reklama

Aby příští rok ohromily záplavou květů, je třeba je letos uložit k řádnému zimnímu spánku

Podzim na zahradě je ve znamení velkého zahradního úklidu a přípravy na nadcházející odpočinek mnoha rostlin. Přemýšlíte každoročně nad tím, co udělat s trvalkami, aby přečkaly i tuhou zimu? Máme pro vás několik praktických tipů v rámci jejich přípravy na zimní období.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim nezapomeňte na přípravu trvalek na zimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Se snižujícími se teplotami a prvními přízemními mrazíky začněte trvalky na zimu postupně, třeba po částech, připravovat. Důležité je ostříhat květy, pokud začaly ztrácet svůj přirozený půvab. Většinu trvalek nejlépe seřízněte ne úplně k zemi, ale ponechejte alespoň 5 cm stonku nad zemí, případně i se spodními listy. Ostříhané zbytky trvalek patří do kompostu, před zkompostováním ale zelené a měkké části přejeďte sekačkou, do kompostu se tak dostane již perfektně zpracovaný materiál, který se rychle rozloží. U některých druhů se provádí zkracování až na jaře, jako například u perovskie.

Víme, které rostliny vám na zahradě vydrží opravdu dlouho. Vyberte si z trvalek, díky kterým bude vaše zahrada hrát barvami.

Perovskii ostříhejte až na jaře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Perovskii ostříhejte až na jaře

Prostor mezi jednotlivými rostlinami poté dokonale zbavte plevelů. Nejlepší je důkladné mechanické vypletí pomocí vlastních rukou a motyčky. Dávejte však pozor, jak hluboko okopáváte. Při příliš hlubokém kypření dochází k poškození kořenového balu, což rostlinám rozhodně nesvědčí. Vhodné je určitě rozhodit do těchto prostor živiny (vrstvu kompostu)  a ještě jednou mírně okopat, aby se dostaly do půdy.

Také nezapomeňte, že podzim je ideální dobou na dělení trsů rostlin. Třapatky, bohyška, plaménky a další druhy se zvláště ve vlhkém rázu počasí velmi dobře ujmou a na jaře začnou bohatě růst. Rozdělené rostliny důkladně zasaďte do kvalitní půdy, nejlépe té zahradní, která je ještě smíchaná s kompostovou. V případě, že si chcete ušetřit práci s pletím, jako mulč mezi rostliny rozhoďte dřevěnou štěpku.

Nejen trvalky je potřeba připravit na zimu. Nezapomínejte také na trávník a zeleninové záhody. Máme pro vás seznam věcí, na které nesmíte zapomenout.

Posledním krokem je důsledná ochrana před mrazem. K tomuto úkonu se osvědčilo využít smrkové nebo jiné chvojí, které působí jako dostatečná přírodní bariéra. Ta zabrání vymrznutí rostlin, na jaře se však musí odstranit. Pnoucí druhy, jako je například plamének rodu Clematis, ochraňte tak, že prostor nad kořeny přihrnete kompostem, stonky je pak vhodné zakrýt pomocí netkané textilie. Promrznutí kořenů u růží, hortenzií a dalších rostlin se dá účinně zabránit namulčováním listí.

Pro ochranu vyšších rostlin použijte netkanou textilii
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro ochranu vyšších rostlin použijte netkanou textilii

Zdroj: Zahrádkářská poradna (zahradkarskaporadna.cz)

Inspirujte se, jak na podzimní dělení trvalek:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Už víte, které květiny a keře na jaře vysázíte? Vyzkoušejte hortenzie, které vydrží i silnější sluneční paprsky a skvěle se hodí do letních dekorací.

 

Publikováno: 31. 10. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček