reklama

Ne tři oříšky jako pro Popelku, lepší je plný košík

Na své zahradě s nimi určitě neprohloupíte. Lískové oříšky využijete v kuchyni i při zdravém mlsání, pěstováním lískových keřů získáte během poměrně krátké doby krásný zelený porost a využít je můžete také jako živý plot.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když se pustíte do pěstování lískových keřů, budete mít chutné a zdravé oříšky vždycky po ruce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lísku obecnou pěstovali lidé už ve starověku a o její výjimečnosti svědčí i to, jakou roli hrála v jejich mytologii. Staří Řekové ji spojovali s moudrostí, z lískového dřeva měl svou hůl severský bůh Odin a také keltští druidové. Pěstování lískových keřů se věnovali i naši předkové, kteří věřili, že je chrání před zlem. Takže pokud ještě nemáte na své zahrádce nějakou pěknou lísku, určitě se začněte rozhlížet po vhodných sazenicích.

Lísku pěstujte ve vlhku a mírném klimatu

Matkou všech druhů a kultivarů je líska obecná, keř, který najdeme u nás prakticky všude, kde je trochu vlhkosti. Roste na železničních náspech, stejně jako na okrajích listnatých lesů, a ve starých neudržovaných zahradách objevíte doslova majestátní zástupce svého druhu. Nepotřebuje mnoho světla, takže se jí daří i v polostínu.

Je dřevinou typickou pro střední a severní Evropu, tedy pro mírné pásmo. Nicméně v horských oblastech se jí nedaří, snáší nadmořskou výšku tak do 750 m nad mořem. Šlechtěné druhy lísek jsou na pěstování náročnější, ale i mezi nimi lze najít odrůdy ideální pro „začátečníky“.

Typické lískové plody s punčoškou dozrávají od konce léta do začátku podzimu, záleží na odrůdě a klimatických podmínkách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Typické lískové plody s punčoškou dozrávají od konce léta do začátku podzimu, záleží na odrůdě a klimatických podmínkách

Pro mladé sazenice šlechtěných lísek volíme na zahradě světlejší místo, nejlépe na jihozápadní straně. Sázíme je do lehčí, hlinitopísčité půdy, která je dobře propustná a vlhčí. Jednotlivé keře vysazujeme ve vzdálenosti 3-4 m od sebe, do jam, které mají rozměr asi 1×0,5 m. Lísky mají bohaté kořeny, které dokáží zpevnit i erodující půdu, takže se dobře hodí na zpevnění svažitého terénu. Keře na správném stanovišti nepotřebují nijak zvláštní zálivku, přesto byste je měli několikrát během vegetačního období řádně zavlažit. Vlhkost udržíte i tím, že jejich okolí trvale zamulčujete.

Pozor na zrzečky mlsalky

Protože je líska domovem v severnějších částech Evropy, zvládá zimu bez větších problémů. Mladé keříky ale můžete částečně chránit přihrnutým listím nebo chvojím. Keře nejvíce rodí na postranních vodorovných výrostech, které jsou rok staré. Proto se je snažte průběžně prořezávat, u starších rostlin je potřeba odstraňovat všechny překážející větve a hlavně ty, které rostou „dovnitř“.

Lískové oříšky chutnají nejen nám lidem, ale milují je také veverky, které dokáží zlikvidovat úrodu z celého keře. Bohužel jedinou ochranou před nimi je obehnání keře pletivem, což ale může skončit tím, že se chráněné veverky zamotají do kovových oček a vážně si ublíží. Dalším škůdcem je nenápadný, někdy jen 1 mm velký brouček nosatec lískový. Existují proti němu ovšem chemické postřiky a některé druhy lísek jsou proti němu přirozeně imunní.

Veverky lískáče milují, a zvláště na venkově nebo u lesa si pro ně rády dojdou i do vaší zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Veverky lískáče milují, a zvláště na venkově nebo u lesa si pro ně rády dojdou i do vaší zahrady

Malá i velká

Nebezpečný „lískožravý“ brouk například nenapadá druh lísky s názvem Hallská obrovská. Její plody jsou velké a rostou v malých shlucích po dvou až třech. Pro lísky typická „punčoška“, která pokrývá jednotlivé ořechy, je stejně dlouhá jako plod, který má vejčitý tvar a protáhlou špičku. Tato odrůda patří k těm pozdním, dozrává až na přelomu září a října. Mladé keře začnou rodit až po šesti letech, ale pak mívají pravidelnou a bohatou úrodu. Hallská líska je odolná nejen vůči nosatci, ale dobře snáší i silnější mrazy. Nemá ale ráda příliš jílovité půdy.

Mezi staré a oblíbené odrůdy patří také líska zvaná Lombardská bílá. Pochází z jižnějších oblastí Evropy, je vzrůstem menší a hodí se tedy dobře tam, kde nechceme mít příliš velký a košatý keř. Vzhledem ke svému původu je vhodná spíše do teplejších oblastí. Kvete poměrně brzy, proto je více ohrožena jarními mrazíky. Punčoška je delší než oříšek a typické jsou pro ni velké shluky plodů: najednou jich může růst až deset. U mladých lísek se dočkáte prvních plodů asi po 4 letech.

Včelky vám poděkují

Už jsme se zmínili, že lísky můžete pěstovat nejen kvůli chutným a zdravým plodům, ale také pro zpevnění půdy a větší odrůdy rovněž jako výkonný větrolam. Pěkné jsou rovněž jako okrasný prvek zahrady i neoploceného pozemku. Pyl z lísek je důležitou pastvou pro včely. Keře začnou kvést už v předjaří, tedy v době, kdy mají včelky nedostatek potravy. Navíc lískový pyl je pro ně velmi výživný, protože je plný bílkovin. Velmi efektně vypadají lískové ploty, většinou je nemusíte udržovat řezem. Pro okrasné účely se hodí kultivar Contorta s kroucenými větvemi, který vypadá velmi efektně i po opadání listů.

Lískové oříšky nejen skvěle chutnají, ale dodají tělu energii, vitamin B, hořčík a také antioxidanty, které potřebujeme jako prevenci mnoha závažných onemocnění
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lískové oříšky nejen skvěle chutnají, ale dodají tělu energii, vitamin B, hořčík a také antioxidanty, které potřebujeme jako prevenci mnoha závažných onemocnění

Tipy pro vás:

  • Ani na sušších pozemcích se nemusíte lísek vzdát. Půdu lze vylepšit přidáním houby mykorrhizy, která roste na kořenech lískových keřů a pomáhá růstu i udržení vlhkosti. Pomoci si můžete také speciálním substrátem.
  • Kvůli lepšímu opylení vysaďte nejméně dva jedince, vhodné je také “míchat“ odrůdy. Úrodnost keřů snižují trvalý chlad a vítr.
  • Pokud chcete mít z lísek jenom plot a nejde vám o úrodu, nasázejte je klidně blízko sebe.

Podívejte se, jak pěstovat ořechy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 10. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová