reklama

Podzimní hygiena ovocné zahrady vám zajistí zdravé ovoce i trávník

Podzim znamená pro naši zahradu i pro nás čas sklízení, úklidu a zazimování. Kromě toho, že je potřeba se postarat o veškerou úrodu, je také nutné připravit stromy a keře na zimní období a v ovocné zahradě zkontrolovat případné napadení ovoce chorobami a škůdci. Velkou péči je také potřeba věnovat trávníku a dopřát mu podzimní očistu od nepořádku a mechu.

i (Zdroj: Fiskars)
Podzimní hygiena ovocné zahrady vám zajistí zdravé ovoce i trávník (Zdroj: Fiskars)

Jak se na podzim postarat o ovocnou zahradu a trávník?

Podzimní hygiena ovocné zahrady

Jablka napadená moniliózou se ke konzumaci nehodí, ale patří do kompostu. Pokud máte kompost správně vrstvený a prokládaný, bez obav je tam můžete dát. Tlením se zničí veškeré houbové choroby a získáte tak kvalitní kompost.

Spadaná jablka v žádném případě nenechávejte ležet pod stromem. Jablka spadaná a válející se v trávě a ta, co zůstala na stromě, je nutné odklidit. Jinak působí jako konzerva houbových chorob. Nemoci by se projevily hned následující jaro.

Podzim znamená spoustu práce v ovocné zahradě
i (Zdroj: Fiskars)
Podzim znamená spoustu práce v ovocné zahradě

Jabloním hrozí infekce v následujícím roce, a to od počátku rašení stromu při teplotách kolem 18 °C a vyšší vzdušné vlhkosti. Na jaře by vás pak překvapila opětovná hniloba. Některá jablka se po pádu na zem jen trochu otlačí. Pokud jsou jinak v pořádku, můžete je ještě spotřebovat. Otlačeniny vykrojte, z jinak zdravých plodů se dají vyrobit povidla, mošty, šťávy a kompoty.

To se ale netýká spadaných jablek nakažených už hnilobou, ty rozhodně nevykrajujte, jejich konzumace působí toxicky na lidský organismus. Vegetační orgány hub a bakterií jsou i ve zdánlivě zdravém pletivu, kde se ještě nestačily pomnožit. Někdy se stává, že jablka na stromě zůstanou viset, scvrknou se a vysuší. Případně začnou přímo na stromě hnít. To může být způsobeno jak moniliózou, tak i nekvalitní výživou stromu. Pokud si nechcete přímo na stromě ponechat zdroj případné nákazy, měli byste i tato jablka důsledně otrhat.

Spadané ovoce v žádném případě nenechávejte ležet pod stromem
Spadané ovoce v žádném případě nenechávejte ležet pod stromem (Zdroj: Martin Siebert)
Práce na zahradě vrcholí právě na podzim
Práce na zahradě vrcholí právě na podzim (Zdroj: Martin Siebert)

Podzimní péče o trávník

Trávník, který nám dělal po celé léto radost, se pomalu ukládá k zimnímu spánku. Před zimou vyžaduje ještě posekat, ale nejpozději do poloviny října! Je nutné, aby do příchodu silnějších mrazů stačil ještě nepatrně obrůst.

Tím však péče rozhodně nekončí. Přichází ještě podzimní vertikutace. Možná, že se nyní divíte. Vertikutovat - a na podzim? Přitom podzimní provzdušnění a proříznutí travního drnu je možná ještě důležitější než jarní. Provzdušněním umožníme rychlé vsakování vody do půdy, odstraníme zbytky organické hmoty, která by na trávníku zahnívala. A předcházíme tak výskytu plísně sněžné v jarních měsících.

Masivní hrábě určené pro důkladné vyhrabání mechu a suché trávy z trávníku
i (Zdroj: Fiskars)
Masivní hrábě určené pro důkladné vyhrabání mechu a suché trávy z trávníku

Plíseň sněžná (Fusarium nivale, Griphosphaeria nivalis) se zprvu projevuje drobnými, 4 – 6 cm velkými skvrnami, které se později rozšiřují ve vodnaté skvrny s bílým nebo lehce narůžovělým myceliem. Výskyt choroby však není vázán na výskyt sněhu ani mrazu. Teplotní optimum pro rozvoj choroby je 0-8 °C. 

Napadá všechny druhy trav, k nejnáchylnějším patří lipnice roční, k nejodolnějším pak bojínek luční a cibulkatý. Odrůdy jílku vytrvalého patří k náchylným. Jde o nejvýznamnější chorobu trávníků v našich podmínkách.

Přichází podzimní vertikutace
i (Zdroj: Fiskars)
Přichází podzimní vertikutace

Tvorbě napomáhá střídání teplot, dlouhotrvající vlhkost, špatné vysychání vrchní vrstvy půdy, sníh na nezamrzlém půdním povrchu, neodklizená organická hmota, extenzivně sekaný trávník, vysoká hodnota pH a nedostatečná výživa. Kvalitní podzimní vertikutace ušetří naši kapsu za přípravky na ochranu proti této houbové chorobě.

Ale pozor, nepleťme si vertikutaci s vyčesáváním! Někdy jsou nabízeny levné vyčesávače (často pochybného původu) jako vertikutátory. Vertikutátor má ocelové robustní pevné nože, které prořezávají travní drn cca do hloubky 0,5 cm. Naopak vyčesávače jsou osazeny pružnými dráty, které zajistí vyčesání travní plstě především u mulčovaných porostů. Vyčesávač používáme během léta několikrát podle potřeby, provzdušňovač - neboli vertikutátor - pak hlavně na podzim a na jaře.

Pro kvalitní přezimování a maximální omezení plísní se vyplatí ještě trávník přihnojit. Přihnojení provádíme bezprostředně po vertikutaci speciálními podzimními hnojivy. Hnojiva s označením “podzimní” mají minimální obsah dusíku (N), který napomáhá rychlému a vydatnému růstu, což je na konci vegetace již nežádoucí. Naopak je u těchto hnojiv zvýšený obsah fosforu (P) a hlavně draslíku (K). Právě draslík napomáhá rychlému a kvalitnímu vyzrávání trav, tím lepšímu přezimování a odolávání plísni sněžné.

Tyto hrábě jsou ideální pro vyhrabávání mechu a uschlé trávy z trávníku
i (Zdroj: Fiskars)
Tyto hrábě jsou ideální pro vyhrabávání mechu a uschlé trávy z trávníku

Podzimní hnojiva se vyrábějí jako krystalická vodorozpustná, předurčená pro aplikaci zálivkou, což ocení vlastníci malých travnatých ploch. Pro plochy větší je pak vhodnější hnojivo granulované, které se aplikuje rozmetáním. Pozor ale na ruční rozhoz, v důsledku nerovnoměrného rozptýlení zde mohou vznikat nežádoucí pásy různých odstínů zelené barvy trav. Tomu lehce předejdeme použitím jednoduchého ručního rozmetadla, které hnojivo rozhodí po trávníku zcela pravidelně. Nyní můžeme náš trávník  s klidem na několik měsíců opustit, neboť jsme mu dopřáli potřebnou podzimní péči.

Zdroj: Fiskars, Jan Kopřiva

Podívejte se, jak připravit růže na zimu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 11. 2021, Autor: Jan Kopřiva, Profil autora: Jan Kopřiva