reklama

Znáte tohoto exotického krasavce s krásnými květy a chutnými plody?

Být krásný a chutný budí přitažlivost. Muďoul ji budí. A jakou! Tento exotický ovocný strom zdobí zahradu celý rok a na podzim pohostí pěstitele lahodnými voňavými plody. Martin Pražák k tomu určitě ještě přidá další informace.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Muďoul působí velmi dekorativně v celém průběhu vegetace. Na jaře kvete velkými purpurovými květy. Nakvétá postupně před olistěním od druhé poloviny dubna a kvetení trvá až tři týdny. Po odkvětu se vytváří bohaté, sytě zelené olistění, které se na podzim barví do zářivě žluté. Jde o keř nebo menší strom zřídka vyšší než 3–8 m.

Listy jsou velké, dlouhé 10–25 cm a široké 8–13 cm, ve směru ke krátké stopce se mírně zužují. Masivní květy o průměru až 8 cm se vyskytují po dvou a více, barva je sametově tmavě hnědá nebo purpurová. Aby nedošlo k opylení vlastním pylem, nedozrává pyl v prašnících ve stejnou dobu jako blizna.

Exotický muďoul vypěstujeme i u nás, odborník poradí, jak na to
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Exotický muďoul vypěstujeme i u nás, odborník poradí, jak na to

Zajímavé a chutné plody

Z jednoho květu vyroste obvykle více plodů, nejvíce však devět. Plody mají hmotnost 50–120 g, ale také až 400 g. Mají válcovitý, mírně prohnutý tvar o průměru 4–8 cm a délce 8–12 cm. Plody poměrně rychle přirůstají do velikosti kolem 2 cm, poté začíná přirozený opad. Rostlina si ponechá pouze plody, které bezpečně uživí. Plody, které zůstaly na rostlině, postupně přirůstají přibližně do konce července, kdy jakoby zastavují růst a rostliny se věnují druhé růstové periodě. 

Koncem září či v polovině října lze plody snadno oddělit, a pokud ještě nejsou zralé, za několik málo dní dozrají. Zralost se pozná podle výrazné a příjemné vůně celého plodu a dále také zmáčknutím slupky, která se u zralých plodů nevrací do původní polohy (zůstane neporušená, ale promáčknutá. Druh je blízce příbuzný tropickému ovoci anoně. Zralé ovoce má zelenožlutou či krémovou barvu.

Dužina je žlutá, má konzistenci banánu s chutí a vůní velmi podobnou tropickým plodům anon. Mnohdy bývá chuť přirovnávána k chuti banánů, protože ne každý zná chuť anon. S banány má dužina společnou mazlavou konsistenci, výraznou a sladkou chuť, je však jemnější a výrazně voňavější.

Plody mají protáhlý tvar
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Plody mají protáhlý tvar

Nejedlá semena

Plody většiny odrůd obsahují nečetná velká semena. Mají ostře trpkou chuť a jsou mírně jedovatá. Ovoce se konzumuje po rozříznutí plodu nejlépe vydlabáváním lžičkou, semena se vyplivují. Uchovatelnost plodů je malá, snadno se otlačí a špatně snášejí dopravu, proto v obchodech nebývají. Uchovat je lze v ledničce 2–3 týdny. Ovoce kromě vynikající chuti obsahuje i nemalé množství vitamínů a také je velmi bohaté na obsah vápníku a železa.

Plody obsahují několik hnědých jedovatých semen
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Plody obsahují několik hnědých jedovatých semen

Jak pěstovat muďoul

Semenáče začínají plodit ve stáří 5–6 let, plody jsou kvalitativně srovnatelné s většinou odrůd. Roubování semenáčů vybranými odrůdami je jednoduché a urychluje dobu nástupu plodnosti a plody jsou výrazně kvalitnější, větší a chutnější. Bylinné ani dřevité řízky nezakořeňují. Roubované stromy přinášejí ovoce do tří let. Pro opylení je zapotřebí dvou odlišných odrůd. I samosprašné odrůdy nasazují více plodů v přítomnosti jiných kvetoucích odrůd.

Minimální nároky pro vegetaci jsou alespoň 160 bezmrazých dnů. Je velmi odolný chladu. Pro pěstování jsou vhodná horká léta, mírné zimy. Preferuje bohatou závlahu především na jaře a na podzim. Nejlepší výsledky dává v polohách chráněných před větry, které mohou poničit dosti velké listy. Vyskytuje se v plané formě, současně však existuje i mnoho vyšlechtěných kultivarů.

Původ muďoulu

Pochází ze zalesněných oblastí východu Spojených států. Indiáni jej rozšířili na západ, až do Kansasu, jižně po Texas a severně k Velkým jezerům. Nevyskytuje se v teplých, zejména pobřežních oblastech.

Problémy s pěstováním

Přesazování rostlin z volné půdy je obtížné. Mají krátké dužnaté kořeny s dlouhým hlavním kořenem a velmi málo kořenového vlásení. Při poškození kořenů je nutné obnovit rovnováhu řezem nadzemní části. Vhodné je sázet kontejnerované sazenice, minimalizujeme tím možnost poškození kořenů.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 20. 11. 2022, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký