reklama

Podzimní péče o zahradní nábytek aneb Aby mohl zdobit zahradu i příští rok

Po celé léto jste měli jedinečnou šanci, rozšířit svůj obytný prostor o zahradu, terasu či alespoň balkon. Stačilo jen zvolit ten správný zahradní nábytek, který vám jistě skvěle sloužil. Momentálně však potřebuje trochu vaší péče…

Vybrat pro svou zahradu či terasu ideální nábytek vyžaduje mnohem více, než jen pohled na jeho barvu a ladné tvary. Je třeba vzít v úvahu především materiál, ze kterého je vyrobený a tím pádem i snadnost či složitost údržby. I když mnohé materiály bývají označeny jako bezúdržbové, neznamená to, že se o nábytek nebudete muset vůbec starat.

Hliníkový nábytek…

…v podstatě můžete opravdu jako bezúdržbový označit. Občas je jen potřeba omýt ho proudem vody z hadice a nechat oschnout. Na zimu je vhodné, hliníkový nábytek uklidit do bezmrazé a suché místnosti.

Nábytek z ušlechtilé oceli…

…vyžaduje pouze občasné omytí proudem vody a následné osušení. Na zimu je lepší, uklidit nábytek do suché místnosti. Pozor však na dřevo a výplety, se kterými bývá ocel často kombinována.

Podzimní péče o zahradní nábytek 5
Podzimní péče o zahradní nábytek 5 (Zdroj: pixabay.com)

O nábytek se syntetickým výpletem…

…pečujete podle toho, jaký materiál byl použit na kostru. Jinak syntetické výplety bývají velmi odolné a často si i zachovávají vzhled přírodního materiálu (ratanu). Údržbu výpletu provádíte houbičkou, namočenou v neagresivním čistícím prostředku a proudem vody. Na zimu nábytek ukliďte do bezmrazého a suchého prostoru.

Teakový nábytek…

…časem charakterizuje našedlá patina, které se můžete zbavit lehkým přebroušením a napuštěním teakovým olejem, který oživí barvu dřeva a zlepší jeho pružnost a odolnost. Na zimu je vhodné teakový nábytek uklízet.

Podzimní péče o zahradní nábytek 6
Podzimní péče o zahradní nábytek 6 (Zdroj: pixabay.com)

Nábytek z plastu…

…je stále velmi oblíbený, nevyžaduje téměř žádnou péči, pouze občasné omytí čistícím přípravkem a vodou. Na zimu ho však raději uskladněte v bezmrazém prostoru. Už jen proto, že je velmi lehký a podzimní vítr by ho mohl roznést po celé zahradě.

Nábytek z měkkého dřeva…

…vyžaduje každoroční obnovu nátěru a má jen relativně krátkou životnost. Bez pořádné péče a úklidu pod střechu na zimu se neobejde. Přesto je, pro svou nízkou cenu, stále oblíbený.

Podzimní péče o zahradní nábytek 2
Podzimní péče o zahradní nábytek 2 (Zdroj: pixabay.com)

Přírodní ratan…

…je velmi oblíbený ale vyžaduje stálou péči. I přes ochranné laky není schopen odolávat prudkému slunci a dešti, je potřeba ho uklízet i během sezóny pod střechu. Ratan nesprchujte, pouze otírejte vlhkou houbičkou a na zimu musí bezpodmínečně do sucha a mimo dosah mrazu. Po čase je vhodné ratan přelakovat.

Publikováno: 12. 10. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce