reklama

Vyzrajte na plevel, zahoďte nářadí, mulčování usnadní mnoho starostí

Na každé zahradě existují místa, která vyžadují vaši pozornost. Nejde však o zeleninovou zahrádku nebo trávník, ale prostor pod stromy, keři nebo kolem trvalek. Slyšeli jste o mulčování? Přírodní materiál na těchto místech má svoje výhody, ale i rizika. Pojďme si je pěkně jedno po druhém představit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mulčování je vhodnou péčí o stromy nebo keře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mulčování je v mnohých očích zahrádkářů považováno za zázračnou metodu. S využitím materiálu přímo ze zahrady snížíte množství hmoty ukládané do kompostu. V půdě se zadržuje vláha a takto ošetřená půda je po odkrytí mulče přirozeně kyprá, a to díky mikroorganismům, které materiál rozkládají. Zároveň dochází k obohacení půdy v těchto místech. Je to metoda velmi vhodná pro suché roky, protože se výrazně snižuje odpar z půdy.

Vhodný materiál pro mulčování zvýší atraktivnost zahrady a odstraní problémy s plevelem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vhodný materiál pro mulčování zvýší atraktivnost zahrady a odstraní problémy s plevelem

Avšak při mulčování je zapotřebí dávat pozor také na některá rizika. Pokud jsou všude kolem vysoké luční porosty, může se pod materiálem ukrývat spousta slimáků. Ti pak během večerů mohou vyrazit do vaší zahrádky a zlikvidovat svým žírem vše, co jim přijde do cesty. Při nastýlání dlouhé suché trávy se z těchto míst stávají útočiště myší, nejčastěji hrabošů.

Mulčování - mnoho materiálů, mnoho možností

Nejvíce využívaným materiálem, kterým se mulčuje pod stromy a keři, je nadrobno posekaná tráva. Byť se tento materiál velmi rychle rozkládá, je zapotřebí jej v zahradě mulčovat jen velice opatrně a pouze ve slabé vrstvě. Silné vrstvení je naprosto nevhodné, protože hmota potom zahnívá, silně zapáchá a rozklad je velice pomalý.

Přímo ze zahrady lze také využít větve, avšak ty v nadrceném stavu, které prošly drtičem nebo štěpkovačem. V případě štěpky jde o velmi dekorativní materiál, který se rozkládá jen pozvolna, nezapáchá a svoji funkci plní velice dlouho. Skvěle se hodí především ke keřům a do trvalkových záhonů. Obnovu mulče provádějte jednou za dva až tři roky, kdy se již dříve naštěpkovaný materiál postupně rozkládá - ztrácí svoji funkci. Pokud máte v zahradě více ovocných stromů a keřů, pak si během jednoho jarního štěpkování vyrobíte dostatek hmoty pro celou zahrádku.

Štěpku z větví stromů nevyhazujte, ale mulčujte s ní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Štěpku z větví stromů nevyhazujte, ale mulčujte s ní

Moderní a estetickou volbou je mulčovací kůra, dostupná v každém obchodě se zahrádkářskými potřebami. Je vhodná především na místa pod okrasnými jehličnany a kvetoucími keři. Avšak jako všechny materiály, které musíte kupovat, i kůra postupně zdražuje.

Velmi zajímavou možností je mulčování chlévským hnojem. Tato metoda se používá především tam, kde pěstujete na živiny náročné rostliny, jako jsou například kvetoucí růže. Jejich mulčování hnojem funguje podobně jako krmení nenasytného strávníka. Jediným rizikem zůstává pouze fakt, že si s hnojem zavlečete do zahrádky plevel. Vhodným materiálem především kolem zeleniny a jahod v létě (v době sklizně), je klasická sláma. Poté, co rostliny odplodí, je možné tento materiál zarýt s ostatním zahradním odpadem.

Při mulčování senem pozor na slimáky!
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při mulčování senem pozor na slimáky!

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz

Podívejte se, jak zazimovat okrasnou zahradu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček