reklama

Úklid listí na zahradě má příznivce i odpůrce, zahradě ale zásadně pomáhá

Úklid listí představuje jednu z nejdůležitějších podzimních prací na zahradě. Můžeme narazit na odpůrce této činnosti, kteří budou tvrdit, jak to odporuje přírodnímu zahradničení. Ale pokud chceme mít zahradu krásnou a zdravou bez nutnosti chemické ochrany, listí je zapotřebí odklidit ze zahrady pryč. Proč a čím listí uklízet, jak lze listí zužitkovat ve prospěch zahrady a co neopomenout?

Úklid listí hráběmi praktikujte pouze na menších zahradách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úklid listí na zahradě, ano, je to ta otravná činnost, kterou na podzim tak neradi provádíte. Listí ze stromů napadá neskutečná hromada, je všude a likvidace je velice pracná a zdlouhavá.

A výsledek žádný, jen zmordovaná páteř a bolavé ruce. To je výčet těch nejvíce úsměvných citací, které můžete dostat od svých přátel po podzimní štaci v zahradě, když se ji snažíte pečlivě připravit na zimu. Vaši známí vás budou skálopevně přesvědčovat  o tom, abyste všechny stromy pokáceli a žádnou zahradu neměli. Je zbytečné se dřít, dnešní doba nahrává modernímu zahradničení, a tak žádná činnost nemusí být zdlouhavá a namáhavá. Listí můžete odklidit lehkými plastovými hráběmi, ale to jen tam, kde se nedostanete se zahradní technikou.

Lehké plastové hrábě použijte hlavně tam, kam se nedostanete se sekačkou
Lehké plastové hrábě použijte hlavně tam, kam se nedostanete se sekačkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Velice pohodlný úklid je pomocí sekačky na trávu, která naposledy poseká a zastřihne trávník. Zároveň připraví listí pro kompostování tím, že listy rozmělní. Zásadně se tak zmenší objem kompostovaného materiálu a výrazně šetříte prostor. A pokud je listí větší množství, pomozte si například tím, že listí sesbíráte třikrát až čtyřikrát, tím budete mít zahradu nejen perfektně uklizenou, ale i založený dokonalý kompost.

Zahradní vysavače a foukače jsou poněkud kontroverzní, protože řada z nich nemá dostatečný výkon na to, aby tato zařízení zatočila s mokrým listím. Navíc takový výrobek ani mnohým zahrádkářům nedává moc smysl. Pokud déle prší a listí spadá všechno, pak u sekačky využijte boční výhoz. Listí s trávou naházejte do řádku a pak sesbírejte. Ušetříte čas i místo v kompostu. Při využití sekačky je možné kompostovat i listí ořešáku, které má jinak dlouhou dobu rozkladu. Vhodné je tam, kde se do kompostu ukládá i listí z jiných druhů stromů a listí z ořešáku je zastoupeno nanejvýše pětinou celkového objemu. 

Sběr listí kombinovaný s posledním sečením
Sběr listí kombinovaný s posledním sečením (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kompost je základ zahrady a listí v něm představuje vynikající složku, a to zvláště při smíchání s trávou nebo jiným zeleným odpadem. Důležité je, aby byl rostlinný materiál (včetně listí) proházen hlínou - po přidání každých cca 20 cm materiálu. Tím se zajistí jeho slehnutí a rychlejší rozklad do podoby, kterou příští rok využijete při zúrodnění celé zahrady. Je možné kompostovat i listí z nemocných stromů, protože při počínajícím procesu rozkladu je v kompostu velmi vysoká teplota, která spolehlivě všechny zárodky chorob a škůdců zničí.

Na kompostu se listí přetvoří na nejlepší ingredienci pro celou zahradu
Na kompostu se listí přetvoří na nejlepší ingredienci pro celou zahradu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Listí je třeba uklízet také z důvodu zdraví trávníku. Ponechané listí přes zimu na ploše zahnívá, může i zapáchat a způsobuje vznik nehezkých hnědých skvrn, které bude zjara potřeba dosít. Odklizením listí také dojde k očištění trávníku od mechu a plsti. To je výhodné zvláště tehdy, když sběr listí kombinujete s provzdušňováním, které perfektně zlikviduje veškeré částice zabraňující zdravému životu zeleného koberce. Na menších zahradách se uplatní použití železných hrábí, které pak fungují v režimu dvou v jednom.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz

Úklid listí si můžete ulehčit:

Publikováno: 24. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček