reklama

Nevhodné počasí zkracuje vegetaci plodové zelenině, jak tuto dobu prodloužit?

Proměnlivé počasí, kdy teplé dny střídá vydatnější déšť, je poměrně časté. Jeho výsledkem je vznik nejrůznějších plísní, které napadají plodovou zeleninu. Právě rajčata a okurky patří k nejvíce pěstované zelenině na zahrádkách vůbec. Jak vlastně dosáhnout prodloužení vegetace plodové zeleniny, abychom sklízeli až do prvních mrazíků?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vhodným postupem lze prodloužit vegetaci plodové zeleniny až téměř do mrazů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Deštivé počasí, střídané horkým počasím v létě, dokáže porosty plodové zeleniny úplně zničit. Proto bychom měli dbát na ochranu pomocí ošetření, vhodným prostředím a nepřehuštěnou výsadbou, v níž často vznikají plísně, protože listy plodin nestačí po dešti oschnout. Vlhké prostředí plísním výrazně napomáhá v rozšiřování.

Problém bývá největšího rozsahu u okurek, které jsou pěstovány volně na záhoně. Jakmile se plíseň vyskytne, pak je porost zdecimován i během pouhých dvou týdnů. Jediné, co je možné s takovými rostlinami provést, je otrhat zbývající plody a celé rostliny spálit. Do kompostu je rozhodně nedávejte, spory plísní byste rozšiřovali po zahrádce.

Dbejte o zdraví okurek, plody napadené plísní odstraňte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dbejte o zdraví okurek, plody napadené plísní odstraňte

Druhou plodovou zeleninou jsou rajčata. U nich je možné cíleným způsobem předejít brzkému napadení plísní bramborovou. Brambory a rajčata pěstujte co nejdále od sebe, jakmile se na listech rajčat začnou tvořit povlaky či skvrny, pak listy otrhejte a zlikvidujte na ohni. Aby všechny plody rajčat dozrály, nezapomeňte na vyštipování výhonů. Rostlinám zařízněte včas terminální vrchol a zalévejte pouze ke kořenům, nikdy ne na listy.

Zaštípnutím rajčat na jejich vrcholu nedochází k vyčerpávání rostlin zbytečným dalším nasazováním květenství, které již stejně nepřejde do podoby plodů. Pokud pěstujete rajčata ve skleníku, pak nezapomínejte, že důležité je pravidelné větrání a střídmá zálivka. Zásadní je kromě této protiplísňové péče také plochu odplevelovat a zlehka okopávat. Plevele totiž odčerpávají živiny a vláhu, kromě toho půda mezi rostlinami se bez vypletí nedá řádně prokypřit.

Předcházejte napadení rajčat plísní bramborovou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Předcházejte napadení rajčat plísní bramborovou

A pokud se blíží vyloženě podzimní počasí a máte obavy, zda plody ještě dozrají, nabízí se v zásadě dvě možnosti. Nezralé, ale suché plody můžete vložit do bedýnky s jablky. Jablka totiž uvolňují plyn, který pomůže dozrávání plodů rajčat. Druhou možností je vytrhnout z plochy celou rostlinu a pověsit ji "hlavou dolů" někam na půdu, kde plody dozrají a všechny se zužitkují.

Několik závěrečných protiplísňových rad pro dlouhou vegetaci plodové zeleniny

  • Plodovou zeleninu nikdy nezalévejte na list.
  • Pěstujte na slunečném místě, které je chráněno před průvanem.
  • Při sázení ponechte rostlinám prostor, nepřehušťujte plochu velkým množstvím rostlin.
  • Při prvotním podezření na napadení plísněmi rychle reagujte likvidací napadených listů.
  • Ve skleníku větrejte.
  • Hnojte, ale nepřehnojujte.

Zdroj: Receptář prima nápadů

Plodovou zeleninu chraňte i před škůdci:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček