reklama

Hlíznaté begonie zimu bez naší pomoci nepřežijí. Jak se o ně postarat?

Ochrana hlíznatých begonií před zimou, to jsou nezbytné úkony, kterými begoniím zajistíme poklidné přečkání zimních měsíců. Hlíznaté begonie se hodí do truhlíků, květináčů i k výsadbě na záhony, obvykle bohatě kvetou i koncem září. Zimu chtějí ale přečkávat v teple. Jak je na zimu připravit?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlíznaté begonie zimu bez naší pomoci nepřežijí. Jak se o ně postarat? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hlíznaté begonie neboli kysaly jsou vhodné především do truhlíků a závěsných nádob, kvést vám ale budou i na záhonech. Vzpřímené begonie se dělí na odrůdy velkokvěté (Begonia tuberhybrida gigantea), se středně velkými květy (Begonia tuberhybrida floribunda) a drobnokvěté (Begonia tuberhybrida multiflora). Dále pak rozlišujeme begonie podle květů na jednoduché, plnokvěté, jednobarevné či vícebarevné, se zkadeřenými nebo roztřepenými okraji. Oblíbené jsou i begonie převislé a girlandovité.

Jak jejich přídomek napovídá, vyrůstají jejich listy a stonky z hlíz a v této formě také přezimují. Během roku je vhodné rostliny umístit na závětrná místa. Jsou křehké, vítr by je snadno polámal. Nemají také rády plné slunce, které může jejich listy i květy spálit. Raději je umístíme do polostínu až stínu. Mají vyšší nároky na vlhkost, proto důkladně zaléváme. Půda, do které hlíznaté begónie sázíme, by měla být propustná a kyselá. 

Hlíznaté begonie jsou skutečnou ozdobou našich balkonů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlíznaté begonie jsou skutečnou ozdobou našich balkonů

Příprava hlíznatých begonií na zimu

Běžným postupem dříve bylo, že se hlíznaté begonie přestávaly během podzimu zalévat. Jakmile došlo k zavadnutí listů a stonků, vyjmuly se hlízy ze země, nechaly se zaschnout a následně se uskladnily ve vhodných podmínkách. 

Současné kultivary takový razantní zásah nevyžadují. Je možné je ponechat až do října v jejich přirozeném prostředí, a dokonce je vhodné je během podzimu přihnojovat. Tím rostliny načerpají dostatek živin pro zvětšení hlíz - rostoucích právě v období časného podzimu. Těmto kultivarům dokonce nevadí ani první mrazíky, které by begonie zastihly venku. Teprve poté, co přejdou prvním mrazem, begonie přestěhujeme domů. Díky tomu, že begonie přejdou mrazem, dojde k jejich rychlejšímu zavadnutí a zatažení.

Begonie nám budou dělat radost od jara do podzimu, potom bude potřeba je zazimovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Begonie nám budou dělat radost od jara do podzimu, potom bude potřeba je zazimovat

Všechny druhy hlíznatých begonií proto můžeme až během října bez ohledu na mrazíky postupně přenést do vnitřních prostor, kde jim omezíme zálivku. Tím dojde k zavadnutí nadzemních částí rostlin tak, abychom je potom mohli snadno vylomit a odstranit. Teprve potom je možné hlízy vyjmout ze substrátu a nechat oschnout.

Oschlé hlízy očistíme od substrátu a prohlédneme, zda nevykazují známky poškození nebo napadení chorobou či škůdci. Všímáme si všech barevně odlišných skvrn na hlízách, který by mohly znamenat vážné poškození či chorobu. Takové hlízy raději vyřadíme, protože by v případě choroby mohlo dojít k přenosu na dosud zdravé hlízy. Správně zaschlá hlíza má být pevná - s malou prohlubní uprostřed. Jakkoliv měkké hlízy dejte raději stranou a sledujte jejich další vývoj.

K zazimování vybírejte jen zdravé a nepoškozené hlízy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K zazimování vybírejte jen zdravé a nepoškozené hlízy

Přebrané hlízy bude dobré zabalit (např. do novin) a uskladnit v krabici, případně uložit do lísek či přepravek a prosypat pilinami. Teplota místnosti, kde budou hlíznaté begonie přezimovat, by neměla překročit 15 °C. Pokud bude nižší, nebude to na škodu. Dbejte ale na to, aby se teplota nepřehoupla přes 2 °C, v tuto chvíli už jsou begonie ohroženy. Co je ale důležitější ještě více než teplota, je vzdušná vlhkost. Begonie potřebují k přezimování sucho. Nesnažte se proto krabice či přepravky překrývat igelitovou fólií, zvolte spíše novinový papír nebo tmavou netkanou textilii. 

V takových podmínkách byste měli begonie uchovávat až do února. V tuto dobu pak už bude možné hlízy opět začít přivykat na jaro. Rozhodně ale nespěchejte, neboť ven můžete hlíznaté begonie vysazovat nejdříve v druhé polovině května.

Begonie naše zimy venku nepřežijí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Begonie naše zimy venku nepřežijí

Choroby a škůdci hlíznatých begónií

Velkým rizikem pro begonie je padlí, šedá hniloba a černá kořenová hniloba

Padlí begoniové (Oidum begoniea) se projevuje bílými povlaky na listech i květech. Později v těch místech pletivo hnědne a napadené části předčasně odumírají. Trpí tím hlavně begonie pěstované v místech, kam nedostatečně proudí vzduch. Bílé a moučnaté skvrny na listech jsou typickým znamením padlí.

Šedá plíseň (Botrytis cinerea) se projevuje na listech hnědými skvrnami, na nichž lze za vlhka pozorovat šedivý povlak houby. Často celé listy v důsledku napadení hnědnou a zasychají. Napadá i stonky rostlin, a to hlavně ke konci vegetace. Projevuje se podélnými trhlinami, v nichž pletivo zahnívá, pokrývá se pak šedým povlakem. Pokud hrozí riziko výskytu šedé hniloby, snažíme se nepostřikovat listy rostlin a zajistíme dostatečné větrání, které povrch listů vysuší. 

Begonie při výskytu těchto chorob ošetřujeme fungicidem. Nejčastěji se při pěstování begonií setkáváme s opadáváním květů a poupat. Je tomu tak hlavně v místech, kde je příliš suchý vzduch.

Zvětšený detail Botrytis cinerea, houby způsobující šedou hnilobu na begoniích
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zvětšený detail Botrytis cinerea, houby způsobující šedou hnilobu na begoniích

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz; www.hajany.com

Publikováno: 25. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová