reklama

Když škůdci a plevel trápí zahradu, pak úklid za plotem se vyplatí

Letošní rok byl v lecčem zvláštní. Ve zvýšené míře nás na zahrádce trápili různí škůdci a nemoci rostlin. Přitom jsme měli posekáno, pravidelně jsme kontrolovali rostliny na přítomnost škůdců. Když už to konečně vypadalo, že jsme nezvané hosty vyhnali pryč ze zahrady, vždy se vrátili. Stejně to bývá i s plevelem, mechanicky jej odstraníme, zahrádku udržujeme, ale stále s ním jsou problémy.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Úklid za plotem zahrady začíná vysečením přerostlé trávy, stříháním přerostlých keřů a prořezáváním stromů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Odkud se ti škůdci, nemoci a plevel mohou brát? Vyjděte ze zahrady a podívejte se za plot. Prostor kolem zahrádky může ukrývat mnohá nemilá překvapení.

A právě za plotem zahrádky naleznete mnohokrát opravdu přerostlou trávu ve formě zaschlé stařiny. U ní stačí, aby zafoukal vítr, semena plevelů se bleskurychle šíří do vaší zahrádky. Plevelu se daří na všech půdách, dokonce i na důkladně a pravidelně kypřených záhonech. Jádrem problému bývá vítr, který přivane jejich semena z velké dálky.

Ve vysoké trávě se navíc velice dobře daří slimákům, kterým zde vyhovuje celodenní vlhkost. Kromě dokonalého úkrytu zde naleznou také dokonalé stanoviště pro nakladení vajíček, ze kterých se vylíhne na jaře další generace. Jakmile zasadíte nebo vysejete na záhony, mladé rostlinky se stanou jejich první potravou. Vysokou trávu včetně stařiny je nutné alespoň dvakrát ročně posekat, nejlépe v červnu a pak na podzim, než přijde doba úklidu listí.

Po posekání trávy přichází čas na kontrolu stavu živého plotu. Pokud jej celý rok nikdo neostříhal, je na podzim ten pravý čas se do toho pustit. Je na to možné využít ruční nůžky nebo sáhnout po některém z motorových přístrojů. Živý plot zakraťte tak, aby se v prostoru cesty před zahrádkou zlepšila viditelnost. Nezapomeňte, že když už jste u toho, zkroťte i případné náletové dřeviny, které v neudržovaných koutech rády rostou.

Zkrácení přerostlého živého plotu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zkrácení přerostlého živého plotu

Často jsou problematické také větve, které zasahují do parkovacích ploch, a máte problém projet cestou až před zahrádku. Při prořezávání stromů si ale počínejte opatrně, příliš hlubokým seříznutím můžete napáchat více škody než užitku. U ovocných stromů se určitě vyplatí zatřít rány rozehřátým štěpařským voskem.

Uříznutá (původně přesahující) větev stromu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uříznutá (původně přesahující) větev stromu

Tip: šikovný přístroj pomůže s mnoha pracemi

Vhodným nástrojem z hlediska sečení a údržby dřevin je multifunkční křovinořez. V základní verzi slouží jako robustní vyžínač, kde jednoduchou výměnou nástroje ze strunové hlavy na vícebřitý kotouč posekáte nejen běžnou trávu, ale i stařinu, přerostlou trávu plnou plevelů nebo drobné náletové dřeviny do průměru 1 cm. Demontáž žacího adaptéru a jeho záměna za přístroj na úpravu živého plotu parádně zatočí s přerostlými keři, které je zapotřebí dostat do upraveného stavu. A pokud je živý plot velice vysoký, některé přístroje nabídnou dokonce vloženou prodlužovací hřídel. Výměna za vyvětvovací pilu umožní zase lehkou a rychlou prořezávku stromů ze země - bez nutností rizikových činností, jako je lezení po žebříku.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 16. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček