reklama

Houbové choroby jsou postrachem nejen u ovocných stromů, vyžeňte je ze zahrady pryč

Letošní velmi vlhké a nepříliš teplé počasí bylo živnou půdou pro choroby rostlin a škůdce nejen na ovocných stromech. Velmi dobře se v takových podmínkách dařilo houbovým chorobám, které mají v takovém prostředí ideální podmínky. Pojďme si představit několik nejznámějších, se kterými se na zahradě určitě setkáte.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Proti houbovým chorobám rostlin zasáhněte včas, jen tak se dočkáte zdravé úrody či krásných květin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Houbové choroby rostlin, jako je rzivost hrušní, dokáže neúnavně likvidovat jejich listy a někdy i plody. Jde o houbu, kterou přenášejí především jalovce. Pro šíření této choroby totiž stačí, aby infikované jalovce nebo hrušně byly pouhých půl kilometru od vaší zahrady a zcela jistě se tak objeví i u vás.

Ochrana je v tomto případě jen částečná, přistupuje se k ní pomocí postřiku, který je tento účel určen. Chorobu úplně zlikvidovat nelze. K postřikům se uchylujte na začátku a před koncem kvetení. Důležité je, stříkat až navečer, kdy nelétají opylovači, jako jsou včely nebo čmeláci a riziko, že se postřikem otráví, je tak minimalizováno.

Rzivost hrušní je známou chorobou, kterou není možné úplně zlikvidovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rzivost hrušní je známou chorobou, kterou není možné úplně zlikvidovat

Velmi častou houbovou chorobou u růží je černá skvrnitost. Napadá druhy růží, které vynikají jemnějšími listy. Na jejich povrchu se začnou objevovat tmavé skvrny, listy zažloutnou a předčasně opadávají. Bez ochranných postřiků ještě všechny infikované kusy ve vegetační době úplně ztratí olistění. Postřik je nutné provádět v době, kdy se studené a vlhké počasí mění na teplé a slunečné. V praxi je tak nutné provádět ochranu i několikrát do roka.

Černá skvrnitost růže
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Černá skvrnitost růže

Obrovským problémem téměř všech peckovin, je nákaza moniliovou spálou a hnilobou, což je způsobeno opět houbami.

Spála se projevuje především zasychajícími výhony a tyto napadené výhony je nutné pak i během vegetace odstraňovat. Moniliová hniloba je výsledkem neléčené spály, spory se pak dostávají až do plodů, kde způsobují jejich zkázu. Zde je ještě ochrana možná, provádí se postřikem ještě u nezralých plodů. Při silném napadení spálou může uhynout i celý strom.

Typickým symptomem spály je zasychání mladých výhonů peckovin
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Typickým symptomem spály je zasychání mladých výhonů peckovin

Podívejte se, jak na správné zazimování růží:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 10. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček