reklama

Zázračné léčivé pichlavé bodláky: Ostropestřec mariánský, bělotrn kulatohlavý a kořen maralí

Všechny tři byliny – ostropestřec mariánský (Silybum marianum), bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) i kořen maralí (Rhaponticum carthamoides) mají pichlavé ostny, jejich květy milují včely, jsou velice dekorativní a každá z nich pozitivně působí na člověka. A můžete si je pěstovat na zahradě na záhonu nebo ve velkých nádobách na balkoně a terase. A taky prozradíme recept na domácí olej z ostropestřce.

Ostrostropestřec mariánský chrání játra

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je silně pichlavý bodlák a zároveň nejznámější bylinka, která podporuje regeneraci a celkovou kondici jater. Je prokázané, že obsahuje řadu účinných látek, které přímo chrání jaterní buňky. Pro léčebné účely se z ostropestřce používají hlavně dobře vyzrálá a sušená semena, která mají nejvíc účinných látek, ale farmaceuticky se zpracovává kořen i listy. Pro sklizeň jsou potřeba kvalitní rukavice a nůžky jako ochrana přec bodlinatými listy. Vysušená plodenství se nakonec vymlátí, aby se z nich získala semena.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)
i (Zdroj: Pixabay)
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Proč a jak ostropestřec mariánský pomáhá

Ostropestřec celkově chrání játra, působí proti ztučnění jater (steatóze), ovlivňuje tvorbu žluči a zlepšuje metabolismus. Také lékaři předepisují přípravky z ostropestřce na doléčení jaterních nemocí, žlučníku a zlepšení procesu celkové látkové výměny. Ostropestřec detoxikuje tělo, používá se při chronických otravách, pro regeneraci jater alkoholiků,  regeneraci po žloutence i po chemoterapii. Snižuje cholesterol.

Ostrostropestřec má tvrdá semena
i (Zdroj: istock.com)
Ostrostropestřec má tvrdá semena

Užívá se formou oleje získaného lisováním ze semen, tinktury nebo přímou konzumací drcených semen. Nálevy jsou na účinky slabší, protože některé látky obsažené v ostropestřci jsou špatně ve vodě rozpustné. Na játra blahodárně působí i koupele, i když účinek není tak silný jako při vnitřním užívání rostliny. Do koupele dejte asi 5 lžic oleje. Čím déle v lázni zůstanete, tím lépe, nejméně však 15 minut. Koupel je vhodná také při hemeroidech, bércových vředech a některých gynekologických problémech.

Prima tip: domácí olej z ostropestřce

Olej se získává přímo lisováním semen, tak je nejsilnější. Doma si olej můžete připravit macerací drcených, co nejvíc rozmělněných semen ostropestřce v jednodruhovém rostlinném oleji např. slunečnicovém. Drcená semena (1 díl) se naloží do oleje (4 díly) a macerují se přibližně dva týdny. Pak roztok sceďte, stačí husté sítko. Uchovávejte v tmavé lahvi na chladném místě. Olej obsahuje esenciální polynenasycenou mastnou kyselinu linolovou, která přispívá ke snížení hladiny cholesterolu. Užívejte ho jako lék, ale také ho můžete přidávat na zeleninové saláty. Pro prevenci se užívá jedna lžíce oleje denně.

Bělotrn kulatohlavý podporuje srdce

Dekorativní bodlák bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus)  je původem ze střední Asie, kde rostla hlavně v polopouštních oblastech. U nás se ponejprv začala se vysazovat v zahradách, jedná se o invazivní rostlinu, která se v teplejších oblastech rozšiřuje a zplaňuje a na našem území zdomácněla. Patří k významným medonosným rostlinám. Dorůstá výšky až dvou metrů, květy se využívají se zejména do suchých vazeb.

Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus)
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus)

Proč a jak bělotrn kulatohlavý pomáhá

Pro léčebné účely se využívají pupeny a semena bělotrnu – obsahují látku, která je podobná strychninu. Bělotrn podporuje činnost srdce, používá se také při svalové atrofii, zánětech nervů a neuralgiích. Musíte dát pozor na předávkování, protože by mohlo dojít ke křečím a srdečnímu výpadku. Vně můžete využívat odvar z nadzemní části na kožní problémy a bolesti svalů. Bělotrn také působí při periferních obrnách, obrnách lícního nervu, zánětech a bolestech nervů. Je vhodný po mozkové mrtvici. Při užívání výtažků z bělotrnu se nedoporučuje užívat léky na podporu činnosti srdce. Tinktura z pupenů je nejbezpečnější a nejúčinnější forma podávání.

Kořen maralí navrací svěžest a vitalitu

Kořen maralí (Rhaponticum carthamoides), kterému se také říká leuzea, je silný životabudič, protože zvyšuje fyzickou i duševní odolnost. Kořen maralí je pěstitelsky nenáročný, miluje slunečné stanoviště, nevadí mu ani ostré přímé slunce. Oddenek a kořeny sbírejte na podzim třetího roku, kdy jedna bylina poskytne i několikakilogramový kořenový bal. Dorůstá výšky až přes metr, volně u nás neroste, ale celkem úspěšně zplaňuje – má vysoké rozmnožovací schopnosti, takže když se nehlídá, rozroste se jako plevel.

Kořen maralí (Rhaponticum carthamoides)
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Kořen maralí (Rhaponticum carthamoides)

Proč a jak kořen maralí pomáhá

Maralí kořen má účinky blízké ženšenu. Obsahuje navíc základní prvky důležité pro lidský organismus, tj. tuky, bílkoviny, sacharidy a vlákninu, dále minerální látky a vitaminy. Proto je tak vhodný pro organismus vyčerpaný nemocí nebo fyzickou či psychickou námahou. Doporučuje se jako podpůrný přípravek po chemoterapii, borelióze, mononukleóze, nádorových onemocněních apod. Vyplavuje z těla toxiny včetně alkoholu. Usnadňuje adaptaci na stres, stimuluje životní procesy.

Působí jako afrodiziakum a posiluje sexuální funkce, napomáhá udržování normální hladiny cukru, tuků a cholesterolu. Harmonizuje především funkci jater, žaludku, sleziny, tlustého střeva a srdce a jakékoli výkyvy těla upravuje do normálu. Zlepšuje paměť, používá se při učení – nechce se po něm spát. Způsobuje nespavost, proto se má raději pít během dne než na noc. Mírně zvyšuje krevní tlak.

Prima tip: domácí maralí tinktura

Asi 50 g sušeného kořene dejte 1 l šedesátiprocentního alkoholu a nechte 10 dní macerovat. Potom sceďte. Užívá se po 30 kapkách nalačno, a to dvakrát až třikrát denně, nebo můžete přidávat do čaje, který potom působí na organismus jako silný šálek kávy.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 30. 5. 2024, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková