reklama

Organický odpad nevyhazujte, uložením do kompostu získáte zdroj živin pro celou zahradu

Podzim představuje pro zahrádkáře nejnáročnější období v roce. Končící sklizeň, do toho potřeba uklidit a zrýt záhony, posekat trávu, očistit trávníkové plochy od listí. Takže obrovská spousta organického materiálu, který ale nikdy nevyhazujeme, protože při správném uložení se přemění ve vysoce kvalitní organický materiál (kompost), což je to nejlepší organické hnojení pro zahradu. Jak si zajistit, aby kompostování správně probíhalo, a každoročně jsme měli k dispozici to nejlepší, co zahrada může dát?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připravte si hnojení pro vaši zahrádku. Malý kompostér umožní přetvořit organický odpad z malé zahrádky na vysoce kvalitní kompost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V dnešním čistě minimalistickém stylu života spousta z vás vhazuje organický materiál ze zahrady do kontejneru na bioodpad. Je to ale velká škoda. Bez řádného využití organického materiálu ve formě kompostu budete muset sáhnout po průmyslových hnojivech, což rozhodně není lepší varianta. Bez hnojení a výživy zahrádka neprospívá, výnos se zmenšuje každým rokem a přibývá nemocí a škůdců.

Spodní dvířka kompostéru slouží k odebírání kompostu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spodní dvířka kompostéru slouží k odebírání kompostu

Kompost je opravdu nejcennější materiál v zahradě. Je to produkt důmyslné domácí recyklace organického materiálu, přičemž využijte i zbytky z kuchyně. Do kompostu ale nepatří slupky tropického ovoce, ani zbytky masa.

Kosti je možné do kompostu uložit, ale pouze při jejich nadrcení na drobné částice například pomocí drtiče. Podobně jako vaječné skořápky, i kosti představují významný zdroj vápníku. Kompost obsahuje spoustu živin, při přihnojení zahrádky v sobě obsažené humusové složky zadržují vláhu a udržují půdní kondici ve skvělém stavu. Každý kompost má ale svůj základ a postup, jak z něj vytvořit černé zlato pro zahradu. Překvapivé je, že do kompostu přidejte klidně i rajčata, napadená plísní bramborovou, vysoká teplota, která probíhá na počátku tlení, veškeré zárodky této choroby účinně zlikviduje. Hygienizace kompostu probíhá obzvlášť účinně při využití nakrátko posekané trávy.

I objemný odpad, jako šlahouny od okurek, lze využít v kompostu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
I objemný odpad, jako šlahouny od okurek, lze využít v kompostu

Ještě před zahájením kompostování je zapotřebí si rozmyslet, zda si podomácku vyrobit kompostovací prostor nebo využít některé z průmyslových řešení. První případ je vhodný pro větší zahrady, kde vzniká každoročně značné množství hmoty, kterou zkompostujete.

Stlučením několika dřevěných palet nebo výrobou kovové klece může být problém vyřešen. Menší zahrady jsou ideálním prostorem pro instalaci malého kompostéru, vyrobeného z UV stabilizovaného termoplastu. Tento typ je vynikající, nestojí velké finance a nabízí spoustu šikovných řešení. Horní dvířka slouží pro vkládání materiálu, spodní boční pak pro odebírání. Pokud kompost vyberete celý a chcete jej očistit, pak jej klidně opláchněte vodou. Jednou z důležitých zásad je fakt, že kompost zakládejte vždy na stinném místě, nikdy ne na slunci nebo větrném místě. Slunce a vítr přispívají k rychlému vysušování materiálu, což má za důsledek zpomalení procesů.

Ukládání organické hmoty do kompostéru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ukládání organické hmoty do kompostéru

Základna kompostu se tvoří v rozměru 1 x 2 m, tedy pokud stavíte kompostér svépomocně, ale ani mírně větší rozměry nejsou na závadu. Vrstvení organického materiálu je nutné provádět tak, aby jednotlivé složky neměly výšku větší než 20 cm. Materiál také co nejvíce nasekejte, buď alespoň rozstříhejte pomocí nůžek, u větších zahrad využijte sekačku nebo mulčovač, které významně zmenší objem materiálu a díky tomu se jej do kompostu vejde mnohem větší množství. Po založení kompostu je nutná vlhkost, takže prolévejte. První náznaky tlení se projevují tím, že se zkompostovaný materiál slehne. Nezapomeňte, že každý kompost je nutné alespoň jednou do roka přeházet, aby se rozpad organické hmoty ještě více urychlil. Do dalšího podzimu tak máte připraven základ pro další bohaté úrody.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů

Při ošetření kompostu využijte mikrovlnnou troubu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček