reklama

Osázejte s nimi každý kout v zahradě, překvapí vás záplavou květů a nenáročností

Trvalky patří k nejkrásnějším rostlinám v zahradě. Po celý rok si lze díky takovým druhům zajistit nepřetržitou záplavu krásných květů a skvěle vypadající zahradu. Přemýšleli jste nad tím, kdy je nejlepší trvalky zasadit? Pokud je dostatek srážek, nemusíte mít obavy, rostliny se zcela bez problémů ujmou. Pojďme se podívat, co všechno rostliny pro svůj život potřebují.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vhodně provedená výsadba trvalek přináší výsledky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trvalky se v posledních letech staly naprostým hitem. Od června až do mrazů zaplaví zahradu překrásnými a mnohdy i voňavými květy, dokážou zkrášlit i svažité nebo jindy nehezké prostory kolem domu a jejich vegetace se postupně rychle rozrůstá. V přírodních zahradách jsou důležitým prvkem pro nejrůznější hmyzí druhy, pro něž se tak květy stávají zdrojem potravy.

K výsadbě trvalek přistupte od poloviny září. U některých druhů, jako jsou například plaménky rodu Phlox, nádherné třapatky nebo bohyška, lze množení řešit velice jednoduše pomocí dělení trsů, kdy k podzimu část rostliny přenesete na jiné místo. Pro sázení je vždy nejvhodnější původní půdu vyvézt a nahradit úrodným substrátem z kompostu. Není úplně vhodné, aby byl prosítovaný, protože taková půda rychle slehne. Hrubší zemina slehává podstatně pomaleji a díky tomu nebývá problém ani při déletrvajících deštích.

Zahradu můžete doplnit také kamením, které dotvoří to pravé místo pro relax a letní posezení.

Při výsadbě nezapomeňte na kvalitní půdu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při výsadbě nezapomeňte na kvalitní půdu

Pro výběr nových kusů navštivte některé ze zahradnictví, v posledních letech je vidět rozmach trvalkových školek, které jsou pro výběr nových rostlin úplně nejvhodnější. Kromě plejády nejrůznějších druhů zde naleznete spoustu stálic, které jsou na zahradách dlouho známé a oblíbené. Všechny rostliny pro prodej jsou kontejnerované.

Podívejte se také na video, kde vám poradíme, jaké trvalky je nejlepší zvolit.

Poté, co je přinesete domů, je před sázením zakraťte, ponořte do vody alespoň na půl hodiny a pak je možné začít sázet. Po vyjmutí rostliny z kontejneru není potřeba zakracovat kořenový bal, avšak pokud je výrazně přerostlý, je možné jej zkrátit. Tím se podpoří vznik nových kořenů. Vysazování proveďte tak, že do předem připravené jamky nalijete vodu a sázíte jednotlivé kusy. Pak následně zahrnete místo kolem kořenů rostliny, přitlačíte půdu a zalijete. Tím by měl být požadavek na kvalitní zasazení splněn. Nebojte se rostliny sázet hodně blízko sebe, během dvou let vznikne dokonalý trvalkový koberec. Aby mezi rostlinami nerostl plevel, můžete mulčovat například dřevěnou štěpkou.

Dobře vyvinuté kořeny jsou základem úspěchu, přerostlé kořeny je vhodné zkrátit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dobře vyvinuté kořeny jsou základem úspěchu, přerostlé kořeny je vhodné zkrátit

Poté, co se začnou blížit mrazíky, všechny trvalky nezapomeňte ochránit proti nízkým teplotám. Nejlépe tak uděláte pomocí smrkového chvojí, které poskytuje vhodnou ochranu. Pozor ale dávejte při zakracování před zimou, například perovskie se stříhá až zjara.

Zdroj: Zahrádkářská poradna

Připravte trvalky na zimu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Víte, kdo všechno žije na vaší zahradě? Vytvořte zvířecím návštěvníkům své koutky.

Publikováno: 7. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček