Rádi chodíte na houby? A napadlo vás, že byste na ně mohli chodit také i na svou zahradu? Ano, skutečně je tomu tak, řekneme vám, co pro to musíte udělat, abyste si pro várku čerstvých hříbků mohli dojít pouze k svému plotu. Pěstování lesních hub na zahradě je totiž skutečně možné.

Pěstování lesních hub na zahradě je možné
Pěstovat přitom na zahradě můžete nejen žampiony a hlívu, ale také lesní houby jako hříbky, ryzce, křemenáče, klouzky, kozáky, lišky a bedly. Je to sice už vyšší level s poněkud nejasnými výsledky, nicméně, není to nemožné. Pokud na vaší zahradě navíc rostou vzrostlé stromy nebo je situovaný poblíž lesa, je to celkem reálné. Aby se vám to povedlo, je však zapotřebí lokalitu mírně upravit.

K tomu, aby se to povedlo, potřebujete totiž svůj vlastní les
Pokud se rozhodnete pro pěstování hub, musíte svou zahradu proměnit v malý lesík. Bez stromů to totiž jinak nepůjde. Lesní houby a stromy totiž žijí ve vzájemné symbióze. Vzájemně se podporují a dodávají si živiny, které nezbytně potřebují pro svůj život. Lesní zahrada se proto neobejde bez stromů, které houby milují, tedy břízy, duby, smrky, borovice a jedle. Aby se houbám u vás na zahradě dařilo, potřebují stín, vlhko a půdu bohatou na dusičnany.

Do lesa nebo do obchodu
Pokud vaše zahrada splňuje tyto podmínky, pak už vám jen zbývá vysadit houby. Jak na to? Vlastně máte dvě možnosti, buď si pro výtrusy zajdete do lesa, nebo do obchodu. Spory hub se nachází v mechu, mulčovací kůře, na větvích i dřevě. Práci si však můžete usnadnit tím, že si koupíte živou práškovou směs se zárodky více druhů hub.

Jak při pěstování lesních hub na zahradě postupovat?
Sadbu můžete vysazovat od jara do konce podzimu, přičemž byste měli mít na paměti, že by nemělo mrznout. Směs nasypte nebo nalijte přímo ke kořenům stromů do hloubky 10 až 20 cm. Pozor, nemělo by to být dál než 2 m od kmene. Pro větší účinek vám doporučujeme místo pohnojit ještě i kompostem. Po výsadbě je nutné houbám pomoci. Když neprší, je nutné, abyste místa každý den zalévali. Půda musí být neustále vlhká, protože jinak se sadba neuchytí. Musíte být také trpěliví, protože první houby se na místě neobjeví hned, ale až v příštím roce. Někdy se dokonce objeví až po dvou nebo třech letech.

Pozor, výsledek je hodně nejistý, ve skutečnosti se houby na místě nemusí objevit vůbec.
Vypěstujte si léčivou shitake:
Publikováno: 11. 10. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová