reklama

Královny stínu: Rostliny, které si libují u severní stěny

Protože odvrácená severní stěna domu přijímá málo slunce, běžné rostliny zde obecně hůř prospívají. Naštěstí se ale najdou takové, které stinné stanoviště vysloveně vyžadují a některé dokonce právě jenom zde krásně kvetou. 

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé rostliny můžete sázet u severní stěny, kde vytvoříte romantické zákoutí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Severní strana je uživateli zahrad neoblíbená, a tak trochu na pozadí zájmu. Slunečních paprsků je zde málo nebo dokonce vůbec žádné, půda bývá podmáčená, protože velmi špatně prosychá. Ale přesto mohou mít stinné partie své osobité kouzlo, pokud sem vysadíte ty správné druhy stínomilných trvalek a keřů.

Stálezelené plochy

Velice důležité pro pocit útulnosti u severní strany domu je dosáhnout stálezelené plochy. Nejjednodušší cesta je prostor zatravnit. Stinné a vlhké místo však často trávě nesvědčí, řešením jsou proto půdopokryvné rostliny. Plochu můžete nechat porůst pnoucím břečťanem (Hedera helix), který ozelení i svislou stěnu. Podél stěny se také daří stálezelenému keři brslenu (Euonymus fortunei). Velké plochy můžete nechat zarůst také zběhovcem plazivým (Ajuga reptans), jenž prostor oživí jemnými fialovými květy.

Zahradu můžete vyzdobit také kameny. Podívejte se, jak můžete kameny na zahardě využít.

Plazivý břečťan svými liánami brzy pokryje i nejstinnější kout severní stěny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plazivý břečťan svými liánami brzy pokryje i nejstinnější kout severní stěny

Zajímavě vypadá také kopytník evropský (Asarum europeum), který je sice mírně jedovatý, ale občas jej využívá i přírodní léčitelství jako prostředek proti průjmovým onemocněním či zvracení. Pro pokrytí větší plochy doporučujeme použít také plazivou vrbinu penízkovou (Lysimachia nummularia), vytrvalou, zlatožlutě kvetoucí vlhkomilnou rostlinku. Výhodou všech těchto půdopokryvných rostlin je nejenom stálezelená plocha ale i fakt, že odpadá pravidelné sečení trávy, tyto porosty jsou totiž prakticky bezúdržbové.

Kapradiny a traviny

Pro kompozici romantického stinného zákoutí jsou různé kapradiny a okrasné traviny jako stvořené. Vytvářejí tajuplnou atmosféru a iluzi hlubokého lesa. Vyznačují se různými odstíny zelené a prospívají i ve vlhkých a chladných koutech, kde jiné odolné trvalky nemají šanci uspět.

Věděli jste, že kapradiny můžete chovat i doma? Přečtěte si i náš další článek. 

Jako optimální můžeme doporučit například žebrovice (Blechnum spicant) s hustě šupinatými oddenky, klasickou kapraď (Dryopteris erythrosora) s nápadnými sytě zelenými listy anebo exotičtější celolistý jazyk jelení (Phyllitis scolopendurium). Z travin se na severním stanovišti nejlépe daří ostřici (Carex morrowii, C. pendula) nebo bince (Lazula nivea, L. sylvatica). Kapradiny i traviny můžete vysadit v pásu či do plochy, krásně ale vyniknou také jako osamocené solitéry.

Kapradiny, bohyšky a begónie nejlépe prospívají na tmavém a vlhkém místě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kapradiny, bohyšky a begónie nejlépe prospívají na tmavém a vlhkém místě

Elegantní stinná skalka

Věřte tomu nebo ne, ale skalku nemusíte zakládat jen na prosluněném svahu. Překvapivě efektní může být i na severní straně domu, kam téměř nedopadnou sluneční paprsky. Vhodnými skalničkami jsou samozřejmě podrostové druhy, které můžete spatřit uprostřed hustého lesa. Tyto rostliny jsou však náročné na půdu, kterou vyžadují kyprou a humózní.  Můžete zde vysadit například škornici (Epimedium) z čeledi dřišťálovitých, zjara kvetoucí čemeřici (Helleborus) nebo léčivý plicník (Pulmonaria), jehož domovinou jsou háje a lužní lesy.

Čemeřice se stanou vděčnými obyvatelkami stinné skalky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čemeřice se stanou vděčnými obyvatelkami stinné skalky

Překrásně kvetoucí keře

O tom, že zastíněné části zahrady neznamenají žádnou pohromu, vás jistě přesvědčí i některé bohatě kvetoucí keře. Například pěnišníky (Rhododendron) a nejrůznější kultivary azalek. Vyhovuje jim hlavně polostín anebo stanoviště pod vzrostlými stromy. Tyto keře vykvétají zjara a upoutávají na sebe velkými, výrazně vybarvenými a bohatými květy. Můžete vybírat z téměř nekonečného zástupu jejich kultivarů, které nabízí nejrůznější barvy. Nejoblíbenější jsou červené a růžové, nejvíce ale září oranžové a žluté. Na severní straně můžete také vyzkoušet pěstovat některé kultivary hortenzie.

Pěnišníky jsou bezesporu nekorunované královny stinné zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěnišníky jsou bezesporu nekorunované královny stinné zahrady

Královny stínu

Nejenom keře a traviny, ale i některé trvalky si libují na stinném stanovišti. Krásně zde vypadají například skromné, růžově kvetoucí bergénie (Bergenia) s nápadnými dužnatými listy, které se na podzim zbarvují do rudé barvy. Dominantou velké plochy se může stát také bohyška, kterou znáte možná spíš jako funkii (Hosta). Poznáte ji podle velkých, zpravidla panašovaných listů a nenápadných bílých až fialových květů. Daří se jí i v hodně hlubokém stínu.

Oblíbené jsou ale i další rostliny například nenáročný kakost (Geranium), půvabné sasanky (Anemone) či zjara kvetoucí jaterník (Hepatica). Stinné místo toleruje také romantická srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis). Trvalky můžete doplnit i letničkami. V nádobách se daří například fuchsii (Fuchsia) či begónii (Begonia).

Stále nevíte, které kvetoucí keře vybrat na vaši zahradu? Podívejte se reportáž, kde vám představíme nejhezčí keře, které kvetou na jaře.

Srdcovka nádherná propůjčí stinné zahradě nostalgickou atmosféru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Srdcovka nádherná propůjčí stinné zahradě nostalgickou atmosféru

Inspirujte se, které rostliny zasadit do stínu a které na slunce:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Už víte, kterým rostlinám se bude dařit na severní straně zahrady. Teď je nejvyšší čas se pustit do přípravy zahrady,  aby jste měli bohatou úrodu. Přečtěte si celý článek. 

Publikováno: 9. 10. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.