reklama

Které mrazuvzdorné rostliny vydrží na zahradě i přes zimu?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak využít zahradu během zimního období? Třeba právě v podzimních dnech se vám tyto myšlenky zase honí hlavou. Věřte, že několika druhům zeleniny zima nevadí, a tak máte stálou zásobu vitaminů po ruce i v době, kdy se přirozená odolnost organismu proti chorobám mírně snižuje.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I v zimě můžete sklízet mrazuvzdorné druhy zeleniny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Naprostou perlou mezi mrazuvzdornou zeleninou je kadeřávek, nenáročná zelenina z čeledi brukvovitých. Pro zimní pěstování je vhodné vysévat během druhé poloviny prázdnin, mladé rostliny jsou během jednoho měsíce připraveny k vysazení na stanoviště. Použijte závětrné místo, záhon s půdou ve velmi dobré kondici, i když kadeřávek jako takový není na půdu moc náročný.

Když během podzimu vyroste, můžete začít sklízet jeho zpeřené listy, které jsou nejen zdrojem vitaminů, ale dalších látek. Nejdůležitější je vysoký obsah vitaminu C a isothyokyanátů, které brání rozvoji nádorových onemocnění. Vitamin C hraje zásadní roli pro udržení dobré tělesné kondice během zimy. Nesmíme zapomenout ani na obsah betakarotenu, vápníku a hořčíku. Draslík a železo podporuje funkci srdce a krvetvorby. Listy kadeřávku využijte například jako přídavek do zeleninových polévek nebo do chutných studených salátů.

Okrasná kapusta a kadeřávek vydrží na zahradě i během zimy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okrasná kapusta a kadeřávek vydrží na zahradě i během zimy

Podobný efekt na lidské tělo má i špenát, který je velmi snadno pěstovatelný, chladnomilný a jeho listy obsahují kromě karotenu také železo nebo jód. Z vitaminů pak C, E nebo K. K pěstování v zimě jsou vhodné mrazuodolné odrůdy, například Monores. Ke klíčení stačí teplota od 4°C, přičemž mladé rostlinky je vhodné pro urychlení zakrýt alespoň netkanou textilií, což podpoří růst, protože mladým exemplářům bude tepleji i přímo venku. Listy bez problému snesou mrazy i kolem – 10°C. Pokud chcete, pak jej pěstujte během zimy v nevytápěném skleníku, kde se mu bude velice dobře dařit. V teplejších dnech dávejte pozor na jeho případné napadení škůdci, a to hlavně ještě během podzimu.

Špenát patří do našeho jídelníčku i během zimy, proto si jej vysejte ještě na podzim
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Špenát patří do našeho jídelníčku i během zimy, proto si jej vysejte ještě na podzim

Tradiční a velmi oblíbenou je také cibule zimní neboli sečka. Oblíbená je především pro výraznou chuť natě, což podporuje trávení, vysoký obsah vitaminu C zase zvýší obranyschopnost organismu proti nachlazení nebo běžným respiračním virózám. Nať obsahuje také draslík a vápník a má i antibiotické účinky. Pro zimní sklizeň je vhodné pěstovat tuto cibuli jak přímo na záhoně, tak v truhlíku, ale zde pouze v zahradní půdě, v té kupované se rostlinám nedaří. Pokud cibule na zahradě již vyrostla, nechejte ji v zemi klidně i přes mrazy. Sklizeň se pak provádí za použití lopatky nebo rýče.

Z dalších druhů se pak na zahradě nechává přes zimu i pór zimní, který se vysévá do sadbovačů v březnu, v květnu se pak po zmrzlých mužích sází přímo na stanoviště, kde může nakonec i zapadat sněhem. Účinky pórku jsou podobné jako u cibule sečky, jen pór je vhodný i například pro pokrmy typu zeleninového leča nebo k nakládání do soli s mrkví a celerem jako surovina do polévek. Nezapomeňte také na špičaté zelí, kterému také první mrazíky nevadí, a díky tomu mohou rostliny zůstat na stanovišti až do ledna.

Pór zimní a kadeřávek během zimy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pór zimní a kadeřávek během zimy

Podívejte se, jak na výsev ozimé zeleniny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 10. 2021, Autor: Oldřich Navrátil, Profil autora: Oldřich Navrátil