reklama

Japonskou zahradu můžete mít i v české vesnici

Japonské zahrady jsou nevšední, jedinečné, a také poměrně náročné na založení i údržbu. Přes všechnu práci ale představují dokonalost, preciznost i jednoduchost zároveň. Pokud jste příznivci těchto exoticky vyhlížejících zahrad a rádi byste si i v české kotlině japonskou zahradu pořídili, měli byste znát základní prvky tvoření i celkovou filozofii.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Japonské zahrady můžete mít i v české vesnici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Japonské zahrady

Japonské zahrady - navzdory naprosté odlišnosti od klasických (evropsky zaměřených zahrad) - nalezneme i v české kotlině. Mnoho obdivovatelů asijské kultury a stylu života si takové zahrady pořizuje. Někdy jde o pouhý pokus, který je spíše slepencem všeho možného, ale můžeme natrefit i na skutečné "diamanty", které splňují všechny náležitosti typické japonské zahrady. 

Založit a tvořit japonskou zahradu přitom není nic jednoduchého, třebaže se zde klade důraz především na jednoduchost a čisté linie. Krása japonských zahrad spočívá hlavně v její asymetrii a zvláštní tajemnosti. Je to nikdy nekončící tvůrčí proces napodobit přírodu k jejímu obrazu v malém měřítku, a také snaha o splynutí člověka s přírodou. Je nedílnou součástí každodenního života a má především sloužit pro uklidnění mysli, relaxaci a načerpání životní energie. 

Japonské zahrady si potrpí na jednoduchost a tradice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Japonské zahrady si potrpí na jednoduchost a tradice

 Japonská zahrada je plná symboliky a tradic. Základními prvky japonské zahrady jsou:

  • kámen
  • voda
  • zeleň
  • rostliny
  • lampy
  • světlo
  • barvy
  • cestičky
  • obloukový most
  • dekorace

Rostliny, které symbolizují japonskou zahradu:

  • sakura
  • bambus
  • javor
  • ginkgo biloba
  • bonsaj
  • rododendron
  • kapradiny
Sakury se zabydlely i u nás
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sakury se zabydlely i u nás

Zenová zahrada

Zenové zahrady si získávají v naší společnosti stále větší oblibu. Nabízejí totiž něco jiného. Něco, co v dnešní uspěchané a příliš moderní době hledáme. Svojí kamennou strohostí nám nabízejí určité zapomnění na každodenní stres a posilují schopnost soustředění. Svojí čistotou a minimalismem nám nabízejí chvilky zklidnění a rozvíjejí v nás pocit pohody.

Japonci pro tento typ zahrad používají výraz „kare sansui“, což v doslovném překladu znamená „suché hory a vody“ neboli „suchá krajina“. 

Kámen v mnoha podobách se prolíná celou zahradou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kámen v mnoha podobách se prolíná celou zahradou

Základními prvky japonských zahrad jsou kámen, voda a zeleň. Odraz ve vodě připoutá vaši pozornost a vlnící se hladina ukolébá vaše myšlenky. Díky jezírkům, která jsou pro zahradu typická, si na vaši zahradu najde cestu i drobná zvěř. A není nic hezčího, než je možnost pozorovat a vnímat život okolo vás. Co se týká zeleně, pro tyto typy zahrad a úprav jsou typické bonsaje a různě tvarované stromy a keře. Při pohledu na skalku nebo určitý kus záhonu máte pocit, že jste v pohádkové miniaturní zemi. Kámen je pak použit ve formě kamínků, štěrku a oblázků, z nichž je vytvořeno mnoho chodníčků a meditačních ploch. Kameny jsou ale také použity jako solitéry, které jsou zasazeny do zahrady v přesném propočtu jin - jang. V tradičních zenových zahradách jsou velké kameny pojmenovány podle známých asijských hor. 

Vodní plochy a zeleň jsou základními prvky japonské zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vodní plochy a zeleň jsou základními prvky japonské zahrady

Prostor

Japonské zahrady nepotřebují mnoha set metrové plochy, vystačí si i s docela maličkým kouskem půdy. Proto zenové zahrady můžete najít opravdu rozsáhlé, ale často i na velmi malém pozemku. Terén pozemku není rovinatý. Spíše je plný kopečků a dolin, jako je tomu ve volné přírodě. Můžete je vytvořit z navozeného štěrku, půdy anebo třeba opticky pomocí rostlin -  jejich vzájemných výšek a střihů.

Kopírování vzoru jiné zenové zahrady jde proti duchu takové zahrady, i když to neznamená, že se jimi nemůžete inspirovat. Každý majitel by proto měl mít svůj vlastní koncept a svou zahradu stavět podle vlastní filozofie. Zahrady jsou velmi blízko přírodě. Proto v ní použijte co nejvíce přírodních materiálů. Nejrůznější druhy a velikosti kamenů, dřeviny a rostliny jsou vítány. Naprostý zákaz má ocel, plast a umělé látky. 

Pozor si také dávejte na barevnost. Používají se spíše jemné odstíny barev. Zahrady jsou barevné, ale nemísí jednotlivé barvy dohromady. Spíše jde o jednotlivé záhony, které se pozvolna střídají. V japonské zahradě neuvidíte typicky evropský záhon plný barevného kvítí. Oblíbená je však barva červená, která představuje sílu. 

Dekorativní prvky nalezneme umně skryté
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dekorativní prvky nalezneme umně skryté

Prvky

Jak už jsme si řekli, v japonské zahradě musí převládat voda, kámen a zeleň. Kromě toho se zde budou nalézat dekorace, které Japonci milují. Jsou to zejména nejrůznější náboženské symboly (Budha a další postavy), lucerny a předměty úzce spojené s typickou japonskou architekturou. Rozmístěte je do zahrady velmi šikovně, aby každá z dekorací byla vidět pouze z určitého úhlu. Obloukový most můžete umístit přes vodu, suché koryto řeky nebo klidně i volně do zahrady. Je to velmi estetické a pomůže s úpravou terénu. Tyto mosty v zahradě nemusí nutně nikam vést. Slouží převážně jako dekorace. To samé platí o složitých a navzájem se překrývajících cestičkách, které se klikatí, často není vidět jejich konec. Japonské zahrady jsou plné dekorací a světel. Nezapomeňte proto na typické kamenné nebo bambusové lucerny. 

Japonské zahrady můžete mít i v české vesnici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Japonské zahrady

Voda a ryby

Ústředním motivem je voda, nejlépe v podobě bublajícího potůčku či malého jezírka. Jezírko by mělo být obyvatelné pro některé zástupce asijských ryb. Okrasní koi kapři bývají typickými zástupci. Mnoho podnikatelů z jihovýchodní Asie, kteří prahnou po úspěchu, se podle principů feng-shui i v 21. století spoléhá na ryby z čeledi ostnojazykovití (Osteoglossidae), neboť tyto ryby jsou údajně chované pro štěstí a zbohatnutí. Několik druhů rodu baramundi (Scleropages) prý přináší štěstí a prosperitu - především baramundi malajský (S. formosus).

Koi kapři jsou typickými zástupci japonské vodní říše
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koi kapři jsou typickými zástupci japonské vodní říše

Rostliny

  • Lotosový květ - v jezírku symbolizuje znovuzrození, dlouhověkost a duchovní čistotu.
  • Bambus - i u nás jsou celé bambusové háje a zahrady. Na zimu potřebuje trochu zahrnout pomocí mulče a přežije. Je to rostlina, která velmi rychle roste, a je mnohostranně využitelná. Je to také velmi pěkná rostlina na pohled. Může se však chovat jako plevel. Ohradit místo jí lze pomocí květináče. Tlusté stonky dodají zahradě skutečný asijský ráz.  
  • Kapradina - do tmavších koutů nebo suchých míst zasaďte kapradinu. Ta podmínky lehce snese, a navíc vám díky ní zaroste vlhký kout zahrady. Bude se jí tam skvěle dařit. Pozor na  zamoření celé zahrady. Její listy jsou dlouhé, vějířovité, složené z kožovitých, tmavě zelených lístků, odspodu jsou mírně ochlupené. V mírných oblastech zůstávají zelené celou zimu. Její listy odolávají mrazům do -20 °C, celá rostlina odolá i mrazům do -30 °C.
  • Javor - japonský druh je krásný svým barevným listem. Barvy jdou od zelené, přes žlutou a oranžovou až po sytě červenou. Daří se mu v polostínu a je typický svým malým vzrůstem. Bude trvat mnoho let, než vyroste do výšky.  
  • Ginkgo biloba - jde o strom s typickými zelenými vějířovitými listy. V Japonsku je velmi rozšířen. U nás je známý hlavně pro své skvělé účinky v oblasti zlepšení paměti. Bývá velmi vzrostlý, takže už dopředu počítejte s jeho rozměry. Je přezdíván také jako japonský ořech. 
  • Rododendron - oblíbená a jedna z mála kvetoucích rostlin v zenové zahradě. Má veliké barevné květy. Je stálozelená a existuje několik stovek druhů.
  • Japonská třešeň - sakura je sice velmi rozlehlý strom, ale díky své kráse bílo - růžových květů je velmi oblíbena a tolerována. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti. Kvete na jaře. 
  • Bonsaj - jedná se o miniaturu stromu. Různě se tvaruje a prořezává. Čím složitější tvar, tím lepší. O tyto miniatury se jejich skuteční pěstitelé starají celý život.
Umění tvarování bonsají je prastaré a nedocenitelné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Umění tvarování bonsají je prastaré a nedocenitelné

Zdroj: wabisabilife.cz, www.westwing.cz

Podívejte se, jak vypadá japonská zahrada u firemní budovy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová