reklama

Aby tulipány či narcisy na jaře vykvetly, je čas pustit se do jejich výsadby

Aby cibuloviny na jaře krásně vykvetly, je právě teď ten nejlepší čas na jejich výsadbu. Blížící se zima a chlad jsou předpokladem k tomu, aby jarní cibuloviny ukázaly za několik měsíců svoji krásnou tvář. Pojďme se podívat na to, jak postupovat, když si cibulky přineseme domů. Možností výsadby je hned několik.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výsadbu kvetoucích jarních cibulovin provádějte na podzim (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Z jarních cibulovin nejčastěji sázejte tulipány, narcisy, ladoňky, krokusy, hyacinty, bledule nebo sněženky. Jejich první možností výsadby je rovnou do trávníku. Tento způsob je vhodný, pokud chcete, aby váš trávník zjara zazářil pestrými barvami. Pomocí rýče si vytvořte kruh, ve kterém z trávníku odstraníte drn, a odložte si jej vedle. Důležité je půdu vybrat do hloubky rýčem a nahradit jí například kvalitní kompostovou zeminou. Poté přejděte na vlastní výsadbu.

Hloubka výsadby musí činit přibližně 2,5 násobek průměru sázené cibulky. Poté ještě zasazené cibule zahrňte zeminou, přikryjte odebraným travním drnem a utužte, místo stačí mírně ušlapat. Nezapomeňte důkladně zavlažit. Při volbě polohy pro sázení vězte, že nejlepší je zvolit osluněné místo, kde se jarním cibulovinám bude velmi dobře dařit. Podobné je to i s výsadbou do záhonů, avšak zde je zcela na místě sázet do sázecích košíků, které se prodávají v zahrádkářských potřebách. V místech s výskytem hlodavců je zvláště v zimách, které jsou silnější na sníh a mráz, obvyklé poškození cibulek žírem.

Příprava výsadby cibulovin do trávníku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Příprava výsadby cibulovin do trávníku

Pokud si chcete připravit jarní cibuloviny do domácnosti, připravte si truhlíky. Na dno je zapotřebí použít některý z drenážních materiálů, například keramzit, který je osvědčený. Drenáž ve výšce zhruba 2 cm bohatě stačí. Poté do truhlíku nasypte kvalitní substrát, vzniklý smícháním kupované a kompostové zeminy, která je prosítovaná. Hloubka sázení je stejná jako v případě výsadby do trávníku nebo záhonů. Zde v tomto případě ani není nutné využít ochranu proti hlodavcům.

Výsadba jarních cibulovin do truhlíku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výsadba jarních cibulovin do truhlíku

Připravený truhlík zapusťte celý do země, nejlépe do záhonu. Nechte jej zde přibližně do února až března, kdy začnou cibuloviny růst a zakládat na květ. Pak je možné je přenést domů do tepla. A právě pro cibuloviny pěstované v truhlíku je nutné zajistit dostatečný chlad, protože jinak tvoří pouze listy a stvoly, ale nekvetou. Po odkvětu je nechte zatáhnout, listy ostříhejte a na zimu opět umístěte ven na zahrádku.

Zanoření truhlíku s jarními cibulovinami do záhonu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zanoření truhlíku s jarními cibulovinami do záhonu

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů

Jak sázet cibuloviny do trávníku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček