reklama

Pan podzim vymaluje vaši zahradu pestrými barvami, které paní zima začaruje do křehké nádhery

Celá řada kulturních rostlin se pěstuje pro užitkovou hodnotu plodů. Je však ohromná škála okrasných druhů, které jsou významné nejen tvarem koruny, vybarvením, kůrou, ale především plody, které svou barevností a krásou především v zimním období patří mezi nenahraditelné.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vybírejte rostliny tak, aby jejich plody rozsvítily barvami vaši zahradu na podzim i v zimě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krása plodů je sice pomíjivá, ale právě jejich barvy a tvar dokážou vtisknout každé zahradě, parku, hřišti či lemu záhonů neopakovatelné kouzlo. V případě že vaše představy o krásné zahradě nekončí za živým plotem z tují, přijměte malou nabídku rostlin s krásnými plody.

Brsleny (Euonymus) – jsou v našich podmínkách běžné. Hodně druhů patří do skupiny stálezelených dřevin, ale právě zajímavé plody, které chceme představit, se vyskytují na druzích opadavých. Nejtypičtějším zástupcem je brslen evropský (Euonymus europaeus). Jeho plody jsou zvláštní nejen barvou ale i tvarem. Vytváří růžové tobolky, které ukrývají semínko v oranžovém míšku. Vybarvené plody jsou přitažlivé pro drobné ptactvo, které semínka s oblibou konzumuje. 

Pro člověka jsou však plody jedovaté. Brslen evropský je na pěstování velmi nenáročný a hodí se i do okrajových částí zahrad. Je  vhodný i na zpevnění prudších svahů, protože jeho jemné kořeny mají schopnost ochránit půdu před sesuvy. Zajímavá je odrůda Red Cascade, která se vyznačuje bohatou násadou intenzívně vybarvených plodů.

Brsleny jsou běžné v našich podmínkách
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Brsleny jsou běžné v našich podmínkách

Cesmíny (Illex) – jsou poměrně rozsáhlou skupinou dřevin. V našich podmínkách ale může růst pouze jejich nepatrná část, odolnější mrazům v zimním období. Z hlediska atraktivnosti plodů je pro nás nejzajímavější stálezelená cesmína ostrolistá (Illex aquifolium). Cesmínám vyhovují stanoviště v polostínu až stínu s větší půdní i vzdušnou vlhkostí. Plody jsou mimořádně krásné a například v Anglii patří mezi symboly Vánoc a jsou součástí mnoha mýtů a pověr.

Pro vypěstování plodů je důležité, aby byly vysazeny v blízkosti dvě rostliny, samčí a samičí. V současné době jsou ale na našem trhu i odrůdy jako např. Alaska či J. C. Van Toll, které plodí i bez přítomnosti opylovačů. Ze zahradnického hlediska jsou cesmíny cenné i pro nádherné tmavé pozadí v kombinaci s vybarvením listů jiných rostlin. Nádherné jsou třeba kombinace cesmín s rododendrony, azalkami či brsleny.

Cesmíny jsou v mnoha zemích symbolem Vánoc
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cesmíny jsou v mnoha zemích symbolem Vánoc

Hlohyně (Pyracantha) – jsou stálezelené, trnité, velmi nápadné keře využívané především v parcích, blízkosti hřišť či menších městských výsadbách. Výborně se hodí i na živé ploty. Jako solitéry se pak uplatní ve všech typech zahrad. V našich podmínkách se pěstuje hlohyně šarlatová (Pyracantha  coccinea), která je zastoupena celou řadou odrůd, které se liší velikostí, tvarem a barvou plodů.

Odrůda Orange Glow se vyznačuje množstvím oranžových plodů. Červené plody přináší kultivar Red Column.Odrůda Solei d´ Or vytváří plody v barvě žluté. Hlohyně nejlépe plodí na slunném místě, nesnáší půdy s trvalým zamokřením. Jinak je velmi nenáročná. Pokud v silnějších zimách namrzne, zjara velmi dobře regeneruje.

Hlohyně se uplatní ve všech typech zahrad
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Hlohyně se uplatní ve všech typech zahrad

Škumpa (Rhus) – u nás je nejčastěji pěstovaná škumpa orobincová (Rhus hirta) jako nenáročná dřevina v parcích a zahradách na slunných stanovištích. Dobře snáší zasolení a odolná je mrazu, vydrží růst ve všech typech půd. Velmi rychle se rozrůstá, často z kořenových výmladků. Stromy vytvářejí dekorativní deštníkovitou korunu s velkými, na podzim červeně zbarvenými listy a silným nápadně karmínovým sametovým plodenstvím, která zůstávají na stromech dlouho do zimy.

Škumpa má žluté dřevo, které se využívá v řezbářství. Některé kmeny severoamerických indiánů kouřily listy škumpy s tabákem, z plodů připravovaly nápoj známý jako indiánská limonáda a z kořenů žluté barvivo.

Škumpa se velmi rychle rozrůstá
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Škumpa se velmi rychle rozrůstá

Ptačí zob (Ligustrum) – známý z parků a zahrad, kde je využíván především na rychle rostoucí živé ploty. Po sestřihání výborně obrůstá, je otužilý, zcela nenáročný, nevadí mu ani silné mrazy. Vyhovují mu především slunná a polostinná stanoviště. Na jaře vytváří koncové hroznovité květenství. Směstnané květy jsou bílé, drobné a příjemně voní. Na podzim pak vidíme na koncích větví lesklé černé bobule nahloučené v hroznech. Vydrží na keřích až do nového roku a jsou významnou potravou ptáků. Červená šťáva z bobulí se dříve využívala na přibarvování vín. U nás je nejvyužívanějším druhem ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare).

Ptačí zob po sestříhání výborně obrůstá
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Ptačí zob po sestříhání výborně obrůstá

Zimolez (Lonicera) -  známe celou řadu kultivarů, které zahrnují opadavé, poloopadavé nebo stálezelené keře nebo dřevnaté ovíjivé liány, pěstované obvykle pro vonné květy. Květy jsou trubkovité, v různých barvách. Většinou jsou plně mrazuvzdorné. Rostou v každé, dobře provzdušněné půdě na slunci nebo v polostínu.

Posezení  ve večerních hodinách v blízkosti zimolezu přináší pohodu a dobrou náladu. Rostliny se množí dřevitými i bylinnými řízky. Používají se na pergoly, altánky, mřížky, sloupy i ploty. Lonicera caprifolium dorůstá do výšky asi 5 m. Kvete v květnu až červnu, plodem je červená bobule“. Zimolezy jsou nenáročné na pěstování a budou se dařit určitě každému. Báječně rostou i kvetou i v chladnějších podmínkách, rostliny nevymrzají, na půdu jsou nenáročné. Vzhledem k bujnému růstu je vhodné jarní zakrácení dlouhých výhonů. Nejběžněji pěstovaným druhem je zimolez ovíjivý (Lonicera peryclimenum), který vytváří po odkvětu nápadné shluky jasně červených bobulí, které vydrží i slabší mrazy.

Zimolez má celou řadu kultivarů
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Zimolez má celou řadu kultivarů

Pámelník (Symphorycarpus) – pěstuje se v zahradách, parcích a veřejné zeleni, především kultivary s bílou barvou plodů. Jako hustý keř se vysazuje i do živých plotů nejčastěji pámelník bílý (S. albus), vzácně pak pámelník červenoplodý (S. orbiculatus). Je naprosto nenáročný, lze jej pěstovat ve všech klimatických podmínkách, snese i silné mrazy, velmi často ale zplaňuje.

Šíří se podzemními výhonky. Brzy zjara vykvétá růžovobílými květy ve svazečcích, které voní a jsou medonosné. Na podzim pozorujeme na keřích známé a velmi nápadné bílé bobule, které slouží často ke hrám dětí -  po rozšlápnutí bobule hlasitě praskají. Vydrží jako krásná dekorace po celou zimu.

Pámelník se vsazuje i do živých plodů
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Pámelník se vsazuje i do živých plodů

Proměnlivost a krása plodů okrasných rostlin nekončí výčtem několika výše uvedených druhů. Jsou další, které najdeme jak ve volné přírodě, tak v zahradách. Jen se musíme umět kolem sebe dívat a nevšední krásu plodů vnímat a poznávat. Mezi dřeviny zajímavé svými plody patří i okrasné jabloně (Malus), mahonie (Mahonia aquifolium), hlohy (Crateagus), skalníky (Cotoneaster) se svými korálkovitými červenými plody, růže (Rosa) s červenými šípky, libavky (Gaultheria), jírovce (Aesculus hippocastanum) se známými kaštany a mnoho dalších.

Na podzim nezapomeňte pohnojit zahradu vhodnými hnojivy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 10. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.