reklama

Kompostování je všeobecně zahradě prospěšné, přesto likvidace zbytků má svůj řád

Kompostování je prospěšné celé zahradě.  Spočívá v tom, že do něj uložíme spoustu organického materiálu, který navzájem promícháme, proházíme a ten se nám postupně přemění v nejlepší hnojivo pro rostliny, jaké můžeme mít. Přemýšleli jste někdy nad tím, co kompostovat jde a co nikoliv? Vlastně ani nemusíte, protože všechny důležité informace jsme shrnuli do jednoho článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby kompostování bylo efektivní, je nutné dodržovat základní pravidla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kompost nesmí chybět na žádné zahradě. Ať je okrasná nebo zeleninová, protože každá zahrada potřebuje nějakou výživu a pouhé používání umělých hnojiv zahradě neprospívá z dlouhodobého hlediska. Spodním vodám pak nesvědčí vůbec, protože v době déletrvajících dešťů dochází k vyplavování látek.

V kompostu se hromadí organický materiál, který je nutné především umístit tak, aby na něj nesvítilo slunce. Zabráníme tak přílišnému vysušování, které by zpomalovalo přetvoření kompostu v černé zlato pro zahradu. V kompostu je organická hmota přetvářena na humus, který vytvářejí drobné mikroorganismy. Důležité je, aby kompost jako takový měl přístup vzduchu a přímý kontakt s půdou, což zajistí prostup žížal a drobných živočichů, kteří pomáhají v přeměně. Pokud je sucho a kompost začne trpět nedostatkem vláhy, je nutné jej alespoň jednou týdně důkladně zalít. Tím se přeměna podpoří.

Do kompostu se nebojte vložit i vaječné skořápky, jsou bohatým zdrojem vápníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Do kompostu se nebojte vložit i vaječné skořápky, jsou bohatým zdrojem vápníku

Do kompostu rozhodně patří nakrátko nasekaná tráva a listí, ideálně smíchané obě složky dohromady. Luční, velmi vysoká tráva, která kvete, není do kompostu úplně vhodná, protože její rozklad trvá delší dobu. Výhodou směsi listí a trávy je fakt, že tráva se hned první den silně zahřívá, což dokonale zničí škůdce, probíhá fáze hygienizace. Je nutné kompostovat v malých vrstvách a prohodit hlínou, protože jinak tráva zapáchá. Kromě těchto dvou složek nezapomeňte na veškeré rostlinné zbytky z kuchyně, kompostovat je možné dokonce i papírové ubrousky.

Vaječné skořápky obsahují vápník, ten je nutný pro řádný a zdravý vývin zeleniny. Na podzim také stříháte trvalky a likvidujete letničky ze záhonů. Aby jejich rozklad netrval v kompostu dlouhou dobu, použijte sekačku a materiál rozsekejte na co nejmenší kusy. Smíchané s dalším materiálem se pak velmi rychle rozloží. U listí pouze dávejte pozor na ořešák, pokud toto listí chcete kompostovat, pak jej rozsekejte a smíchejte s jinými složkami. Samotné ořešákové listí, navíc nenasekané, se rozkládá velmi dlouhou dobu. Z kuchyňských odpadů můžete zkompostovat i čajové sáčky nebo zbytky z odpolední kávy.

Objemný materiál je vhodné před zkompostováním rozsekat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Objemný materiál je vhodné před zkompostováním rozsekat

Kompostovat byste rozhodně neměli plevel. Jeho semena přečkají v kompostu i velice dlouhou dobu. Jakmile provedete přihnojení, zamoří celou zahrádku. Plevel proto odkládejte na zvláštní místo, kde je možné jej zkompostovat odděleně a využít například pro srovnání hrubších nerovností na zahradě. Nikdy také do kompostu neodkládejte zbytky masa, plasty, sklo, noviny, semena nebo pecky od ovoce. Stejně tak do kompostu nepatří ani nemocné rostliny, ty je nutné spálit co nejdříve, aby se zabránilo dalšímu šíření chorob nebo škůdců.

Několik rad na závěr

  • Kompost alespoň dvakrát ročně přehazujte, urychlíte tím přeměnu.
  • Do spodních vrstev se nebojte uložit i rozsekané větve, podporují provzdušnění a tím správný rozběh procesů v kompostu.
  • Při kompostování většího množství odpadu kompost vždy nasekejte a prohoďte hlínou, kontaminace půdními mikroorganismy pomáhá k přeměně.

Zdroj: Zahrádkářská poradna

Podívejte se, jak na úpravu kompostu v mikrovlnce:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček