reklama

Odhalte mocnou sílu přírody ukrytou v bylinkách. Možností je opravdu nepřeberné množství

Na bylinkách je nejcennější jejich všestranné využití, jako přísada do koupele, krémy, masti, tinktury nebo tělové oleje, všechny přispívají k vaší relaxaci, zdraví a především pocitu dobré pohody a nálady. Vedle chuti a vůně jsou pro všechny bylinky charakteristické léčivé účinky.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Na zpracování bylinek existuje spousta receptů (Zdroj: Ludmila Dušková)

Využívání bylin v kosmetice a lidovém léčitelství má starou tradici Mnohé ze starých domácích receptů jsou dnes opět aktuální. Vždyť již s několika bylinami ze zahrádky je možné připravit znovuobjevené recepty.

Na vše se najde čaj

Právě čaje jsou nejznámější možností seznámit se s blahodárným účinkem bylinek.  Připravuje se z čerstvých i sušených rostlin. Krátce se povaří, nechá odstát a bylinková pochoutka je zde.

Bylinky lze pěstovat nejen na záhonech, ale i v nádobách
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Bylinky lze pěstovat nejen na záhonech, ale i v nádobách

Bylinky mají následující léčivé účinky:

  • uklidňující a relaxační – meduňka, máta, levandule
  • protizánětlivé a protikřečové – heřmánek, kontryhel, máta
  • proti nachlazení – mateřídouška, šalvěj, divizna
  • při žaludečních potížích – kmín, fenykl, kopr, pelyněk
  • osvěžující a mysl vzpružující – meduňka, aloisie, zavinuta, máta
Meduňka zklidní pocuchané nervy
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Meduňka zklidní pocuchané nervy

Bylinky do vany

Na osvěžující bylinkovou koupel potřebujete 250-500 g sušených bylin (polovinu u čerstvých). Přelijete je vroucí vodou a necháte 5-10 min louhovat. Potom odvar scedíte do vany.

Nezklamou tyto koupele:

  • pokožku vyhladí a zklidní – meduňka, heřmánek
  • vystresovanou duši zklidní – levandule, voňavá pelargónie
  • ucpaný nos uvolní – mateřídouška, tymián
  • studené nohy pookřejí v lázni – rozmarýn, pelyněk
Tymián uvolní ucpaný nos a usnadní odkašlávání
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tymián uvolní ucpaný nos a usnadní odkašlávání

Nálev proti akné

Bylinkový nálev k omývání pleti si můžete připravit z petržele, máty nebo kopřivy (obě byliny mají skvělé antiseptické účinky), heřmánku (výborně pleť vyčistí), řebříčku, šalvěje nebo levandule. Tyto nálevy můžete používat místo navlhčených čistících ubrousků.

Pro vyčištění pleti, která trpí akné, se také hodí citrón. Šťávu z citrónu si vymačkejte, namočte do ní vatové tampónky a pleť vyčistěte. Místo citrónu můžete použít i šťávu z česneku.

Tělové a koupelové oleje

Mnohem silnější účinky než nálevy, mají tělové, masážní či koupelové oleje.

  • na podrážděnou pleť a drobná poranění – měsíček, heřmánek, třezalka, řebříček
  • namožené svaly – rozmarýn, třezalka, pelyněk
  • pokožku omladí a vyladí – mateřídouška
Měsíček léčí podrážděnou pleť a drobná poranění
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Měsíček léčí podrážděnou pleť a drobná poranění

Recept na výrobu oleje z bylinek (měsíček, heřmánek, třezalka, rozmarýn, mateřídouška ad.):

Do světlé sklenice s uzávěrem vložte čerstvé nebo sušené byliny (tolik, aby sklenice byla téměř plná). Přelijte je olejem nejlépe lisovaným za studena tak, aby všechny části byly ponořené. Zašroubujte víčko a sklenici postavte asi na 6 týdnů na slunné místo. Směs přelijte přes plátno a vonný olej uchovávejte  v tmavé lahvi. Vydrží asi rok.

Sušené bylinky skladujeme v suchu a temnu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Sušené bylinky skladujeme v suchu a temnu

Balzámy, krémy, masti

Používají se ke zmírnění bolestí. Výroba je poměrně snadná. Sušené, ale i čerstvé bylinky se míchají s mastnými látkami jako je např. sádlo, lanolin. Hustší konzistence se dosáhne přidáním včelího vosku. Pozor – musí se uchovávat v chladnici, vzhledem k pouze několikatýdenní trvanlivosti.

Recept na silnou měsíčkovou mast na unavené nohy a křečové žíly:

Hrnek s 1/2 kg domácího vepřového sádla dejte do vodní lázně. Jakmile se sádlo roztaví, přidejte hrst sušených nebo čerstvých rostlin, odstavte a nechte ztuhnout. Uložte do ledničky. Za dva nebo tři dny celý postup opakujte a za dva dny znovu. Takže celkem třikrát, v masti jsou tak tři hrsti bylin. Třetí den přeceďte přes plátno, roztavte 25 g včelího vosku a do ještě tekuté masti vmíchejte. Mast ještě můžete aromatizovat několika kapkami levandulového oleje nebo levandulové silice. Hotovou mast nalijte do kelímků, nechte pomalu ztuhnout, pečlivě uzavřete a skladujte v chladnu.

Z měsíčku připravíte účinnou mast
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Z měsíčku připravíte účinnou mast

Obklad na rozpraskané ruce

Uvařenou bramboru rozetřete s mlékem na kaši, přidejte pšeničnou mouku a květy měsíčku, které předem roztrháte na malé kousky. Tím vznikne hustá pasta. Nechejte působit na rukou 10 minut, poté se opláchněte teplou vodou a ruce ošetřete mastným krémem s glycerinem.

Zábaly, masky, nálevy

Maska nebo zábal znamená nanesení či přiložení kašovité hmoty na obličej. Zábaly a masky jsou velmi účinné kosmetické prostředky na ošetřování pleti. Jejich užíváním můžete docílit udržení mladé a svěží pleti. Zábaly a masky čistí pleť, zjemňují póry a odstraňují z pleti odumřelé vrstvy. Mezi zábalem a maskou je rozdíl v tom, že zábal se nanáší teplý a jeho teplota se udržuje zabalením do ručníku. Nakonec se smyje teplou vodou. Maska se nanáší studená, po uschnutí tuhne a odstraňuje se stáhnutím. Při stáhnutí se uvolňují ucpané kožní póry. Můžete ji i smýt teplou vodou.

Bylinkové zábaly na prozáření pleti

Na přípravu bylinkových zábalů je vhodný heřmánek, řepík, jitrocel, máta peprná, šalvěj, mateřídouška, chmelové šišky apod. Bylinky zalijte malým množstvím vody a nechte vyluhovat 10 – 15 minut. Do přeceděného nálevu namočte kus vaty, kterou si předem připravte tak, že z ní vystřihnete tvar obličeje s otvorem na ústa a nos. Obklad přiložte na tvář na 20 minut.

Zdroj: autorka

Podívejte se, jak bylinky zazimovat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 11. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková