reklama

Na jaře krásně kvetou, při vhodných podmínkách i plodí. Zasaďte si na zahradě mandloň

Přemýšlíte, co byste si na vlastní zahradě mohli ještě vypěstovat? Pokud máte vhodné podmínky, můžete se zkusit pustit do pěstování mandloní. Kromě toho, že vyžadují teplo, je pěstování velmi jednoduché. Můžete si tak užívat sladké ořechy z vlastní sklizně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování mandloně v našich podmínkách? Jde to! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na úspěšné pěstování mandloně

I mandloně se u nás dají s úspěchem pěstovat. Musíte jen bydlet na trochu vhodném místě. Potřebují co nejteplejší počasí s krátkou zimou, s nadmořskou výškou nejlépe do 250 m. n.m. Mrazy snášejí špatně.  Stromy jsou sice velmi odolné, ale brzká násada květů může být poškozená. Půdu uvítají lehkou - hlinitopísčitou až středně těžkou. Měla by být dobře propustná a lehce zásaditá. A také plná živin. Mandloně nepřemokřujte během zálivky, lépe snesou sucho. Sázejte je na slunečné, nejlépe jižní stanoviště, kde budou ještě navíc dobře chráněné před nárazy větru. Ideální čas je v době vegetačního klidu, tedy na jaře a na podzim.

Mandloň vás potěší nejenom plody, ale také krásnými květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mandloň vás potěší nejenom plody, ale také krásnými květy

Květů se od mandloně dočkáte už v březnu a dubnu. Je tedy první strom, který uvidíte vykvést. Bohužel to souvisí s problémy, které mohou v tuto dobu ještě způsobit jarní mrazíky. Teploty nižší jak -2 °C zničí květy nebo násady plodů. Proto v jejich případě můžeme více než doporučit bílení kmenů a kosterních větví, které kvetení pozdrží. Nedojde k poškození květů.

Většina u nás pěstovaných odrůd je cizosprašných. Některé jsou samosprašné jen částečně. Z toho vyplývá nutnost mít minimálně dva stromy blízko sebe. Pak je třeba si vybrat také kultivary, které kvetou v podobnou dobu. Vhodné jsou odrůdy odolné mrazu s pozdním kvetením.

Plody mandloně mají obal nazývaný rubina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plody mandloně mají obal nazývaný rubina

Plodů se dočkáte zhruba 3 roky po výsadbě podle pěstované odrůdy a teplotních podmínek od srpna do října. Sklidit můžete dokonce i 40 kg. Jestli jsou už mandle zralé, poznáte snadno. Jejich obal začne praskat a oddělovat se od pecky.  Chcete-li mandle skladovat, je vhodné je ještě předtím dosušit, nebudou tak plesnivět a vydrží i několik let. Ve skořápkách přitom vydrží spíše bez úhony.

Řez mandloní

Stromek je potřeba upravovat. Jednak kvůli velikosti, ale také kvůli bohaté úrodě. Mladým stromům upravte korunu zkrácením terminálu na nejvýše 5 pupenů, ostatní větve redukujte, zůstat by jich mělo 4 až 5. Odstraňte samozřejmě suché či poškozené větve. Nevhodné jsou také takové větve, které korunu příliš zahušťují. V létě pak vyrostlé výhony zkraťte na zhruba 50 cm a přebývající větve opět odstraňte. Strom bude mít do budoucna kompaktní tvar. Během následujích let můžete vytvořit další 1 až 2 patra. Provádějte pravidelný udržovací řez, který strom zbaví suchých a poškozených větví. Je vhodné opakovat vždy i letní řez, tím odstraníte poměrně velké množství výhonů (strom zbytečně zahušťují).

Obal po uzrání plodu praskne
i (Zdroj: Pěstování mandloně v našich podmínkách? Jde to!)
Obal po uzrání plodu praskne

Škůdci a choroby

I mandloně je potřeba chránit před škůdci a chorobami. Často se u nich setkáte s napadením houbami rodu Cercospora. Tito parazité způsobují skvrnitost listů a jejich uhnívání. Dále se u mandloní mohou vyskytovat také všechny choroby, které postihují jejich příbuzné -  broskvoně a meruňky. Jedná se například o tyto choroby: progresivní zakrnělost, žloutenka a hlavně kadeřavost listů. Na plodech se mohou přiživovat škvoři. Mandloně napadají také mšice a svilušky (jako ostatní keře a stromy).

Kde se vzala

Mandloň je strom, který dorůstá výšky až 10 metrů, běžněji je to zhruba polovina. U nás se pěstují dokonce už od 17. století, a to zejména v teplých oblastech – v Polabí a na jižní Moravě.

Mandloň, tedy její planá forma, je původem ze Středozemí a Střední Asie. Později se za pomoci Římanů dostala do Evropy a také do Číny. Dle archeologických nálezů pochází už z doby kolem roku 8000 př. n. l. Patří do stejné podčeledi jako meruňky a broskvoně. Dle botanických pravidel patří mezi ovocné stromy. Je to vlastně peckovice bez dužniny.

Pěstuje se několik druhů – mandle sladké (s tvrdou peckou a sladkým jádrem), hořké (s tvrdou peckou a hořkým jádrem). Pozor, ty mohou díky uvolňování kyanovodíku při konzumaci většího množství způsobit problémy. Křehké mandle se vyznačují měkkou peckou a sladkým jádrem. Vhodné odrůdy pro pěstování u nás jsou odrůdy Vama, Nikol, Sladkoplodá moravská, ze zahraničních potom Ferrragnes nebo Robijn.

Zdroje: www.sci.muni.cz; www.mandlarna.cz; iabecedazahrady.dama.cz; www.dumazahrada.cz; hobby.instory.cz

Vlastní úrodu mandlí využijete třeba v tomto receptu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová