Zahrada bez květin, stromů a keřů jako by ani nežila, stejně je tomu i v okolí bazénu. Abychom se zde cítili dobře, obklopujeme se i tady rostlinami. Ne všechny jsou ale pro blízkost vodní plochy vhodné. Které to jsou? A proč?

Bazén s dokonale vydlážděnou terasou je možná bezúdržbový, ale působí neosobně a stroze. Nehledě na fakt, že rovná plocha se rychleji přehřívá a teplota v okolí bazénu neúnosně stoupá. Místo proto oživujeme výsadbou keřů anebo letničkami v přenosných nádobách. Jenomže ne všechny se do tohoto prostoru hodí. Některým vadí chlorovaná voda, jiným ostré sluneční paprsky, další svým bujným vzrůstem brzy začnou stínit vodní hladinu a jiné dokážou vodu znečistit padajícím listím a okvětními lístky.

Rostliny pro soukromí
V menších zahradách, kde máte sousedy na dohled, se jistě nechcete koupat v jejich společnosti. Řešení nabízí zvýšený živý plot nebo treláž s popínavkami. Tyto ploty zároveň slouží jako přirozený větrolam a bývají i zdrojem stínu. Pro živé ploty se k bazénům nejlépe hodí některé stálezelené keře, které na podzim neshazují listí. Málo opadávají i během koupací sezóny, nehrozí tak, že by listy ve větším množství nalétaly na hladinu vody v bazénu. Často se zde využívají v satelitech tolik oblíbené túje nebo cypřišky.
Naopak nevhodné jsou rychle rostoucí habry, které sice v krátkém čase bazén zastíní, ale oplývají neskutečně velkým množstvím listů, jež létá na hladinu nejen v podzimním období. Odolejte také popínavým růžím. Jsou nádherné, ale jejich půvab si užívejte spíš na vzdálenější terase. Odkvétající rostliny svými okvětními lístky totiž dokáží pokrýt hladinu celého bazénu. A to už jde romantika stranou.

Kvetoucí a voňavá terasa
Bazén umísťujeme na osluněném místě. Jeho okolí je proto jako stvořené pro různé letničky a bylinky, daří se zde také nenáročným skalničkám jako jsou mateřídoušky, tařičky, netřesky, levandule nebo šalvěj. Můžete sem také umístit přenosné nádoby s muškáty, surfiniemi nebo oleandrem. U oleandru ale dávejte pozor, je prudce jedovatý. Pokud se s vámi v bazénu koupají malé děti nebo kolem pobíhají pejskové, zapomeňte na něj.
Opatrnosti není dost ani v případě bujně rostoucí popínavé povijnice. Miluje vlhkost a slunce, u bazénu je jí proto dobře. Během sezony se velice rychle rozroste a krásně zakryje i velkou stěnu. Půvabná je i díky množství květů. Tato rostlina se ale sama a ráda rychle množí semeny, která vypadávají z drobných tobolek. Semínka snadno přezimují a vy se příští rok nestačíte divit, že vám ve spáře mezi dlažbou začnou rašit nové rostlinky.

Užitkovou zahradu od bazénu dál
Také pro pěstování různých druhů zeleniny a ovoce v přenosných nádobách je prostor kolem bazénu naprosto nevhodný. Šplouchající chlorovaná voda je dokáže poškodit a znehodnotit plody. Na chlor jsou negativně vnímavá především rajčata a jahodníky. V blízkosti bazénu nesázíme také jiné ovocné keře hlavně rybízy, angrešty, maliníky a ostružiníky. Jestliže na podzim vypouštíte z bazénu vodu, dávejte dobrý pozor, aby nezaplavila blízké ovocné stromy. Chlorovaná voda nesvědčí hlavně jabloním, třešním a višním.

Květy přilákají hmyz
Pokud zvažujete, které kvetoucí rostliny umístíte v blízkosti bazénu, rozmýšlejte se i s ohledem na hmyz. Kvetoucí záplava růží, plaménků nebo povijnice je romantická, ale přiláká i množství včelek. Jejich přelety nad bazénem a místem, kde odpočíváte a případně popíjíte sladké drinky, nemusejí být vždy příjemné. Dokonce vás mohou i ohrozit. Včelky za horkého počasí voda láká k usednutí, chlor jim ale dobře neudělá a ony zahynou.
Jak si ohřát vodu v bazénu a prodloužit si sezónu?
Publikováno: 18. 10. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová