reklama

Díky řízkování vlastních muškátů ušetříte za pořizování nových rostlinek

Muškáty patří mezi nejoblíbenější balkonovky a květiny na okna a terasy. Mnoho pěstitelů každoročně na podzim muškáty vyhodí a zjara si mnozí kupují nové rostliny. Je to ale škoda. Muškáty je možné i poměrně jednoduché zazimovat a nařízkovat tak, abychom mohli naše oblíbené rostliny pěstovat dál a neutráceli další peníze za nové sazenice.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řízkování muškátů vám zajistí zdarma nové rostlinky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Řízkování muškátů

Muškáty, označované i pelargónie, jsou asi nejčastěji se vyskytující rostlinou na našich balkonech, terasách či oknech. Jsou to nenáročné víceleté rostliny, které potřebují správné podmínky pro růst a kvetení. Vyžadují hodně slunečního světla a tepla. Nemají rády přehnanou zálivku. Jsou na to přizpůsobené z domovského prostředí, vodu si shromažďují v listech a stoncích. Na přezimování vyžadují chladnější místa, kde však musí mít dostatek světla. Ačkoliv muškáty snášejí sucho lépe než vláhu, pozor na přílišné vyschnutí. Opatrně i s vodou, pokud muškát přelijeme, začne hnít.

Na podzim je nejvyšší čas muškáty připravit na zazimování
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na podzim je nejvyšší čas muškáty připravit na zazimování

Množení muškátů je nejlepší způsob, jak je zachovat přes zimu. Tímto množením je řízkování. Nejlépe se na to hodí podzim, kdy jsou rostliny ještě v plné kondici, dokvétají a připravují se na zazimování. Řízkování je vegetační způsob množení.

Ostříhané muškáty přeneseme do chladu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ostříhané muškáty přeneseme do chladu

Jak odebírat vrcholové řízky?

Vrcholové řízky jsou takové výhony, které jsou plně vyzrálé a mají délku asi 10 -15 cm. Takový řízek se jednoduše odstřihne, následně se zlomí v kolínku. Kvůli výparu vody z rostliny odstraníme všechny nepotřebné listy a ponecháme jen vrcholové. Nové výhonky se musí seříznout těsně pod kolínko, aby v zimě nerostly a zbytečně rostlinu nevyčerpaly.

Z muškátů připravíme vrcholové řízky
Z muškátů připravíme vrcholové řízky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při zazimování a selekci rostlin si odebereme vrcholové řízky
Při zazimování a selekci rostlin si odebereme vrcholové řízky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zasazení řízků

Na výsadbu novách rostlin ze řízků je nutné použít co nejkvalitnější zeminu. Nepoužívejte takovou zeminu, kterou jste si nakopali na záhonu, nebo dokonce na poli. Zemina musí být ošetřená a dobře vyhnojená. Zásadně si tedy opatřete substrát pro výsevy a množení. Tento substrát nasypejte do malých květináčků. 

Používejte správný substrát na množení rostlin
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Používejte správný substrát na množení rostlin

Muškátové řízky bude potřeba na řezu opatřit stimulátorem (přírodní substance, která zajistí optimální uchycení řízků, rychlé zakořenění a bohatý růst vašich rostlin). Použití stimulátoru se vždy vyplatí, zvlášť pokud budete řízkovat jen malé množství rostlin a záleží na uchycení každého řízku.

Připravený řízek lehce obalíte v řezu stimulátorem a zasadíte do připraveného substrátu. Aby se vám stimulátor nesetřel při sázení, je lepší si předem do substrátu vyhloubit jamku, do které řízek zasadíte. Pak opatrně přihrnete substrátem. Řízky se sází zhruba do hloubky 2 cm.

Řízek smočíme v stimulátoru a zasadíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řízek smočíme v stimulátoru a zasadíme

Všechny zasazené řízky opatrně zalijte. Preferujte spíše rosení, aby se přílišným přemokřením substrátu rostlinky nevyplavily a nevymyl se i stimulátor. 

Místo klasické zálivky dejte přednost rosení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Místo klasické zálivky dejte přednost rosení

Řízky bude potřeba udržet ve vyšší vzdušné vlhkosti, která podpoří kořenění. Ideální je přes květináčky přetáhnout fólii, případně květináče umístit do miniskleníčku či minifóliovníku. 

Ideální je použití miniskleníčku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ideální je použití miniskleníčku

Samotné zakořenění trvá minimálně 4 týdny. Známkou dobrého zakořenění je počátek přírůstku nových lístků. Zakořeněné řízky muškátů potom musíme pro dobré zazimování přenést do světlé místnosti, která má nejlépe konstantní teplotu. Nejvhodnější teplota je v rozmezí 8-10 °C. 

Během února je pak možné sazenice přesadit do truhlíků a začít je připravovat na jaro. Během března a dubna tak již můžete mít krásné a plně vyvinuté rostlinky, které budou vašim oknům a balkonům dělat nej parádu a radost.

Zdroj: Receptář prima nápadů, Zahrádkářská poradna

Podívejte se, jaké známe druhy muškátů a jak je pěstovat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová