reklama

Řekni mi, který styl zahrady užíváš, a já ti povím, jaký jsi člověk

Vždy bychom měli volit takový styl zahrady, který bude příjemný právě a jenom nám. Nároky na využívání zahrady se v průběhu života mění. Lidé s dětmi spíše preferují pohodlný rodinný styl, starší uživatelé dají přednost půvabnému klasickému typu a mladí dynamičtí lidé risknou moderní minimalistickou zahradu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Řekni mi, který styl zahrady užíváš, a já ti povím, jaký jsi člověk (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Tak, jak se vyvíjí naše osobnost, mění se i životní preference. Proto se i v průběhu života naší zahrady několikrát promění její tvář. Je to logické, protože stejně jako vybavení domu i výsadba časem zastarává a degraduje. Klesá její estetická hodnota a některé části se stávají dokonce nevzhledné. Čas od času zahradě neuškodí revitalizace či dokonce radikální proměna. Základem úspěchu je jasná představa o tom, jak chceme v budoucnu zahradu využívat, následuje důkladné naplánování a završení pečlivou realizací.

Každý máme jinou představu o tom, jak by ideální zahrada měla vypadat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Každý máme jinou představu o tom, jak by ideální zahrada měla vypadat

Půvabná klasická zahrada

Klasicky založená zahrada vychází z tradičních lidových prvků. Vídáme ji u rodinných venkovských domů i novější satelitní zástavby. Tato zahrada zpravidla neoplývá nadbytečnými metry, ale vyznačuje se o to větší pestrostí a skladbou rostlin. Nejpoužívanější forma výsadby rostlin v klasické zahradě bývá vedena po obvodu pozemku s trávníkem ve vnitřní části.

Tato tradiční okrasná zahrada představuje živý obraz o svých majitelích. V létě voní a hučí včelami, květy se prohýbají pod usedajícím hmyzem, láká také motýly. V klasické zahradě stále něco rozkvétá a dozrává. Květinové záhony se střídají s užitkovými. Důležitým prvkem jsou zde chodníčky vedoucí do odlehlých koutů, kde nacházíme romantická zákoutí pro posezení. Chodníky a schody se však výrazně neprosazují, jejich funkce je skutečně jen účelová. Vše je zde zaměřeno na atraktivní podívanou.

Tato zahrada není určená pro pohodlné uživatele, protože vyžaduje náročnou a pravidelnou péči. Není ani rekreační, malé děti si zde nemají kde hrát. Tento styl zahrady je určený hlavně pro podívanou a efekt. Nenacházíme zde ani mnoho stavebních prvků, většinou se obejde dokonce i bez bazénu nebo zastřešené terasy.

Styl zahrady si upravujeme podle svých potřeb i možností
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Styl zahrady si upravujeme podle svých potřeb i možností

Moderní zahrada je střízlivá

Pojem moderní zahrada se dá jen těžko přesně definovat, protože není jednoznačná odpověď na to, co je to vlastně moderní? Jsou to použité materiály? Vysazené rostliny? Nebo se modernost ukrývá v udržitelnosti? Navíc to, co je moderní dnes, zítra už může být přežité. Podívejme se tedy na moderní zahrady s nadhledem a povězme si, k čemu by taková zahrada nejspíš měla sloužit.

Moderní zahradu nehledejme u stylového venkovského stavení, ale vedle moderní budovy postavené na vesnici už být klidně může. Nejspíš ji ale zaznamenáme u městského domu se zajímavou minimalistickou architekturou. A jak taková městská zahrada vypadá? Je perfektní a promyšlená do posledního detailu. Bývají zde použité různé moderní prvky usnadňující údržbu, včetně zalévání rostlin i pobytu osob. Tyto prvky mohou být dokonce napojeny i na systém inteligentního ovládání domu.

Použité materiály v moderní zahradě bývají jednoznačně definovány. Vedle kamene a dřeva se zde vyskytuje i pohledový beton a kovové prvky, například lesklý nerez nebo Corten (ocel s pohledovým efektem rzi) či sklo. Zahradní nábytek může být dřevěný, ale i plastový, nezřídka designový. Najdeme zde i bazény, sauny, pergoly i místo pro grilování či hřiště.

Pro moderní zahradu vybíráme především nenáročné rostliny jednoduchého vzhledu. Jejich vzrůst by měl být spíš lehký a struktura vzdušná. Není třeba za každou cenu vybírat rostliny kvetoucí, ba ani letničky.

V klasické zahradě bychom se především měli cítit pohodlně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
V klasické zahradě bychom se především měli cítit pohodlně

Rodinná zahrada plná života

Přejete si mít opravdovou rodinnou zahradu? Pak vsaďte na rozmanitost, hravost a užitnost. Zkrátka zahradu reflektující potřeby konkrétní rodiny a podporující zdravý životní styl. Rodinnou zahradu můžeme vnímat jako cestu mezi čistě okrasnou, víceméně udržovanou, užitkovou a případně i ekologickou.  Tento typ zahrady se vyznačuje mnoha funkčními prvky včetně předzahrádek, teras, chodníčků a dvorků. Rodinné zahrady nejsou omezené ani velikostí, vídáme je u satelitních řadových domků i solitérních rezidencí. Může se jednat o rozsáhlé ekozahrady či dokonce i jedlé lesy.

Rodinná zahrada je projektována tak, aby vzniklo pestré, zábavné, naučné a především bezpečné prostředí pro všechny členy rodiny, včetně nejmenších dětí či čtyřnohých mazlíčků.  

Moderní zahrady jsou precizně provedené a nechybí ani designové prvky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Moderní zahrady jsou precizně provedené a nechybí ani designové prvky

Do všech rodinných zahrad bez rozdílu je třeba umístit především prostor pro rodinné stolování, tedy terasu či pergolu. Dále pak menší domek na skladování nábytku a nářadí. Pro zahrady, kde se pohybují děti, přidáme hrací koutek podle věku s pískovištěm, stromovým domkem, houpačkami a samozřejmě i vhodné vodní prvky. Ideální je též volný prostor pro míčové hry. Pro zahrady užívané převážně jen dospělými se osvědčilo místo pro setkávání, například zahradní kuchyň, sklípek či alespoň grilovací zákoutí.

V zahradě rodinného typu najdeme mimo jiné i koutek pro dětské hry
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
V zahradě rodinného typu najdeme mimo jiné i koutek pro dětské hry

Rodinná zahrada je však také užitková, tudíž kromě okrasných rostlin bychom měli pamatovat i na užitkové, respektive jedlé. Zřídíme zde záhonky pro bylinky, keře s rybízy či malinami, jahodníky, skleníky pro pěstování rajčat, paprik a okurek. A pokud máme stále ještě nějaké volné místo, tak doplníme záhony se zeleninou, nebo dokonce založíme ovocný sad. Při skladbě rostlin zohledňujeme uživatele. Tam, kde se pohybují malé děti nebo pobíhají zvířata, samozřejmě nikdy nevysazujeme jedovaté rostliny.

Vytvořte si zahradu jako venkovní pokoj:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 10. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová