reklama

Česnek není jenom k jídlu, sluší i vaší zahradě

S okrasným česnekem ve své zahradě nikdy neprohloupíte. Odmění se vám nepřehlédnutelnými kulovitými květy, které vypadají pěkně jako solitéry, ale ještě lépe ve spojení s jinými květinami. Poradíme, jak ho pěstovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Existuje několik druhů okrasného česneku a všechny krásně kvetou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Okrasný česnek pochází ze slunných stepí a jeho atraktivní květy tak trochu slunce připomínají. A vůbec nevadí, že nekvetou žlutě, ale v mnoha odstínech fialové, modré, purpurové, růžové nebo bílé.

Okrasný česnek pěstujte v zahradě i na terase

Pěstovat okrasné česneky není nic složitého. Jediné, co tyto cibuloviny opravdu vyžadují, je dostatek světla a dobře propustnou neutrální nebo zásaditou půdu. Nevadí jim sucho, takže nepotřebují velkou zálivku ani trvalý přísun živin. Existuje jich několik druhů, které se liší výškou a velikostí i barvou květu. Tato rozmanitost umožňuje, že větší druhy česneků lze vysázet do záhonů a ty menší do nádob a pěstovat je i na terase.

Krásných květů se dočkáte v letním období. Při dobrém počasí a v příznivých podmínkách začínají některé odrůdy kvést už v květnu, jiné rozkvétají naplno až v červenci. Česnekové cibulky sázejte nejlépe během října, ale stihnete to ještě na počátku listopadu. Menší druhy do hloubky 8 – 10 cm pod povrch, ty větší hlouběji, asi do 15 cm.

Vysázet je lze samostatně a vytvořit si z nich na zahradě „česnekový ostrov“, ale doporučujeme doplnit je také dalšími suchomilnými trvalkami i barevnými letničkami. Zvláště pěkně vypadají ve skupince se zelenými rostlinami, třeba ozdobnými trávami. Mimo jiné i proto, že květy česneku vydrží déle než listy, které postupně usychají.

Nejčastější barvou okrasných česneků je fialová, ale časté jsou i další odstíny, třeba šedorůžový
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejčastější barvou okrasných česneků je fialová, ale časté jsou i další odstíny, třeba šedorůžový

Trpaslíci i obři

Rodina ozdobných česneků je vskutku různorodá. Najdeme v ní „velikány“ dorůstající až 180 cm, což je případ některých kultivarů česneku obrovského. Jeho menší příbuzný česnek kulatohlavý ale dorůstá „jenom“ 40 až 80 cm, a navíc je to pěkný „chameleon“, protože jeho květy mění během rozvíjení barvu od bílé až po růžovou.

A takový česnek odrůdy akaka je mezi svými příbuznými doslova trpaslík, protože vyroste do výšky maximálně 20 cm. Je proto vynikající variantou pro výsadbu do skalky, neboť i tam mají okrasné česneky své místo. Na trhu je ale v nabídce mnohem více česnekových odrůd, takže si vyberete podle toho, kam je chcete vysázet, jak máte velkou zahradu i podle toho, jakou barvu preferujete.

Zkuste množení

I když je okrasný česnek cibulovina, pochopitelně se můžete pokusit vypěstovat si ho i ze semínek. Je to sice trochu běh na dlouhou trať, ale určitě to vyzkoušejte, protože, když se vám to povede, budete mít správnou pěstitelskou radost. Sebraná semena nechte nejdříve proschnout a potom je vysejte do truhlíku, případně vhodného kontejneru. Nesázejte je příliš hluboko do zeminy, postačí asi tak 3 cm pod povrch.

Vysetá semínka zasypte pískem nebo lehkou zeminou, uložte ven a překryjte chvojím. Jednodušší a pro běžného pěstitele spolehlivějším způsobem množení je dělení, kdy na podzim rozdělíte vzrostlé trsy na menší a vysadíte podle potřeby. Další možností je zasázet malé dceřiné cibulky.

Okrasné česneky jsou oblíbeným cílem včel a čmeláků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okrasné česneky jsou oblíbeným cílem včel a čmeláků

Tipy pro vás:

  • Česnekové květy si svou krásu uchovávají poměrně dlouho, v záhonu nebo nádobě i měsíc a více. Ještě pár dní po odkvětu vypadají v zahradě pěkně a lze je také usušit a použít jako dekoraci do kytic a vazeb ze sušených květin. Pro dokonalé uschnutí zvolte suché místo, kde květy česneku zavěste směrem dolů. Usušit je můžete také za pomoci silikagelu.
  • Schnoucí listy česneku sice ztrácejí svoji krásu, ale z rostliny je neodstraňujte, protože byste ji tak zbytečně oslabili.
  • Přestože okrasné česneky milují slunce, jsou odolné a bez problému přezimují v záhonu, protože jim mráz nevadí.

Podívejte se, jak zazimovat okrasnou zahradu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 10. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová