reklama

S koncem sezony na zahradě nezapomeňte na stroje, vhodně provedená údržba znamená další rok spolehlivého provozu

S postupným ukončováním nejrůznějších činností na zahradě, jako je sekání trávy, péče o záhony nebo řezání dřeva, je na čase se zaměřit také na zahradní techniku. Jak s ní naložit, když sezona končí? Proč je důležité se zaměřit nejen na vypuštění paliva?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péče o zahradní techniku na konci sezony znamená jedno: další rok spolehlivé služby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zahradní technika nám celoročně umožní odpočinout si od tvrdé práce. Sekání trávy kosou, vytrhávání hromady plevelů mezi řádky zeleniny nebo řezání tlustých kmenů dřeva ruční pilou, to jsou náročné činnosti, které bychom bez zahradních strojů museli vykonávat. A aby se toto nestalo skutečností, je zapotřebí strojům věnovat údržbu alespoň na malou chvíli na podzim, když už tyto pomocníky odstavíte a uložíte na suché místo.

Největší problémy v současnosti způsobuje palivo. Zvodnatělý benzín je strašákem každého spalovacího motoru, protože způsobí problémy s jeho chodem, v extrémním případě i nemožnost nastartovat. Ponechaný a neošetřený benzín se odpařuje, biosložka ale zůstává a vytváří tvrdé usazeniny, které zacpávají karburaci. Dvoutaktní motory křovinořezů a motorových pil trpí ještě více, protože tím, jak palivo ponecháte tak, jak je i přes zimu, dojde k oddělení benzinu a přimíchaného mazacího oleje. A o takový zadřený motor nestojí nikdo.

Nedělejte si zbytečně velké zásoby benzinu, nezapomínejte na jeho stabilizaci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nedělejte si zbytečně velké zásoby benzinu, nezapomínejte na jeho stabilizaci

Problémům předcházejte dvěma způsoby, buď úplným vyjetím celé palivové soustavy včetně nádrže a karburátoru, nebo použitím kvalitního vysokooktanového benzinu, který je možné obohatit o stabilizátor a ponechat přes zimu v nádrži. Čím je nádrž plnější, tím lépe, protože při rozdílech teplot mezi venkovním prostředím a vnitřkem nádrže nedojde ke vzniku vlhkosti, která by kondenzovala. Spousta majitelů zahradních strojů palivo vyjíždí úplně, což je jako prevence problémů 100% ochrana.

U sekaček a jiných sezonních strojů, které v zimě nepoužíváte, neměňte olej v motoru. Je to zbytečné, protože olej také i přes zimu absorbuje vlhkost, což jej znehodnocuje. Jarní výměna, za použití předepsaného typu mazadla pro vzduchem chlazené motory dle návodu k obsluze, je nejvhodnější a případné nečistoty uvnitř skříně se krátkým chodem motoru v otáčkách zvíří a s vypuštěním se z motoru vyplaví. Jiná je situace tehdy, pokud jde o stroj používaný celoročně, například kultivátor, se kterým budete v zimě uklízet sníh. Výměna oleje je zde na místě. Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu a výměnu vzduchového filtru, očištění či výměnu zapalovací svíčky a nezanedbávejte ani kontrolu čistoty chladicích žeber na válci motoru.

Nabroušení řezných částí snižuje opotřebení motoru a přispívá k dobrému výkonu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nabroušení řezných částí snižuje opotřebení motoru a přispívá k dobrému výkonu

Po dokončení údržby motoru se pusťte do kontroly všech dalších pohybujících se částí. Řezné části, jako jsou sekací nože, opatrně nabruste, u sekaček pro parkovou úpravu se nesmí opomenout ani vyvážení nože z důvodu možných vibrací. Řetězové pily si zaslouží řádné nabroušení řezacích zubů pilového řetězu. Před zimní odstávkou také tyto části alespoň mírně natřete olejem jako prevenci proti korozi.

U kultivátorů je zapotřebí kontrolovat nejen náplň převodovky, ale také stav řemenů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U kultivátorů je zapotřebí kontrolovat nejen náplň převodovky, ale také stav řemenů

Dalším místem pro údržbu jsou části převodů, jako jsou pojezdová kola, převodovky se stálou náplní oleje nebo řemeny a kladky. Kola si zaslouží pořádně očistit, případně pneumatiky dohustit na předepsaný tlak. U rotační sekačky je nutné sejmout zadní hnaná kola, hnací pastorky, prostor pod nimi vyčistit a zlehka namazat vazelínou. U převodovek je vždy na místě zkontrolovat stav náplně a v případě, že je již olej znečištěný, je nutné jej vyměnit za nový. U řemenů a kladek zkontrolujte, zda nejsou výrazně opotřebené a žádná z kladek nedrhne nebo nevydává skřípavé zvuky, způsobené špatnými ložisky.

Podívejte se, jak na údržbu zahradního nářadí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 10. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček