reklama

Která zahrada je krásnější? Vyhraje u vás perfektní formální, anebo nespoutaná přírodní zahrada?

Zahrada je prý obrazem naší duše. Někteří z nás si odpočinou jedině uprostřed přirozené a promyšleně neuspořádané přírodní zahrady, ale druzí ke svému klidu potřebují perfektní řád zahrady formální.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úprava formální nebo přirozené zahrady vyplývá z potřeb jejích uživatel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dnes konfrontujeme dva naprosto odlišné světy – dokonale uspořádanou formální zahradu připomínající francouzské zámecké parky s jednoduchou a přirozenou zahradou přírodní. Jak tento souboj dopadne? Dopředu vám prozradím výsledek – nerozhodně. Vždycky se totiž najde hodně zastánců každého stylu.

Než začnete svoji zahradu plánovat, předem si rozmyslete, co od ní očekáváte. Chcete zde trávit každou volnou minutu úpravami a mít vše na milimetr přesně střižené? Anebo si chcete pohodlně lenošit a mít dobrý pocit, že přírodě necháváte přirozený prostor?

Co je to formální zahrada

Jednoduše by se formální zahrada mohla definovat jako následovník zámeckého či klášterního parku. Je dokonale přesná a architektonicky spořádaná. Libuje si v symetrii a vyvážených proporcích, její řešení je podřízeno klasickým principům geometrie. Základním prvkem každé formální zahrady je pořádek a řád. Typickou ukázkou formální zahrady jsou samozřejmě zámecké parky. Výsadba je vedená ve čtverci, kruhu, trojúhelníku, pětiúhelníku, či jiných promyšlených tvarech. Typickou rostlinou, podle které formální zahradu bezpečně identifikujete, je perfektně střižený zimostráz (Buxus). Najdeme ho v solitérní výsadbě i jako  základní rostlinu pro živé ploty či dělicí příčky.

Bez dokonale střiženého zimostrázu se ve formální zahradě neobejdete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bez dokonale střiženého zimostrázu se ve formální zahradě neobejdete

Základní prvky formální zahrady

Moderní formální zahrady na rozdíl od historických upřednostňují větší kompoziční a druhovou pestrost použitých rostlin a dalších prvků. Je však třeba mít stále na paměti, že každá formální zahrada má svá striktně daná pravidla. A proto všechny prvky, které se zde chystáme umístit, používáme s citem. Zajímavá řešení nabízejí zahrady ve svahu, kde se nabízejí různé terasy schody a drobné architektonické prvky. Vše však vychází z návaznosti na hlavní obytnou budovu a její charakter.

Voda ve formální zahradě

V žádné zahradě, tedy ani ve formální, by neměl chybět element vody. V tomto konkrétním případě se nabízí řešení v podobě fontány, vodotrysku či kaskády. Sám vodní prvek býval mnohdy uměleckým dílem, jež si nezadalo se sochařským uměním. Tento trend se opakuje i v moderních formálních zahradách, kde nalezneme fontány, jež představují abstraktní plastiky.

Fontána je neodmyslitelný prvek každé formální zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fontána je neodmyslitelný prvek každé formální zahrady

Typické rostliny pro formální zahradu

Jestliže jste se i vy rozhodli svoji zahradu upravit ve formálním stylu, neměli byste zapomenout především na stříhané živé ploty a stěny sloužící k vytyčení záhonů a cest. Pro tento účel jsou nejvhodnější rychlerostoucí, avšak opadavé habry, ptačí zob nebo krásně kvetoucí zimolez. Chybět by neměl ani zimostráz. Abyste docílili dokonale čisté linie živého plotu, je nutné si uvědomit, že mu bude třeba věnovat nepřetržitou péči, která nikdy nekončí.

Perfektně střižené živé ploty definují formální zahradu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Perfektně střižené živé ploty definují formální zahradu

Formální zahrady neoplývají záplavou bohatě kvetoucích rostlin, Rozhodující roli zde hrají spíš stálezelené porosty a perfektně sečený trávník. Můžeme zde ale vysadit též jiřiny, růže, levandule nebo hortenzie. Pokud máte zahradu ve svahu se spoustou zídek a teras, lze využít také pnoucí rostliny. Uplatní se zde například povíjnice nachová.

Krásná a přirozená přírodní zahrada

O pár století mladší než formální jsou zahrady přírodní. Někdy se jim také říká anglické. I v našich podmínkách se postupným vývojem zahradní architektury pozvolna začaly uhlazené zámecké parky proměňovat v přirozené, takzvané anglické přírodní zahrady, ve kterých se pravidelné prvky prakticky již nevyskytují. V minulosti se jednalo především o obory přiléhající k zámkům s připojeným arboretem (parky se sbírkou živých dřevin). Další charakteristickou vlastností přírodní zahrady je pěstování bez chemikálií, ale zato se spoustou divokých rostlin a bylin. Nikdy by neměl chybět klidný koutek k posezení a záhonky pro pěstování zeleniny a bylinek.

Přírodní zahrada se obejde bez chemikálií i dalších násilných zásahů do přirozenosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přírodní zahrada se obejde bez chemikálií i dalších násilných zásahů do přirozenosti

Ledabylý půvab přírodní zahrady

Nemusíte mít vše perfektní, naopak, nechte přírodě prostor. V lese také přece nenajdete uhrabané cestičky a načesané trávníky. Například teď na podzim – spadané listí nemusíte pálit, ale shrabejte je do vzdáleného koutu zahrady a klidně na něj naházejte i klacky a větve. Vytvoříte tak přirozený prostor pro přezimování užitečného hmyzu, motýlů či ježků.

Voda v přírodní zahradě

Bez potůčku, jezírka nebo rybníčku to v přírodní zahradě nepůjde. Jsou přirozeným životním prostředím vážek, mravenců i žab. Za horkých letních dnů přilákají k osvěžení drobné savce, ptáky i užitečný hmyz. Při zakládání jezírka nezapomínejte ani na dostatek prostoru pro výsadbu vlhkomilných rostlin, které také poslouží jako útočiště hmyzu a zvířatům.

Zahradní jezírko je důležitý biotop v přírodní zahradě. Poskytuje osvěžení i útočiště spoustě živočichů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradní jezírko je důležitý biotop v přírodní zahradě. Poskytuje osvěžení i útočiště spoustě živočichů

Do přírodní zahrady patří původní rostliny

Rostlinám v přírodní zahradě by mělo být podřízeno vše. Ne naopak. Neměli bychom uzpůsobovat výsadbu svým potřebám. To je základní motiv této volné kompozice. Rozhlédněte se proto po okolí a načerpejte inspiraci. Například na stinných místech vysaďte lesní rostliny – kapradiny a lesní jahody. Na slunečných svazích se bude nejlépe dařit mateřídoušce, rozmarýnu, jalovci, levanduli či šalvěji. Vyzkoušejte současný trend v budování ekologických zahrad – využití původních rostlin, tedy vysaďte si to, co roste na louce za vaším plotem. Původní rostliny snadno rostou a jsou odolné i bezúdržbové. Poskytují navíc útočiště i obživu pro živočichy.

Naplánujte si zahradu jako venkovní pokoj:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 10. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová