálek nálevu. Mezitím si ušijte malý polštářek (nebo kupte, napěchujte ho voňavými sušenými vřesovými květy a dejte do postele. Po měsíci náplň vyměňte. A protože vřes obecný  údajně podporuje plodnost, možná zabijete hned dvě mouchy jednou ranou.

Publikováno: 25. 9. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová