reklama

Co dělat, když je třeba přesadit vzrostlý strom

Přesazování a sázení dřevin je vyloženě podzimní nebo jarní záležitostí. V tuto dobu je v půdě větší koncentrace vláhy a dřeviny se lépe ujímají. Také teploty nejsou tak vysoké jako v létě a dřeviny netrpí silným výparem. Ideální je takové období, kdy stromy nemají přirozeně listy, což tedy znamená na jaře před rašením a na podzim po jejich opadu. V zimním období nepřesazujeme, rostliny mají období vegetačního klidu, půda navíc bývá zčásti nebo zcela zmrzlá a ani technicky není přesazení možné provést. Čím vzrostlejší dřeviny, tím spíš bychom měly správný termín dodržovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdy je potřeba přesadit i vzrostlé stromy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Manipulace se vzrostlými dřevinami je vždy riziková a je nutné pečlivě se na ni dopředu připravit. Přesazovat starší stromy nemůžeme provést bez přípravy. Ta trvá jeden až dva roky a spočívá v přemodelování kořenového systému dřeviny tak, aby vznikl kompaktní kořenový bal co nejblíže středu rostliny. Postup spočívá v tom, že strom začneme rýčem obrývat a přerušovat mu jeho kořeny. Tím že je kořen přeseknut, aktivujeme nárůst jemných kořínků v přímé blízkosti kmene, které jsou při ujímání nezbytné.

Strom potřebuje před přesazením dlouhou přípravu
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Strom potřebuje před přesazením dlouhou přípravu

Nejprve odkopeme zem na jedné straně a vykopanou mezeru vyplníme kvalitním substrátem. O rok později obryjeme zbytek balu a opět dosypeme substrát. Nezapomínáme určitě na zálivku a na oporu, kterou strom s porušenou stabilitou ocení při větrném počasí. Po celém obvodu odkopaný strom můžeme, nejlépe na podzim, přesadit. Přerušíme veškeré zbylé kořeny, strom vykopeme s co největším balem. Při přesazování počítejte s tím, že velký strom také něco váží. Pravděpodobně si nevystačíte sami, určitě se bude hodit několik pomocníků, případně i jeřáb.

Technika na přesazování stromů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Technika na přesazování stromů

Kořenový bal je třeba zajistit, aby se nerozpadl. Obalíme jej jutou a zajistíme drátěným košem. Pokud strom povezeme na jiné místo, musíme věnovat dostatek péče i zajištění bezpečného převozu. Strom musí být bezpečně uvázán, korunu je lépe stáhnout a celý kmen obalit jutou. Na novém stanovišti bychom měli dopředu mít připravenou jámu, která je o něco větší než kořenový bal. Stěny a zejména dno jámy musí být rozrušeny rýčem nebo krumpáčem tak, aby rostoucí kořeny nenarazily na tvrdou plochu.

Zajištění kořenového balu
Zajištění kořenového balu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velké stromy - převoz na stanoviště
Velké stromy - převoz na stanoviště (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dno vyplníme kvalitnějším substrátem a dobře prolijeme vodou. Přesazovaný strom umístíme do jámy s tím, že kořenový bal ponecháme obalený jutou i dráty. Strom srovnáme, obsypeme substrátem i ze stran a na povrchu vytvoříme zálivkový okraj. Okolí stromu pokryjeme mulčem, ten chrání před nadměrným výparem. V průběhu výsadby můžeme zapustit i dvě drenážní trubky, které později pomohou s cílenou zálivkou ke kořenům.

Kotvení

Naprosto nezbytné je také pamatovat na kotvící systém. Nejčastěji se jedná o ohrádku z kůlů okolo kmene, mezi kterými je kmen pevně fixován lany nebo popruhy. Celý kmen od země až k prvnímu rozvětvení koruny je dobré obalit jutou, rákosovou rohoží nebo jiným materiálem. Chrání kůru před mechanickým poškozením a před výparem. Ohrádka je důležitá z několika důvodů, zaprvé strom chrání před vyvrácením a za druhé jej drží ve fixované poloze, která umožní drobným kořínkům bezpečně prorůstat do okolí. Strom, který se kýve, má daleko menší šance na ujmutí, protože spolu se kmenem se kýve i podzemní část a nově rostoucí kořeny ztrácí kontakt s okolní zeminou.

Kotvící ohrádky okolo stromů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kotvící ohrádky okolo stromů

Neexistuje žádné pravidlo, určující do jakého věku je přesazení možné. Setkáme se i s názorem, že přesadit se dá každý strom. Obecně ale můžeme říci, že některé druhy se přesazují lépe, jiné hůře. Zákrok je riskantnější u jehličnatých a stálezelených druhů a u druhů s málo rozvětveným kořenovým systémem, jako je např. jilm, bříza, habr, ořešák, magnólie, platan, buk, nahovětvec, hrušeň, dub, akát. Jednodušší je to pak u javoru, olše, hlohu, hlošiny, jabloně, moruše, jeřábu, vrby a topolu.

Kdy přesazujeme

Přesazování vzrostlých stromů se snažíme promyšleným zahradničením co nejvíce eliminovat. Pokud si sami budujete novou zahradu, vždy nejprve výsadbu pečlivě promyslete. Vyšší dřeviny na zahradu neodmyslitelně patří, ale není nic horšího, než na malou zahrádku v husté zástavbě vysadit skupinu stromů jen proto, že se nám malé rostliny zalíbily ve školce. Buky, duby a lípy dorůstají okolo 20 m výšky s tím, že jejich šířka může být také taková. Proto plánujte, seznamujte se s rostlinnými druhy a k výsadbě přistupte tehdy, až budete mít 100% jistotu.

Na malou zahrádku nevysadíme buk, ale okrasnou třešeň, jabloň, nějaký asijský javor apod. Tam, kde to ale dispozice dovolují, určitě mohutnější druh použijeme. Pokud se vám již stalo, že na vaší zahradě nenápadně raší les, přikročte k přesazení co nejrychleji. Mladé stromy se snažíme přesadit dříve, než se konkurenční prostředí s ostatními jedinci začne podepisovat na jejich vzhledu. Příliš hustá výsadba má za následek jednostranný růst, vytahování a vyholování kmene od spodních větví. Přesazení bude nezbytné i tehdy, pokud je strom vysazen příliš blízko domu a jeho koruna by za chvíli začala nadzvedávat okap.

Yamadori

Mistři v přesazování věkovitých dřevin jsou japonští bonsajisté. Yamadori je označení pro bonsaj, přenesenou z přírody, kde po mnoho let rostla v nehostinných podmínkách, například ve skalních puklinách, suťových polích apod. Tyto stromky si vlivem drsných podmínek přirozeně zachovaly nízký, mnohdy velmi malebný tvar růstu. Aby jej bonsajisté přenesli do sbírky, museli strom na přesazení připravit. Postupným dohledáním a přeseknutím hlavních kořenů donutili strom k vytvoření nových jemných kořenů. Teprve po několika letech bylo možné cennou yamadori bezpečně vyjmout. Ani japonští zahradníci nejsou pozadu.  Pro přesazení dovedou připravit i staleté borovice a jinany.

Yamadori – bonsai tvarovaná přírodou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Yamadori – bonsai tvarovaná přírodou

Podívejte se, jak se starat o bonsaje:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 10. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková