reklama

Pokud na podzim vysejete, na jaře brzy sklidíte

Na podzim nemůžeme vysít na zahrádku vše, co nás jen napadne. Avšak některé druhy zeleniny jsou pro podzimní výsev velmi vhodné, protože je můžeme brzy zjara, nebo dokonce i v zimě sklízet. Podzimní výsev umí navíc vyřešit časté problémy s klíčivostí některých druhů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimní cibule je úžasná zelenina - plná vitaminu C, její podzimní výsev zajistí brzkou sklizeň na jaře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Základem podzimního výsevu pro brzkou jarní sklizeň je dokonalá příprava půdy. Ta spočívá v hlubokém rytí, přídavku organického hnojení v podobě kompostu a následném odležení takto zpracované plochy alespoň na dva týdny, kdy se hroudy částečně rozpadnou. Po této době už je možné plochu uhrabat železnými hráběmi a připravit na výsevy. Samozřejmě, že je také důležité sledovat předpověď počasí. Pokud se již blíží první sníh nebo hlubší propad teplot, to je totiž ideální čas výsevu. Semena při nízkých teplotách nestačí vyklíčit, ale zůstávají v půdě, v souvislosti s prvními teplými dny zjara a dostatkem vláhy se rozběhne proces růstu a již v květnu se můžete i bez skleníku těšit na první úrodu.

Mezi nejoblíbenější druhy patří jednoznačně cibule zimní, známá také jako sečka. Jejím největším plusem je mnohonásobně vyšší obsah vitaminu C proti klasické sazečce, také je chuťově výraznější a na zahradě snáší celoroční pěstování. Pozdním výsevem na podzim (některé z odrůd s krátkou vegetační dobou) si zajistíte, že zdroj vitaminů máte k dispozici hned zjara, protože tato vegetační doba trvá pouhých 70 dní. Při pěstování cibule sečky využívejte přednostně hnojení pouze kompostem. Pěstování tam, kde byl před delší dobou zapraven kravský hnůj, nečiní však problém.

Ze salátů je pro zimní pěstování vhodný například kultivar „Humil“. Jako každý jiný hlávkový salát vyžaduje dobře zpracovanou a připravenou půdu, hlavně pak dobře zásobenou živinami. Aby rostliny přezimovaly venku, výsev realizujte již v září, výsadbu pak do první poloviny října. S vytápěným skleníkem je to bez starostí, protože salát je pak možné pěstovat celoročně ( i v jiných odrůdách). Venkovní sklizeň probíhá v dubnu, kdy hlávky se zpeřenými listy dosahují váhy až 400 g.

Zimní nebo časně jarní sklizeň salátu se stává realitou při použití vhodné odrůdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimní nebo časně jarní sklizeň salátu se stává realitou při použití vhodné odrůdy

Klasikou, která je odolná ve všech polohách, je kadeřávek.

Pro zimní pěstování si předpěstujte sazenice, které na stanoviště umístíte zhruba v polovině září. Sázet lze až do začátku října, kdy je ještě dostatečná teplota na to, aby rostliny zesílily a narostly. Během celé zimy pak sklízejte listy, které využijete v polévkách nebo zeleninových salátech. Pro obzvláště dekorativní vzhled se střídavě sází druhy se zelenými i červenými listy.

Řešení problému s klíčivostí

Ještě před příchodem prvních sněhových přeháněk nezapomeňte na výsadbu více druhů kořenové zeleniny. Především to platí pro mrkev, která má při jarním výsevu špatnou klíčivost. Po pozdně podzimním výsevu je jako pokropená živou vodou. Pokud si vyberete některou z raných odrůd, pak se bohaté sklizně dočkáte už na začátku letního období příštího roku.

Petržel i kopr vysejte ještě před zimou, na jaře vyklíčí velká většina semen
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Petržel i kopr vysejte ještě před zimou, na jaře vyklíčí velká většina semen

Tradičním problémovým druhem je kopr, který podobně jako mrkev na jaře špatně klíčí. Výsev na podzim vás těchto problémů zbaví a zajistí tak bohatou sklizeň chutných částí rostliny, které se používají nejen jako důležitá přísada pro nakládání okurek, ale i do zeleninových salátů.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz

Na podzim také vysazujeme cibuloviny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček