Proměnlivé počasí, kdy teplé dny střídá vydatnější déšť, je poměrně časté. Jeho výsledkem je vznik nejrůznějších plísní, které napadají plodovou zeleninu. Právě rajčata a okurky patří k nejvíce pěstované zelenině na zahrádkách vůbec. Jak vlastně dosáhnout prodloužení vegetace plodové zeleniny, abychom sklízeli až do prvních mrazíků?

Deštivé počasí, střídané horkým počasím v létě, dokáže porosty plodové zeleniny úplně zničit. Proto bychom měli dbát na ochranu pomocí ošetření, vhodným prostředím a nepřehuštěnou výsadbou, v níž často vznikají plísně, protože listy plodin nestačí po dešti oschnout. Vlhké prostředí plísním výrazně napomáhá v rozšiřování.
Problém bývá největšího rozsahu u okurek, které jsou pěstovány volně na záhoně. Jakmile se plíseň vyskytne, pak je porost zdecimován i během pouhých dvou týdnů. Jediné, co je možné s takovými rostlinami provést, je otrhat zbývající plody a celé rostliny spálit. Do kompostu je rozhodně nedávejte, spory plísní byste rozšiřovali po zahrádce.

Druhou plodovou zeleninou jsou rajčata. U nich je možné cíleným způsobem předejít brzkému napadení plísní bramborovou. Brambory a rajčata pěstujte co nejdále od sebe, jakmile se na listech rajčat začnou tvořit povlaky či skvrny, pak listy otrhejte a zlikvidujte na ohni. Aby všechny plody rajčat dozrály, nezapomeňte na vyštipování výhonů. Rostlinám zařízněte včas terminální vrchol a zalévejte pouze ke kořenům, nikdy ne na listy.
Zaštípnutím rajčat na jejich vrcholu nedochází k vyčerpávání rostlin zbytečným dalším nasazováním květenství, které již stejně nepřejde do podoby plodů. Pokud pěstujete rajčata ve skleníku, pak nezapomínejte, že důležité je pravidelné větrání a střídmá zálivka. Zásadní je kromě této protiplísňové péče také plochu odplevelovat a zlehka okopávat. Plevele totiž odčerpávají živiny a vláhu, kromě toho půda mezi rostlinami se bez vypletí nedá řádně prokypřit.

A pokud se blíží vyloženě podzimní počasí a máte obavy, zda plody ještě dozrají, nabízí se v zásadě dvě možnosti. Nezralé, ale suché plody můžete vložit do bedýnky s jablky. Jablka totiž uvolňují plyn, který pomůže dozrávání plodů rajčat. Druhou možností je vytrhnout z plochy celou rostlinu a pověsit ji "hlavou dolů" někam na půdu, kde plody dozrají a všechny se zužitkují.
Několik závěrečných protiplísňových rad pro dlouhou vegetaci plodové zeleniny
- Plodovou zeleninu nikdy nezalévejte na list.
- Pěstujte na slunečném místě, které je chráněno před průvanem.
- Při sázení ponechte rostlinám prostor, nepřehušťujte plochu velkým množstvím rostlin.
- Při prvotním podezření na napadení plísněmi rychle reagujte likvidací napadených listů.
- Ve skleníku větrejte.
- Hnojte, ale nepřehnojujte.
Zdroj: Receptář prima nápadů
Plodovou zeleninu chraňte i před škůdci:
Publikováno: 7. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček