reklama

Chcete zdroj vitaminů na podzim? Vsaďte na zeleninu s krátkou vegetační dobou

Znáte zeleninu s krátkou vegetační dobou? Mnozí z nás se jen velmi neradi loučí s vegetační sezónou. Aby tato sezóna byla co nejdelší, můžeme využít například vytápěný skleník nebo foliový tunel. Pro brzkou sklizeň vyséváme zásadně druhy zeleniny, která má krátkou vegetační dobu. A máme i tip pro ty, kterým se z jarních výsevů nedaří vypěstovat kopr.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ve skleníku je pěstování zeleniny s krátkou vegetační dobou snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výběr zeleniny s krátkou vegetační dobou je omezený. Nezapomínáme na ředkvičky, špenát a salát. U salátů jde o typ „Dubáček“, což nejsou klasické hlávkové, ale listové varianty zelené nebo červené barvy.

Postupná sklizeň znamená, že máte po ruce vlastní zdroj vitaminů a minerálů. Z ředkviček jsou pro pozdně podzimní výsevy do skleníků nebo i nádob vhodné odrůdy Ester a Ria s krátkou vegetační dobou - trvající maximálně 35 dní. U špenátu se při podzimních výsevech spolehněte na odrůdu Winterriesen, která je silně olistěná, na záhonu zvládne i přezimovat a její vegetační doba činí pouhých 5 týdnů od výsevu. Jako zdroj chuťově výrazných listů si vysejte i rukolu a kozlíček polníček.

Ředkvička Ria je vhodná pro podzimní výsev
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ředkvička Ria je vhodná pro podzimní výsev

Příprava půdy pro výsev je velice jednoduchá a platí to jak pro volnou plochu na záhonech, tak i ve skleníku. Půdu stačí mírně zkypřit do hloubky 5 cm, zbavit všech plevelů a uhrabat. Následně si natáhněte značící nit nebo drát a podle ní vytvořte rýhy, do kterých vysejete, pak mírně zahrnete, přitlačíte a důkladně zaléváte. Zálivka je velice nutná hlavně tehdy, pokud je stále dostatek slunečního svitu a chybí přirozené srážky.

Velice častým problémem je mizerná klíčivost kopru z jarních výsevů. Aby semena spolehlivě naklíčila, nebojte se provést výsev už teď na podzim. Všechna semena na řádně připravené půdě vyklíčí a kopr potěší velkou úrodou.

Velké úrody u kopru se dočkáte tehdy, když semínka vysejete již na podzim
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velké úrody u kopru se dočkáte tehdy, když semínka vysejete již na podzim

Závěrečné tipy pro pěstování na podzim

  • Klíčivost klesá se snižující se teplotou. Aby všechna zelenina narostla, vysévejte do skleníku nebo pod folii.
  • Velmi obezřetně pracujte se zálivkou. Jakmile se zkracuje sluneční svit, zpomaluje se i metabolismus rostlin a příliš vody škodí.
  • Po vyklíčení zeleniny postupně protrhávejte řádky, tím dosáhnete vysokého výnosu.
  • Vytápěný skleník je výhrou, protože je možné sklízet po celou zimu.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů

Vyznáte se v ředkvičkách?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava skleníků před výsadbou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Příprava skleníku před výsadbou je důležitější, než se může zdát. Jak tedy správně odstranit plevel a zapracovat do půdy organické hnojivo?