reklama

Houbové choroby jsou postrachem nejen u ovocných stromů, vyžeňte je ze zahrady pryč

Letošní velmi vlhké a nepříliš teplé počasí bylo živnou půdou pro choroby rostlin a škůdce nejen na ovocných stromech. Velmi dobře se v takových podmínkách dařilo houbovým chorobám, které mají v takovém prostředí ideální podmínky. Pojďme si představit několik nejznámějších, se kterými se na zahradě určitě setkáte.

Proti houbovým chorobám rostlin zasáhněte včas, jen tak se dočkáte zdravé úrody či krásných květin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Houbové choroby rostlin, jako je rzivost hrušní, dokáže neúnavně likvidovat jejich listy a někdy i plody. Jde o houbu, kterou přenášejí především jalovce. Pro šíření této choroby totiž stačí, aby infikované jalovce nebo hrušně byly pouhých půl kilometru od vaší zahrady a zcela jistě se tak objeví i u vás.

Ochrana je v tomto případě jen částečná, přistupuje se k ní pomocí postřiku, který je tento účel určen. Chorobu úplně zlikvidovat nelze. K postřikům se uchylujte na začátku a před koncem kvetení. Důležité je, stříkat až navečer, kdy nelétají opylovači, jako jsou včely nebo čmeláci a riziko, že se postřikem otráví, je tak minimalizováno.

Rzivost hrušní je známou chorobou, kterou není možné úplně zlikvidovat
Rzivost hrušní je známou chorobou, kterou není možné úplně zlikvidovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Velmi častou houbovou chorobou u růží je černá skvrnitost. Napadá druhy růží, které vynikají jemnějšími listy. Na jejich povrchu se začnou objevovat tmavé skvrny, listy zažloutnou a předčasně opadávají. Bez ochranných postřiků ještě všechny infikované kusy ve vegetační době úplně ztratí olistění. Postřik je nutné provádět v době, kdy se studené a vlhké počasí mění na teplé a slunečné. V praxi je tak nutné provádět ochranu i několikrát do roka.

Černá skvrnitost růže
Černá skvrnitost růže (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obrovským problémem téměř všech peckovin, je nákaza moniliovou spálou a hnilobou, což je způsobeno opět houbami.

Spála se projevuje především zasychajícími výhony a tyto napadené výhony je nutné pak i během vegetace odstraňovat. Moniliová hniloba je výsledkem neléčené spály, spory se pak dostávají až do plodů, kde způsobují jejich zkázu. Zde je ještě ochrana možná, provádí se postřikem ještě u nezralých plodů. Při silném napadení spálou může uhynout i celý strom.

Typickým symptomem spály je zasychání mladých výhonů peckovin
Typickým symptomem spály je zasychání mladých výhonů peckovin (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podívejte se, jak na správné zazimování růží:

Publikováno: 21. 10. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček