reklama

Pelargonie před zimou nelikvidujte, ale zazimujte

Chcete pěstovat pelargonie i příští rok bez toho aniž byste museli shánět nové rostliny? Pak není nic jednoduššího, než si původní kusy, které jsou v dobrém zdravotním stavu, ponechat. Poradíme, jak pelargonie připravit na zimu a také, jak je na podzim úspěšně rozmnožit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po sezoně pelargonie nevyhazujte, zkuste je zazimovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pelargonie během léta a podzimu většinou výrazně zesílí a i při chladnějším rázu počasí bohatě kvetou. Avšak pokud se již blíží výraznější ochlazení, je vhodné začít rostliny postupně připravit na přezimování. Postupně přestaňte rostliny úplně hnojit, poslední hnojení je vhodné provést tyčinkovým hnojivem, které v sobě kombinuje nejen výživu, ale zároveň odpuzuje nejrůznější škůdce. Ti páchají často škody na olistění, které je poškozené žírem. Často se lze také setkat s molicemi.

Chcete mít příští rok ještě hezčí pelargonie? Přečtěte si dalěích 21 tipů a rad, jak na pěstování pelargonií.

Pelargonie při zimování za oknem nezapomeňte také občas rosit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pelargonie při zimování za oknem nezapomeňte také občas rosit

V chladném počasí výrazněji utlumte zálivku. Je poměrně časté a zvláštní, že i za chladného počasí zalévají někteří majitelé tyto rostliny vydatně jako v létě, ale jednotlivým kusům to škodí a to hlavně tehdy, pokud nemá vláha z nádoby kam odtéct. Končí to churavěním kusů, žloutnutím listů a nakonec úhynem celé rostliny. Pokud chcete muškáty přezimovat, pak je nutné postup tlumení zálivky dodržet, aby se rostlina na přezimování dobře připravila. Silné a zdravé kusy jsou zárukou, že přežijí celou zimu bez jakékoliv úhony.

Chcete zaujmomut originálním květináčem? Inspirujte se v našem dalším článku a vyrobte si květináč, který vám bude každý závidět.

Už v rámci přípravy pelargonií omezte zálivku i výživu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Už v rámci přípravy pelargonií omezte zálivku i výživu

Je nutné také odstranit veškerá květenství, která by jinak zbytečně rostliny vysílila.

Proveďte kontrolu listů na napadení škůdců, suché listy odstraňte ostrými nůžkami, a pokud jsou muškáty ve výborné kondici, nebojte se z nich odebrat vrcholové řízky, které potřete práškovým stimulátorem a dáte zakořenit. I v podzimu z nich vypěstujete nové sazenice, které vás budou těšit příští rok. Nezapomeňte, že rány po provedených řezech je zapotřebí vydesinfikovat živočišným uhlím. Mladé rostliny ponechejte do dokonalého zakořenění ještě v teple, pak je můžete přidat k matečním rostlinám, ale až po postupném aklimatizování na chladnější prostředí.

Často zapomínáte na pravidelnou zálivku pro květiny? Zvolte samozavlažovací květináče.

Ze silných rostlin odeberte na podzim řízky, snadno zakoření
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze silných rostlin odeberte na podzim řízky, snadno zakoření

Mateční rostliny je vhodné zimovat v místnosti, kde je teplota do 15 °C. Všechny exempláře zalévejte velmi malou dávkou vody zhruba jednou za dva až tři týdny, přičemž jako prevenci proti rozmnožení smutnic v substrátu zvolte žluté lepové pásy a nezapomínejte na pravidelnou kontrolu, zda jsou všechny kusy v pořádku. V předjaří, nejčastěji od poloviny března, dospělé rostliny seřízněte a přesaďte. V květnu po zmrzlých mužích je již zase umístěte na jejich stanoviště venku.

Podívejte se, jak pěstovat aromatické muškáty:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Pelargonie můžete namnožit v bytě, ve skleníku i v zimní zahradě. Víte, jak na to? 

Publikováno: 15. 10. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček