Jeřáby patří mezi velmi krásné stromy, které dokážou na jaře zdobit něžným květenstvím, které se postupně proměňuje v zářivě červené plody, ke kterým se na podzim přidá i kouzelně zbarvené listí. A jeřáb moravský sladkoplodý vás navíc potěší i skvělou chutí svých plodů.
Jeřáb (lidově jeřabina) sluší každé zahradě i parku a v téměř osmdesáti druzích se vyskytuje na celé severní polokouli. Pro výbornou chuť plodů se u nás pěstuje především právě odrůda Moravský sladkoplodý (Sorbus aucuparia var.moravica), který má na rozdíl od trpkých planých jeřábů malvičky s velmi malou hořkostí, spíše sladkokyselé chuti a velkým obsahem vitaminu C. Plody se sklízejí od druhé poloviny září, čím déle je ponecháme na stromě, tím jsou sladší. Můžeme je konzumovat přímo, ale výborné jsou do kompotů i marmelád. Výhodou je, že vitamin C, získaný z plodů jeřábu, je velmi stabilní.
Rozeznáte je podle listů
Sladkoplodý jeřáb odlišíme od jeřábu obecného velmi snadno a ani nemusíme ochutnávat plody. Jednoduše si jen pozorně prohlédneme listy obou stromů. Ozubení listů obecného jeřábu je po celé délce jeho listů.
U sladkoplodého jeřábu moravského sahá ozubení pouze asi do poloviny délky listů. Sladkoplodý jeřáb dorůstá do výšky asi 10 až 15 m. Větve rostou nejprve pyramidálně, později se koruna rozšiřuje. I větve však mohou být vodítkem k rozlišení – u sladkoplodého rostou z kmene v ostřejším úhlu (cca 30 °) než u obecného jeřábu. Plodí na dvouletém i starším dřevě.
Jeřabinový kompot
Připravte si:
- 2 kg jeřabin
- 1 l vody
- 500 g cukru
- 10 kusů hřebíčku, půl lžičky skořice, citronovou kůru
Zralé plody opereme v čisté vodě a vsypeme je do cukerného roztoku. Přidáme koření a citronovou kůru a vaříme tak dlouho, dokud plody nezesklovatí. Pak rozdělíme do čistých zavařovacích sklenic a sterilujeme při teplotě 85 °C asi 20 minut.
Jeřáb obecný využijete na podzimní dekorace
Jeřabiny nemohou pro svou výrazně červenou barvu chybět snad v žádné podzimní dekoraci. Barvu si uchovají, i když seschnou a scvrknou se.
Spolupráce s ptačí říší
Červené kuličky jeřábu lákají ptáky na svačinku, která jim velmi chutná, ale nedělají to jen tak. Semínka jeřábu by totiž bez pomoci ptáků nedokázala sama vyklíčit. Kyseliny parasorbinová, obsažená v plodech, zabraňuje klíčení semen. V přírodě jsou tedy semena schopna vyklíčit až poté, co prošla zažívacím traktem ptáků. Při umělém výsevu ve stromkových školkách, proto musí předcházet speciální příprava semen (stratifikace), spočívající ve střídavém uložení ve vrstvách mezi piliny, písek, jehličí a podobný materiál.
Zdroj informací: Simona Sedláčková
Publikováno: 12. 10. 2017, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce