reklama

Růže jsou královnami květin, podzim je tou pravou dobou pro výsadbu

Druhá polovina podzimu představuje ten nejlepší čas pro výsadbu růží. V tomto období se keře nejlépe ujímají, ale také jejich nabídka je největší. Orientovat se v celém sortimentu může být velmi obtížné, je třeba mít již dopředu jasno, o jakou růži máte zájem. Jednotlivé typy mají nejen odlišný tvar a velikost, ale i způsob pěstování. Růže jsou velmi oblíbené po celém světě a prakticky jsou stále v módě. Staré anglické odrůdy jsou dnes hitem, stejně jako nově vyšlechtěné plazivé a půdopokryvné druhy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim růže sázejte a pečujte o ně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Růže můžeme podle charakteru růstu rozdělit do několika skupin. Každá skupina je specifická a hodí se k jinému způsobu využití.

Sadové růže

Většinou tvoří velké keře, které nejčastěji kvetou v červnu. Jsou nenáročné, vyžadují pouze slunce a propustnou půdu. Jak již název napovídá, nejčastěji se s nimi setkáme v sadech a parkových úpravách. Patří mezi ně například známá Rosa caninarůže šípková nebo Rosa hugonisrůže Hugova, která tvoří až 2,5m vysoké keře. Ty jsou v červnu obsypány záplavou jednoduchých žlutých květů.

Záhonové růže

Jsou nejčastějšími a neoblíbenějšími představiteli, najdeme je snad na každé zahrádce. Mohou se dělit na podskupiny podle typu a velikosti květu, a to na velkokvěté, které se dobře hodí pro řez do vázy a mnohokvěté, které jsou pro záhonové pěstování nejcennější. Vynikají totiž mnohokvětostí a remontnantostí. Do skalek a do nádob je určena speciální skupina tzv. minirůží, které dosahují výšky jen okolo 30 cm.

Popínavé růže

Tvoří velmi dlouhé šlahouny, které se vyvazují k opoře. Nejlépe kvetou tehdy, jsou – li vyvázány do vodorovné polohy. Kvetou velmi bohatě, ale většinou jednorázově v červnu a červenci. Najdeme však i takové popínavky, které remontují.

Popínavé růže jsou ozdobou zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Popínavé růže jsou ozdobou zahrady

Stromkové růže

Jsou náchylnější na omrznutí. Často se na zimu jejich koruny balí do papírových pytlů nebo do netkané textilie. Dobré řešení je také odpoutat je od opěrného kolíku a zasypat korunku zeminou nebo ji vytvořit kryt z chvojí.

Plazivé růže

Jsou velmi zajímavou skupinou, jejich výška nepřesahuje půl metru a v krátké době jsou schopny pokrýt velkou plochu. Jsou nenáročné, snesou i sucho a horší půdu. Ideálně se hodí na pokrytí svahů nebo jiných obtížně obdělavatelných ploch.

Výběr rostlin

Vše začíná již výběrem rostliny a pečlivou prohlídkou. Růže můžete nakoupit prostokořenné, v kontejneru nebo ve speciálních obalech, kde jsou kořeny zabaleny ve vlhké rašelině nebo v pilinách. Prostokořenné druhy se vyplatí nakupovat v případě, že máte ověřený zdroj. Pokud plánujete početnější výsadbu, je vhodný nákup růží přímo ve školce, kde víte, že růže byly vyryty nedávno a skladovány v optimálních podmínkách. Kořeny by vždy měly být založeny ve vlhkém substrátu (např. piliny). Výhodou tohoto nákupu je příznivá cena. Když růže nakupujete balené, věnujte dostatečnou pozornost tomu, zda je substrát okolo kořenů dostatečně vlhký a zda výhonky mají pěkná očka a nezasychají. Nejmenší riziko je nákup rostlin v kontejnerech, pokud máte zájem jen o pár růží, je to ideální. V případě většího počtu kusů bude cena již značná.

U růží se také poměrně často používá parafinování výhonků. Má to svůj význam v tom, že parafinová vrstva omezuje výpar a zadržuje v rostlině vodu. Někdy však naopak může skrývat seschlé větévky. Vždy se raději řiďte stavem oček, která jsou i přes parafin viditelná. K nákupu růží nás také mohou zlákat pestré stránky katalogu a my si sazenice objednáme k zaslání poštou. Je to velké riziko a často se stane, že sazenice přijde ve stavu, který jsme nečekali.

Vybírejte pouze zdravé sazenice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vybírejte pouze zdravé sazenice

Pokud se vám zdá sazenice seschlá nebo namrzlá, nikdy se ji nesnažte zachránit tím, že ji dáte do teplé místnosti. Naopak, umístíme jí do chladu a důkladně zalijeme. Osvědčené řešení je také ponořit sazenici celou do vody a jeden den ji nechat natáhnout. Teprve poté vysazujeme. Pokud však rostlina vypadá beznadějně, je nejlepší volbou reklamace. Co se týká vzhledu rostliny, měla by mít minimálně 3, optimálně 4 výhony, které vedou každý na jinou stranu. Všechny by měly být silné bez známek poškození. Očka na nich by neměla být vylámaná. Kořenový systém musí být dobře vyvinutý.

Výsadba:

Místo si zvolte velmi pečlivě, protože růže se velmi obtížně přesazují a pozdější změna stanoviště není téměř možná. Vyryjte jámu rýčem tak, aby se do ní kořeny pohodlně vešly. Pozor ! Kořeny se nesmí nikde v jámě ohýbat, z každého místa ohybu totiž začnou z kořenů vyrážet jalové výhony tzv. „vlky“, které se následně musí pravidelně odstraňovat. Kořeny také ostrými nůžkami zastřihneme, tak aby řezná rána směřovala dolů, ke dnu jámy, slabé a poškozené kořeny se odstraní úplně.

Rostlinu vložíme do jámy a důkladně ji prolijeme vodou. Jakmile se voda vsákne, začneme zasypávat kořeny zeminou. S růží opatrně vikláme tak, aby se zem dostala důkladně mezi všechny kořeny. Další vodu můžeme přidat i v průběhu zasypávání. Dosypeme zbývající substrát a ze všech stran jej okolo rostliny ušlápneme. Při výsadbě respektujeme výšku výsadby v květináči nebo ve školce. Místo očkování by nikdy nemělo být pod zemí. Nakonec vytvoříme kolem rostliny zálivkový okraj a dolijeme zbytkem vody. Na zimu nezapomeneme rostlinu ochránit před mrazem přirytím zeminy. Vrchní část vždy zkracujeme až na jaře.

Vyryjte dostatečně hlubokou jámu
Vyryjte dostatečně hlubokou jámu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostlinu vsaďte do jámy a důkladně prolijte vodou
Rostlinu vsaďte do jámy a důkladně prolijte vodou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Důležité:

Zde popsaný způsob výsadby se týká záhonových růží. Výsadba ostatních typů se velmi podobá výsadbě jakéhokoliv jiného druhu dřeviny. Minirůže, stromkové a plazivé růže se prostokořenné vůbec neprodávají a my je můžeme koupit jen v kontejneru. V obalu můžeme koupit růže popínavé, jejichž způsob výsadby se záhonovým druhům podobá nejvíce. Při výběru sazenice kupte klidně i tu s menším počet výhonů, které také mnohem méně zakracujeme.

Ochrana před mrazem:

Každoročně na podzim nezapomeneme provést zmíněné nahrnutí substrátu, které ochrání rostlinu před mrazem. Půdu v listopadu přihrneme a zkontrolujeme, zda nejsou rostliny obnaženy z boku. Poněkud komplikovanější může být zimní ochrana stromkových růží. V tomto případě nahrneme zeminu na kmínek, ten omotáme izolační vrstvou textilie nebo novinami. Na korunku nasadíme silný papírový či jutový pytel. Vše důkladně zajistíme motouzem. Jiným způsobem je pak ohýbání kmínku k zemi. Každý rok musíme ohýbat na stejnou stranu. Kmínek i s korunkou vtiskneme do vyrytého žlábku, zafixujeme kolíky a přihrneme zeminou.

Chvojím přikryjeme keře ještě před příchodem sněhu
Chvojím přikryjeme keře ještě před příchodem sněhu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Papírový nebo jutový pytel se dobře hodí pro zazimování kmínkových (stromkových) růží
Papírový nebo jutový pytel se dobře hodí pro zazimování kmínkových (stromkových) růží (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdroj: Wikipedia

Růže můžete pěstovat i v nádobách:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 10. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková