reklama

Mochyně nabídne dekorativní vzhled i jedlé plody

Chcete pěstovat mochyni? Během léta patří k nepříliš výrazným rostlinám a pohledem o ni ani nezavadíme. Na podzim se začnou barvit její lampionky ukrývající plody a ona rozzáří zahradu svojí sytě oranžovou barvou. Co vlastně ke svému životu potřebuje, aby prospívala? U kterého druhu jsou k dispozici jedlé plody?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstujte mochyni, opravdovou krásku podzimní zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mochyně má zajímavé příbuzné. Patří do čeledi lilkovitých, takže je si blízká například s bramborami, ale naštěstí na jejich choroby a škůdce netrpí. Pěstování rostliny je velmi nenáročné, roste v lehkých, středně těžkých i kyselých půdách, miluje polostín a rozptýlené slunce. Co se týká výživy, pak je nevhodnější před zasazením do jamky uložit kompost nebo dobře rozleželý kravský hnůj, poskytující dostatečnou zásobu živin pro bohatý vývoj.

Rostlina je trvalkou, takže kam ji zasadíte, tam bude spokojeně růst. Pokud ji na zahradě nemáte, pak si obstarejte semena, která jsou v prodeji v prodejnách se zahrádkářskými potřebami. S předpěstováním je možné začít už v únoru - do truhlíků s propařeným substrátem, po vzejití a vývoji pravých lístku přepikýrujte do sadbovače nebo kelímků.  S výsadbou je vhodné počkat až na konec května, kdy již nehrozí riziko pozdních jarních mrazíků. Pokud máte rostlin velké množství, je možné provádět rozmnožování odkopáním části vegetace. Tuto činnost provádějte také na jaře, do podzimu se můžete dočkat chutných plodů.

Krásně zbarvené lampionky perfektně ladí s dalšími rostlinami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásně zbarvené lampionky perfektně ladí s dalšími rostlinami

Během vegetačního období, zvláště pak za sucha, pravidelně zalévejte a okolí rostlin zbavujte plevelů. Alespoň jednou za sezonu dodatečně přihnojte lehkým zapravením kompostu mezi rostliny, pravidelné zalévání nebo déšť pak vyplaví živiny až ke kořenům. Poté, co se během října vybarví působivé lampionky, můžete začít jednotlivé výhony odstřihávat.

U nás se pěstují dva druhy mochyní. Mochyně židovská třešeň nemá jedlé plody, celé šlahouny a lampionky se používají jako překrásné dekorace. Tento druh také nejčastěji dostanete jako odkopek od sousedů nebo přátel, kteří jsou také aktivními zahrádkáři. Mochyni peruánskou si vypěstujte ze semen a u nich je pak možné sklízet jedlé, nasládlé plody, které se využívají nejen ke koktejlům. Mnohými odborníky na výživu jsou bobule mochyně peruánské považovány za superpotravinu, protože obsahují antioxidanty a podporují látkovou výměnu.

Lampionky jsou dekorativní, avšak pokud máte jedlý druh, pak vězte, že nezralé jsou jedovaté
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lampionky jsou dekorativní, avšak pokud máte jedlý druh, pak vězte, že nezralé jsou jedovaté

Po sklizení, nejpozději pak na začátku listopadu, odstřihněte všechny zbývající výhony, kolem rostlin rozhoďte kompost a přikryjte chvojím. Tím jsou rostliny dokonale připravené na zimu a příští rok se můžete těšit na další vynikající úrodu.

Zdroj: Zahrádkářská poradna

Víte, co je jaboticaba a jak ji pěstovat?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček