Není nad to, když přijdeme na naši zahradu a zhluboka se nadechneme. Svěží vůni čerstvých květin, keřů a stromů se asi nic nevyrovná. Některé rostliny dokonce vydávají až omamnou vůni, jiné zase nevoní prakticky vůbec. Pokud chcete mít celoročně voňavou zahradu, nechte se inspirovat našimi tipy na ty nejvoňavější kytičky.

Tipy na voňavou zahradu
Květiny, keře nebo stromy dokážou být okrasné především svými květy, některé i listy nebo zajímavým dřevem. Krásu rostlin může způsobovat i jejich vůně. Některé rostliny nevoní téměř vůbec, mnohé voní jemně, ale jsou tu i takové, které voní přímo omamně. Taková vůně je pro nás příjemná, může však způsobit i bolení hlavy, pokud je opravdu intenzivní.
Nevoňavé rostliny
Kromě rostlin, které vydávají libou a příjemnou vůni, tu máme i takové, které nás svým "smrádkem" přímo odpuzují. Mezi nejodporněji páchnoucí rostliny na světě zařazujeme durian, jehož zápach má celou škálu odstínů. Někteří lidé cítí vůni vanilkové zmrzliny, hořkých mandlí či pudink, ale také zápach shnilé cibule, unikajícího plynu nebo žumpy. Kvůli pronikavosti své vůně je v jihovýchodní Asii durian zakázán v některých hotelích a prostředcích veřejné dopravy. Jasný prim hraje nejspíš zmijovec titánský. Květ vydávající vůni, která připomíná hnijící maso či ryby, dosahuje výšky 244 cm a patří mezi největší květy na světě. V našich končinách nepříjemně zapáchá houba hadovka smrdutá, jejíž aroma se dá přirovnat k hnijícímu a tlejícímu masu.

Rostliny vonící listem
Rostliny nevydávají svou vůni jen přes květy. Jsou tu i takové, kterým voní listy. Jedná se především o nejrůznější aromatické byliny. Rádi je sbíráme a používáme právě pro jejich příjemnou vůni. Namátkou vybíráme ty nejčastěji používané byliny, které mají právě příjemně aromatické listy, bez nichž si už ani neumíme představit naše pokrmy.


- Levandule - její vůně uklidňuje smysly a dopřeje vám chvilku plnou relaxace a pohody.
- Heřmánek - má charakteristickou, příjemně aromatickou vůni.
- Rozmarýn - sladká vůně je velmi účinná při odstraňování stresu a úzkosti.
- Mateřídouška - je známá pronikavou i hřejivou vůní.
- Tymián - pronikavá vůně posiluje funkce celého organismu, je prospěšná proti infekcím.
- Máta - její vůně ochlazuje jako svěží vánek.
- Česnek - i když spoustě lidí česnek páchne, jeho vůně (plná silic) má blahodárný účinek na náš organismus, který dokáže dezinfikovat.


Rostliny vonné květem
Růže vinná
Růže vinná (Rosa rubiginosa) je obvykle planý keř, vysoký asi 2 m s tmavě růžovými květy. Velmi často roste na suchých a prosluněných stráních, okrajích lesů nebo polí. Růže vinná se jen občas vysazuje jako okrasná rostlina do zahrad, nebo se z ní vytvářejí neprostupné a trnité živé ploty s bohatou letní záplavou květů, následně s násadou červeně zářících šípků (i pod prvním sněhem). Mimo to poskytují neprostupné růže ptákům a drobným savcům dobrý úkryt v době hnízdění a stravu v období zimy. Tato růže má příjemnou, jemně aromatickou vůni, která předčí dokonce i klasické šlechtěné kultivary růží.

Zimolez
Zimolez (Lonicera) je rod rostlin liánovitých, který tvoří keře nebo nízké stromky s jednoduchými listy a bílými, žlutými, růžovými nebo červenými, často nápadnými a vonnými květy. V České republice jsou domácí 2 druhy (zimolez obecný a zimolez černý), některé další se zde vyskytují v plané formě. Většina druhů je jedovatá. Zimolez kamčatský, nazývaný také kamčatská borůvka (L. caerulea var. kamtschatica), je pěstován pro jedlé plody, které mají velký obsah vitamínů C a B a karotenoidů.
Intenzivní květinové, medově sladké, bohaté aroma zimolezu je využíváno v aromaterapii.

Plamenky
Plamenka (Phlox) je u nás rozšířená vyšší rostlina, jejíž původní domovinou je Severní Amerika. Je to keřovitá letnička, která na zimu opadává, ale některé kultivary jsou i stálezelené. Květy příjemně voní a jsou většinou nápadně zbarvené. Bývají svítivě červené, růžové, purpurové, modré, krémové či bílé. Zajímavostí je, že např. plaménka širokolistá (Phlox amplifolia) nevoní téměř vůbec.

Okrasný tabák
Tabák okrasný (Nicotiana mutabilis) - přezdívaný Mutabilis nebo Marshmallows, je rostlina pěstovaná jako okrasná. Jedná se o atypický druh tabáku, který kvete pestrobarevnými květy od bílé barvy až po růžovou. Silně aromatické až omamné květy se naplno rozvoní s příchodem večera. Některé druhy tohoto tabáku kvetou výhradně přes noc.

Pelargonie
Pelargonie (Pelargonium) je rod jednoletých nebo vytrvalých rostlin, bylin až polokeřů (nebo i keřů) obsahující asi 240–300 druhů rostlin a kultivarů. Je používána jako okrasná květina, ale také ve voňavkářství, jako léčivá a barvířská rostlina či k ochucení pokrmů. Některé druhy pelargonií, jako je například Pelargonia graveolens, hrají důležitou roli při výrobě vůní. Existují pelargonie, které voní po citrusových plodech nebo mátě, případně po různém ovoci. Zajímavé jsou druhy s růžovou vůní obsahující geraniol (organický alkohol, obsažený také např. v olejích citronelly).
Muškát citronový (Pelargonium crispum 'Lemon' L., Pelargonium citrosum L. 'Mosquito fighter') je jedlý muškát s výraznou ovocnou vůní připomínající citron. Tento druh voňavého muškátu pěstovaly už naše prababičky za dob císaře pána. Měly ho v oknech proti mouchám a komárům, kterým vadí jeho intenzivní citrusová vůně. Nejvíc se rozvoní, pokud promnete v prstech jeho listy.

Konvalinky
Kdo by neznal silnou a intenzivní vůni konvalinek? Konvalinka vonná (Convallaria majalis) je vytrvalá a prudce jedovatá rostlina s plazivým oddenkem, širokými listy a drobnými zvonkovitými květy, které vydávají až omamnou vůni. Je spojená s láskou, něžností i nevinností. Konvalinka se stala inspirací mnoha legend, básní a tradic. Vůně konvalinky se váže k svěžím jarním dnům a pozoruhodně zvedá náladu. Její nezaměnitelné aroma dodává parfémům svěží, květinové, jiskřivé, jásavé až sladce jasmínové tóny. Vzpomeňte si na pronikavou vůni živých květů. Býval to oblíbený (a v podstatě jediný dostupný) parfém z dob minulých, mnohdy až vyvolávající intenzitou vůně bolest hlavy.

Hyacinty
Mezi jarní zástupce vonných květin našich zahrad je potřeba zařadit především hyacinty. Hyacint (Hyacinthus L.) je cibulovitá podzemní rostlina, která vykvétá v brzkých jarních měsících. Barevné vzpřímené hrozny květů jsou bílé, růžové, odstíny okouzlí až po tmavší modrou barvu. Rostlina vás zaujme nejen různobarevným květenstvím, ale i příjemnou sladkou vůní. Právě vůně byla opěvována již v antickém Římě v básních Vergilia.

Voňavé stromy a keře
Jasmín
Jasmíny (Jasminum) jsou známy především vůní svých květů. Jasmín arabský je stará kulturní rostlina, která byla pěstována již ve starověku. Další významné druhy jsou jasmín pravý a jasmín velkokvětý. Výtažek z květů těchto druhů patří mezi nejdražší vonné oleje. Má nezastupitelné místo v kosmetice a parfumerii, je složkou celé řady luxusních parfémů včetně známého Chanel No. 5. Květy jasmínu pravého využívají v Číně k provonění zelených čajů.
Vzhledem k tomu, že pojem jasmín se stal jakýmsi symbolem libovonných bílých květů, bývají v lidové mluvě tímto názvem označovány i jiné rostliny se sladce vonícími květy. V České republice se jasmín tradičně říká pustorylu, jehož některé druhy či kultivary se vyznačují bílými květy s intenzivní vůní. Vůní a bílými květy může jasmín připomínat i gardénie jasmínovitá nebo silně jedovatý jasmínovec.

Šeřík
Šeřík (Syringa) je rod keřů nebo menších stromů. U nás roste nejběžněji druh šeřík obecný, a to často i planě. Květy šeříku v barvě bílé, růžové až temně fialové působí blahodárně i na lidský organismus. Využívají se zejména při bolestech hlavy, na zklidnění trávení. Šeříková vůně působí pozitivně na psychiku, uklidňuje, sbližuje lidi a podporuje otevřenost. Jeho pronikavá sladká vůně je doslova omamná.

Magnólie
Šácholan (Magnolia), česky také magnolie či magnólie, je rozsáhlý rod s asi 210 druhy keřů a stromů. Magnolie je prastarý rod, sahající až do období druhohor. Vyvíjel se už předtím, než se objevily včely. Květy má magnolie proto vyvinuté k opylování brouky, často voní po ovoci. Jsou vůní osobního růstu a posílení v tvořivém přístupu, hodí se i jako vůně do interiérů.

Zdroj: wikipedia
Vyrobte si domácí osvěžovač s vlastní vůní:
Publikováno: 5. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová