reklama

Růženka jich měla plnou zahradu. I vy je můžete pěstovat, zdravím se vám odmění

Také si myslíte, že šípkový keř je jen otravný plevel, který se nekontrolovatelně rozrůstá a jenom píchá? Tak to jste na omylu. Pokud pěstujete šípkovou růži, v létě ozdobí zahradu něžnými květy a na podzim rozzáří jinak ponurou atmosféru jásavě červenými plody. A to jsme ještě nezmínili, jak jsou šípky chutné a zdravé.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šípkovou růži můžete pěstovat i v zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Spolu s bezinkou je šípková růže (Rosa canina) nejužitečnější keř, který v našich krajích vyrůstá. A co víc, je tak nenáročný, že poroste téměř všude, jeho drobné sytě červené plody jsou doslova napěchované vitamíny.

Krásná a užitečná šípková růže

Růži šípkovou známe jako rozložitý keř se vzpřímenými nebo převislými větvemi plnými trnů. Podle typu stanoviště vyrůstají keře do výšky jednoho až tří metrů. Listy má růže šípková spíš drobné 2 až 4 cm veliké, jemné, s tupě špičatými pilovitými lístky Pravidelně rozkvétá koncem dubna či počátkem května. Květy má drobné, v průměru nedosahují ani 5 cm, jemně růžové či bílé, jednoduché, zato nádherně vonící. Z květů na podzim dozrávají plody - nám tak dobře známe šípky. Keře jsou odolné vůči mrazu a obsypané jasně červenými plody,. Oživují zahradu po celou nekonečnou zimu, ale hlavně poskytují potravu ptactvu. Pro nás jsou šípky cennou zásobárnou vitaminu C a užitečným spolubojovníkem proti nachlazení.

Šípková růže je nenáročná

Keře šípkové růže nejčastěji vídáme podél silnic a cest či na mezích. Rozrůstají se také na slunných stráních nebo na okraji lesa. Daří se jim zkrátka všude tam, kde mají přímý přístup slunce a dostatek živin. Pokud má šípková růže dobré podmínky, vyhovuje jí vápenatá a hluboká půda. Dokáže se rozrůst do opravdu impozantních rozměrů. Svoji cestu za sluncem si vytrvale hledá a vytahuje své šlahouny až do koruny stromu. Jako se dokáže svými jemnými a hustými trny zachytit za naše oblečení, není pro ni problém se pevně přidržet kůry stromů. Kořeny růže šípkové sahají až metr hluboko.

Květy růže šípkové mají svůj půvab, navíc příjemně voní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy růže šípkové mají svůj půvab, navíc příjemně voní

Odolná příbuzná přešlechtěné růže

Už podle názvu snadno poznáme, že šípková růže a šlechtěná okrasná růže mají společný základ. Trpí sice podobnými chorobami, ale na rozdíl od ušlechtilých kultivarů si je šípková růže schopna se skvrnitostí, padlí nebo rzí sama poradit. Aby se choroby nepřenášely, přece jen doporučujeme keře na jaře a na podzim ošetřit vhodným fungicidním postřikem.

Šípková růže vyžaduje opravdu jen nenáročnou péči, spokojí se, když ji jen pravidelně prostříháme. Řez je jednoduchý – uschlé nebo přerůstající větve zastřihneme až u zdravého dřeva, respektive kmene. Nejstarší výhony seřízneme těsně nad zemí, zmladíme tak keř pro nadcházející sezonu. Pro bohatší kvetení doporučujeme sestřihnout též boční výhonky a ponechat jenom tři první pupeny.

I když je šípková růže poměrně odolná, tuhé mrazy jí nedělají dobře. Pěstitelé však mají drobný trik, kterým pomůžou růži v pohodě přečkat do jara. Dlouhé větve stáhnou k zemi, kde je přichytí háčky a překryjí vrstvou chvojí. Zde podobně jako my doma pod peřinou šípková růže přečká i nejkrutější zimní nepohodu.

Pokud má šípková růže dobré podmínky, vyroste z ní krásný keř, který zdobí zahradu doslova po celý rok
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud má šípková růže dobré podmínky, vyroste z ní krásný keř, který zdobí zahradu doslova po celý rok

Jednoduché množení šípku

Růže šípková se množí přirozeně, vegetativně, rozrůstáním kořenů. Další varianta je množení semeny ze šípků, jež ve svém trusu roznáší ptáci nebo savci. My si šípek můžeme namnožit také, a to klasickým řízkováním, kdy na podzim z polovyzrálého dřeva šikmo seřízneme řízek dlouhý zhruba 20 cm. Zasadíme jej do půdy a zakryjeme. Zhruba do roka zakoření a vyroste nový keř šípkové růže.

Podomácku lze rostlinu také množit semeny. Proces je náročnější, simuluje přirozené množení v přírodě, ale zvládnete jej: Vybereme zcela vyzrálé, ale nepřemrzlé plody. Vložíme je do květináče s lehkou písčitou půdou a zasypeme zhruba jeden až dva centimetry vysokou vrstvou zeminy. Květináč postavíme ven a necháme jej tam přes celou zimu. Pro úspěšné namnožení je třeba, aby plody přešly mrazem. Na jaře šípky vyjmeme z květináče, plody rozpůlíme a vydlabeme semínka. Vysejeme je do substrátu a překryjeme, aby se semena pěkně zapařila. Počkáme, až se rostlinky vzejdou a rozrostou se, teprve potom je vysadíme na stanoviště.

Ze semínek vyzrálých šípků vypěstujeme nové keříky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze semínek vyzrálých šípků vypěstujeme nové keříky

Tipy pro vás:

Šípky jsou dostupný zdroj vitaminu C. Na podzim, ještě než přijdou první mrazíky, sbíráme zralé plody šípkové růže – šípky. Plody by měly být vyzrálé a sytě červené, ale ne přešlé mrazem, změklé, tmavé a scvrklé. Za hezkého počasí šípky sušíme venku posledními slunečními paprsky a potom je pomalu dosušíme při pokojové teplotě. Suché nebudou hned, počítejte s tím, že sušení plodů trvá několik týdnů. Nejlepší je síto, díky němuž mají šípky přístup ke vzduchu i odspodu. Plody průběžně natřásáme, probíráme a kontrolujeme, zda se někde neobjevila plíseň.

V zimě ze sušených šípků připravujeme lahodný čaj. Plody macerujeme přes noc ve vodě a teprve potom je zhruba deset minut povaříme. Šípkový čaj je močopudný a příznivě působí na žaludek, také má vysoký obsah vitaminu C, což oceníte při léčbě nachlazení, kašli, horečkách a podobně.

Zdroj: autor

Uvařte si vynikající šípkovou marmeládu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 10. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová