reklama

Chryzantémy jsou perlami podzimu na zahradě i v nádobách

Každé roční období, má svoje typické představitele. Primulka, zlatý déšť, narcisy a tulipány jsou asi nejtypičtějšími představiteli jara. Léto má ve znamení vlčí máky, pestré muškáty na balkonech nebo růže. Podzimní období je na květy trochu chudší a právě o to více jsou květiny kvetoucí na podzim cenné. Naprostou jedničkou mezi nimi je pak chryzantéma (listopadka).

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chryzantémy na zahradě i v nádobách jsou hvězdami podzimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chryzantémy se řadí do mnoha druhů a lze je rozdělit na velké množství skupin. Nejrozšířenější je celosvětově známá hybridní chryzantéma zahradní (Dendranthema grandiflorum). Šlechtění chryzantém začalo před více než 1000 lety v Číně a Japonsku. Do Evropy byly první rostliny přivezeny počátkem 17. století a šlechtění započalo v 19. století ve Francii a Anglii, některé francouzské odrůdy z konce 19. století jsou v kultuře dodnes.

Dnešní chryzantémy mohou být plnokvěté, poloplné i jednoduché. Velmi široká je i tvarová různorodost květů, které mohou být sasankokvěté, pomponkovité, paprsčité, ploché, polokulovité, apod. Také výška je velmi variabilní, od hrnkových mini keříků na ozdobu stolků až po vysoké a pevné stvoly chryzantém k řezu.

Krása podzimního kvetení chryzantém
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krása podzimního kvetení chryzantém

Chryzantémy jsou nejen krásné, ale mají také široké spektrum uplatnění.

  • v zahradě na záhoně
  • dekorační hrnková rostlina
  • květina pro dekoraci interiérů
  • řezané květy do vázy

Hrnkové chryzantémy

V těchto měsících je ale naprostou jedničkou hrnková chryzantéma v mnoha barevných odstínech květů. Všichni je známe, s přicházejícím podzimem se nenajde květinářství, které by je nenabízelo. Obřích kytic pestrých květů si není možné nevšimnout. Podzim je spojen mimo jiné i s obdobím svátku Všech svatých. Kromě nejrůznějších věnců a kytic je velmi oblíbené uctít památku našich blízkých živými květinami, a těmi jsou nádherné hrnkové chryzantémy. Považovat je však pouze za “hřbitovní květiny “ je dnes již pasé a chryzantémy jsou stále více oblíbenou podzimní dekorací na terasách či balkonech.

Dobře se vyjímají i u vstupních dveří do domu a na schodech. Pěstitele možná trochu odrazuje od koupě vyšší cena nebo zklamání z předchozích let, kdy rostlina zmrzla. Tyto nádherné květiny opravdu mrazu odolné nejsou, bezpodmínečně je musíte včas přenést k zazimování do bezmrazého prostoru. Zimování snáší dobře, a pokud dodržíte několik následujících podmínek, můžete se z ní těšit po řadu let. Rostlinu opravdu nestačí venku na záhoně nebo na terase v květináči jen něčím přikrýt.

Nádobové chryzantémy patří k oblíbeným podzimním dekoracím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádobové chryzantémy patří k oblíbeným podzimním dekoracím

Důležitou podmínkou je, aby venku nepomrzly ještě před zazimováním. Po přenesení domů provedeme zakrácení stonku, které musí být poměrně razantní, odstranit se musí všechny odkvetlé a zahnívající květy a také všechny listy, které jsou napadané do vnitřku rostliny. Chryzantémy můžeme také přesadit, podmínkou je kvalitní substrát a dobrá drenáž. Sázíme je do vlhkého substrátu a po výsadbě se zálivkou počkáme alespoň 14 dní. Celou zimu by rostlina měla přečkat na chladném místě s dostatkem světla, zaléváme pouze mírně a teprve v době, kdy pozorujeme počínající vadnutí listů. Na jaře, kdy se den začne prodlužovat, hrozí možnost vytahování rostlin. Velmi brzy zjara (začátek března) je dobré výhonky zaštípnout asi 5 cm nad zemí, rostliny se nám odmění mohutným rozvětvováním. V květnu se vysadí na záhon, přihnojení pak docílí vytvoření mohutné rostliny s obří násadou květů.

Zahradní (venkovní) chryzantémy

Velmi oblíbené jsou také venkovní chryzantémy, které se pěstují nejčastěji jako součást trvalkového záhonu nebo skalky. Krásnou skalničkou je např. Chrysanthemum alpinum. Její výška je v průměru 10 cm a barva květů je bílá. Velmi dobře si ji sami můžete zkusit množit výsevem semene, které většinou dobře klíčí. Dalším pěkným nižším druhem je Chrysanthemum tschihatschewii, který tvoří husté keříky s výškou okolo 20 cm. Nejlépe se hodí na skalky a suché zídky. Vyšší druhy chryzantém jsou velmi vhodné k řezu květů. Na podzim je o květiny do vázy z vlastní zahrady již trochu nouze, většina trvalek už odkvetla. Třapatky a floxy mají několik posledních květů.

Chryzantémy by neměly chybět na žádné zahradě, kromě podzimního kvetení je dalším plusem i poměrně snadné pěstování. Nepotřebují žádnou speciální péči a kvetou stejně dobře v nížinách i v podhorských oblastech. Pouze ve vyšších polohách se doporučuje trs na zimu přikrýt vrstvou chvojí. V případě, že trs je již příliš mohutný a plný starých stonků, je dobré rostlinu na podzim vyrýt ze země a rýčem rozdělit na několik částí. Půdu na záhoně je dobré vylepšit kompostem a obohatit ji o živiny, ideální je třeba aplikace granulovaného koňského hnoje. Zpět na původní stanoviště sázíme jen ty nejlepší trsy. K nejhezčím vyšším druhům patří např. Chrysanthemum koreanum, neboli koreánka, jejíž květy jsou zvlášť dekorativní.

Fialová barva květů je velmi atraktivní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fialová barva květů je velmi atraktivní

Choroby a škůdci

Chryzantémy napadá velké množství chorob a škůdců. Zejména květiny pěstované ve skleníku jsou jimi silně postiženy. Nejvíce je ohrožují virové choroby, kde je naprostou podmínkou dodržování perfektního zdravotního stavu matečných rostlin. Z bakterióz je nejčastější bakteriální vadnutí a nádorovitost. Také hniloby mohou rostlinu poškodit, nejvýznamnější je hniloba kořenů a stonků, černá skvrnitost, rez a padlí. Na květech může napáchat velké škody plíseň šedá. Venkovní chryzantémy jsou nejčastěji vystaveny právě padlí a plísni šedé. Zvláště za vlhkého počasí je její šíření velmi rychlé. Chemická ochrana fungicidními přípravky je pak nezbytná. Ze škůdců pozor na svilušky, mšice a vrtalky. Tyto škůdci mohou zaútočit nejen ve skleníku, ale i na vaše hrnkové chryzantémy v interiéru.

Publikováno: 11. 10. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková