reklama

Jak docílit, aby ježci zůstali v zahradě i přes zimu?

Ježci jsou velmi přívětivě vyhlížející pichláčci, kteří našim zahradám prokazují obrovskou službu. Měli bychom se jim za to odvděčit. Nejlepší by bylo mít na zahradě své "dvorní" ježky, kterým se u nás bude líbit. Popřemýšlejte nad tím, jak toho docílit, aby ježci neměli potřebu vaši zahradu na zimu opustit a hledat si jiné bydlení. My vám poradíme pár vychytávek.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak docílit, aby ježci zůstali v zahradě i přes zimu? Pečujte o ně s láskou! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ježek obecný

Ježek západní (Erinaceus europaeus), známý též pod názvem ježek obecný a jeho příbuzný ježek východní jsou jedinými zástupci čeledi ježkovitých u nás. Obývají nížiny i vyšší polohy, lze je spatřit i v nadmořské výšce okolo 1000 m nad mořem. Oblíbením prostorem ježka jsou okraje lesů, parky, louky či zahrady bez domácích zvířat. Jedná se o jednoho z největších hmyzožravců v Evropě, váha dospělého ježka je okolo 1300 g. Srst ježka je tvořená hustými bodlinami, které mu slouží jako ochrana před predátory. Ježek je typický tím, že hůře vidí, zato má velmi dobře vyvinutý čich a sluch. 

Říjen či listopad jsou obdobím, kdy by se ježci měli ukládat k zimnímu spánku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Říjen či listopad jsou obdobím, kdy by se ježci měli ukládat k zimnímu spánku

Ježek je noční tvor, žije po většinou života samotářsky. Je aktivní nejvíce v noci, kdy bývá slyšet jeho funění a dupání, které se dá přirovnat k dupání dospělého člověka. Během noci urazí 700–1500 metrů. Ve dne odpočívá v hnízdě vystlaném trávou a listím, umístěném v méně dostupných místech pod většími kameny či padlými kmeny, mezi kořeny stromů a keřů, pod chrastím, u zídek, zdí, pod uskladněným dřívím, kůlnami a přístavky. Zimu přečkává v hnízdě. Zimní hnízdo bývá zakryto vrstvou hrabanky a nemá vchod, protože jej ježci ucpou. Ježci upadají do zimního spánku v říjnu nebo listopadu a tento spánek trvá většinou do května. V tuto dobu musí být ježek dostatečně vykrmený, aby zimu přečkal. 

Zimu přežije pouze správně vykrmený ježek s hmotností aspoň 800 gramů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimu přežije pouze správně vykrmený ježek s hmotností aspoň 800 gramů

Pokud se ježek pohybuje v přirozeném prostředí, nalezne dostatek potravy. Krmí se především slimáky, žížalami, brouky či larvami. Někdy se ale zatoulá do míst, kde je hmyzu pomálu, a tak musí hledat náhradní zdroje potravy. A zde mu může pomoci člověk. Hmotnost dospělého zdravého ježka by měla být nad 800 g. K úspěšnému přezimování potřebuje ježek hmotnost minimálně 600–700 g. Pokud koncem října ježek váží méně než 400 g nebo v listopadu méně než 600 g, potřebuje lidskou pomoc.

Stejně tak potřebuje ježek péči, je-li zraněný, nemocný (pohybuje se obtížně, je malátný, při dotyku rukou nenaježí bodliny, nestočí se do klubíčka), lapený v pasti, nalezený během zimy, silně napadený parazity (klíšťata, blechy, muší vajíčka). Nejvhodnější je kontaktovat nejbližší záchrannou stanici. Pokud nalezneme na zahradě nebo ve svém okolí na podzim ježka, který se evidentně nechystá na zimní spánek, je něco špatně. Než ale začneme laicky ježka "zachraňovat", měli bychom se poradit s odborníky. Na stránkách naleznete seznam záchranných stanic, kde vám poradí a pomohou. Ne každý ježek totiž nutně potřebuje naši ochranu, i když to s ním myslíme dobře. 

Ježek je masožravec a zejména hmyzožravec - krmit jej proto ovocem je nesmysl
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ježek je masožravec a zejména hmyzožravec- krmit jej proto ovocem je nesmysl

Pomoc ježkům

Zdravý a dobře vykrmený ježek je schopen zimu přečkat ve svém hnízdě. My mu ale můžeme pomoci takové hnízdo vybudovat a přilepšit mu potravou tak, aby zůstal v naší zahradě nebo v její blízkosti. Ježek nám totiž velmi významně právě svou skladbou potravy může během roku pomoci zbavit zahradu nejrůznějších škůdců, kteří se popásají na naší zelenině, ovoci a okrasných rostlinách. 

Ideální domeček pro ježka bude dřevěná bednička. Nesmí být moc velká (dospělý ježek je velký cca 30 cm), protože do velké bedničky se nenastěhuje ježek, ale kuna, potkani nebo toulavé kočky. Všichni tito jmenovaní naopak ježka ze zahrady spolehlivě vystrnadí. Bedničku můžeme zakopat částečně pod zem. Zepředu lze vybavit bedničku plastovou trubkou, kterou ježek bezpečně proleze dovnitř do bedničky. Dbejte také na to, aby vstup byl mírně svažitý ven a aby do bedničky nezatékalo. 

Přes zimu, kdy ježek spí, není potřeba jej přikrmovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přes zimu, kdy ježek spí, není potřeba jej přikrmovat

Bedničku vystelte spadaným listím, slámou nebo dřevitými hoblinami. Pokud je bednička umístěná venku, nedávejte do ní staré hadry nebo noviny, nasáknou totiž vlhkost a mohou plesnivět. Ježek zde přezimující by mohl navíc prochladnout. Taková výstelka se hodí ve chvíli, kdy ježka ubytujeme pod střechou. Důležité je dobře zateplit jeho boudičku na spaní třeba vložením do jiné větší boudy a vyplněním meziprostoru izolačním materiálem, ale určitě ne polystyrénem, který by ježek mohl okousat.

Potrava se podává suchá, vhodné jsou kočičí či psí granule (používejte granule bez rybí příchuti), vločky, rozinky, malé množství piškotů. Nepodávejte mu nikdy mléko a není nutné ani ovoce. I když mnohé děti znají obrázky ježků s nabodnutými jablíčky na bodlinách, ježek většinou ovoce vůbec nekonzumuje. V zimě, kdy ježek hibernuje, už potom není nutné krmivo podávat. Naopak je potřeba všechno jídlo odklidit, aby se k ježčímu zimovišti nestahovala další zvířata, která ježky vyčenichají a sežerou.

Ježčí pelíšek vystelte slámou nebo spadaným listím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ježčí pelíšek vystelte slámou nebo spadaným listím

Ježčí pelíšek úplně zadarmo

Největší radost na podzim ježkovi uděláme, když na zahradě necháme v nějakém vzdáleném a nepoužívaném rohu větší kupičku shrabaného listí. Ježek je schopný si pak sám v listí vybudovat pelíšek, ve kterém přečká zimu. Podmínkou je, aby ho zde nerušili naši domácí mazlíčci a ani hospodářská zvířata, která mohou na spícího ježka šlápnout.

Stejně vhodným úkrytem pro ježka bude, pokud máte na zahradě hromádku dříví, husté keře nebo spletité zákoutí popínavých rostlin, které dosahují až k zemi. Všechna tato místa mohou ježky na zahradu přilákat. Naopak "sterilní" zahrada, která je pečlivě uklizená, ježky odradí, protože se zde nemají kam schovat. Dbejte také na to, aby vaše zahrada byla oplocena tak akorát a ježek mohl volně cestovat nejen po zahradě, ale i mimo ni. Uvěznit ho jen na zahradě bude pro ježka likvidační. Jestliže ježkovi přizpůsobíte svou zahradu, bude se k vám rád vracet.

Zdroj: Wikipedie; www.zoo-ostrava.cz

Publikováno: 3. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová