reklama

Nádherná nádobová rostlina s obřími zvoncovitými květy. Jak na ni?

Překrásná nádobová rostlina, která upoutá pohledy všech kolemjdoucích. Je impozantní ve všech směrech, vzrůstem, vzhledem i množstvím a velikostí nádherných květů. Této rostliny si není možné nevšimnout. Řeč je  o durmanovci, někdy též nazývanému jako brugmansie či andělské trumpety.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Durmanovec, pěstovaný na zahradě, bude okrasou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jedná se o rostlinu z čeledi lilkovitých, kam patří také například lilky nebo brambory. Listy jsou velké, jednoduché, sytě zelené. Nejúžasnější jsou ale trumpetové květy, které jsou hlavním lákadlem a důvodem pro pěstování durmanovce. Jejich délka může být až 35 cm, barva je nejčastěji bílá, žlutá nebo růžová. Květy mají svou osobitou vůni a lákají motýly i noční můry. Jejich hlavními opylovači jsou lišaji, a dokonce i netopýři. Durmanovec pochází z jižní Ameriky a některé druhy dorůstají  výšky až 10 m. Tedy v podstatě do výšky stromů.

Velmi zajímavé je i jejich využití původními americkými kmeny. Hlavním zájmem indiánů nebyly květy, ale semena. Používaly se při rituálech i léčení, obsahují psychotropní látky, které navozují změněné stavy vědomí i halucinace. Domorodí šamani se pod vlivem halucinogenních tropanových alkaloidů dostávali do stavů, kdy mohli komunikovat s bohy, vidět budoucnost a řešit důležité otázky kmenu. Při nesprávném dávkování semen však hrozí závažná otrava i smrt.

Nádherná žlutokvětá forma durmanovce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádherná žlutokvětá forma durmanovce

Pozor!

Durmanovec (Brugmansie) je často zaměňován nebo považován za durman, kterému se také běžně říká andělské trumpety. Brugmansie a durmany spolu ale nijak nesouvisí a jedná se o dvě odlišné rostliny  (jsou uvedeny ve dvou samostatných rodech). Brugmansia je dřevnatý strom, zatímco durman je bylinný keř. Dvě různé andělské trubky lze rozlišit podle směru květů. U brugmansií květ visí dolů. U durmanu stojí květ vzpřímeně.

Pěstování

Krása rostliny samozřejmě láká mnohé pěstitele k pěstování této nádherné rostliny i na terase. Vzhledem k původu rostliny musíme počítat s tím, že se jedná o velmi teplomilný druh a celoroční pěstování v našich klimatických podmínkách není možné. Jediným způsobem je pěstování v nádobách - jako přenosná kbelíková rostlina. Dobrou zprávou je, že durmanovec je na pěstování celkem nenáročný a v květináči se mu zpravidla dobře daří.

Bílá barva je velmi elegantní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílá barva je velmi elegantní

Rostlinu pořídíme většinou na jaře jako malý stromek nebo keřík. Pokud kupujeme v předjaří, pamatujme na to, že ven jej můžeme umístit až po 15. květnu, kdy již nehrozí velmi nízké teploty. Zvolíme pro ni slunné nebo lehce přistíněné stanoviště. Během vegetační sezóny potřebují rostliny hodně vody a někdy bude třeba zalévat až dvakrát denně. Většina brugmansií nevyroste do plné výšky, pokud jsou pěstovány v nádobě. Jestliže rostliny rostou příliš bujně, lze je snadno upravit a tvarovat řezem na požadovanou velikost.

Venku může zůstat až do podzimu, než noční teploty začnou klesat pod 10 °C. Pro zimování máme dvě možnosti. S durmanovcem můžeme zacházet jako s pokojovkou. Umístíme jej na slunce a střídmě zaléváme. V průběhu zimy pravděpodobně neuvidíme žádné květy, ale rostlina bude mít pěkně zelené listy. Ideálním místem může být zimní zahrada.

Růžové květy jsou něžné i impozantní zároveň
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Růžové květy jsou něžné i impozantní zároveň

Druhou možností je navodit rostlině přirozený vegetační klid. Brugmansii umístíme na chladné místo, jako je garáž nebo chodba. Nemusí zde být ani příliš světla. Zaléváme ji střídmě cca jednou za měsíc. Větve seřízneme asi o 1/3. Rostlina nebude vypadat nijak vábně, ztratí listy a bude vypadat, jako by byla suchá. Stromek ale jen spí. Na jaře začneme brugmansii zalévat častěji, asi jednou týdně, vyndáme na světlo a uvidíme, jak začne pěkně rašit. Přesadíme do čerstvého substrátu a během několika týdnů budeme mít opět bujný, dechberoucí stromek plný květů.

Dozrálé plodenství
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dozrálé plodenství

Tip:

Často vidíme na zahradách i durmanovec, který roste  a nádherně kvete přímo na záhoně. Nenechme se ale mýlit, nejde o odolný druh či kultivar, který přezimuje. Je to pouze nádoba zapustěná do země, která se na podzim vyryje a přezimuje v bezmrazé místnosti. Takové pěstování poskytuje celou řadu výhod. V první řadě se rostlina nevyvrací ani nepadá, je stabilně usazena na záhoně a nepovalí ji ani silnější vítr. Mnohem lépe hospodaří s vláhou a nevysychá tak rychle, jako když je pouze v nádobě.

Zdroj: cs.wikipedia.org; www.gardeningknowhow.com

Pusťte se do pěstování okrasné kapusty:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 11. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková