reklama

Úklid listí na zahradě má příznivce i odpůrce, zahradě ale zásadně pomáhá

Úklid listí představuje jednu z nejdůležitějších podzimních prací na zahradě. Můžeme narazit na odpůrce této činnosti, kteří budou tvrdit, jak to odporuje přírodnímu zahradničení. Ale pokud chceme mít zahradu krásnou a zdravou bez nutnosti chemické ochrany, listí je zapotřebí odklidit ze zahrady pryč. Proč a čím listí uklízet, jak lze listí zužitkovat ve prospěch zahrady a co neopomenout?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úklid listí hráběmi praktikujte pouze na menších zahradách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úklid listí na zahradě, ano, je to ta otravná činnost, kterou na podzim tak neradi provádíte. Listí ze stromů napadá neskutečná hromada, je všude a likvidace je velice pracná a zdlouhavá.

A výsledek žádný, jen zmordovaná páteř a bolavé ruce. To je výčet těch nejvíce úsměvných citací, které můžete dostat od svých přátel po podzimní štaci v zahradě, když se ji snažíte pečlivě připravit na zimu. Vaši známí vás budou skálopevně přesvědčovat  o tom, abyste všechny stromy pokáceli a žádnou zahradu neměli. Je zbytečné se dřít, dnešní doba nahrává modernímu zahradničení, a tak žádná činnost nemusí být zdlouhavá a namáhavá. Listí můžete odklidit lehkými plastovými hráběmi, ale to jen tam, kde se nedostanete se zahradní technikou.

Lehké plastové hrábě použijte hlavně tam, kam se nedostanete se sekačkou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lehké plastové hrábě použijte hlavně tam, kam se nedostanete se sekačkou

Velice pohodlný úklid je pomocí sekačky na trávu, která naposledy poseká a zastřihne trávník. Zároveň připraví listí pro kompostování tím, že listy rozmělní. Zásadně se tak zmenší objem kompostovaného materiálu a výrazně šetříte prostor. A pokud je listí větší množství, pomozte si například tím, že listí sesbíráte třikrát až čtyřikrát, tím budete mít zahradu nejen perfektně uklizenou, ale i založený dokonalý kompost.

Zahradní vysavače a foukače jsou poněkud kontroverzní, protože řada z nich nemá dostatečný výkon na to, aby tato zařízení zatočila s mokrým listím. Navíc takový výrobek ani mnohým zahrádkářům nedává moc smysl. Pokud déle prší a listí spadá všechno, pak u sekačky využijte boční výhoz. Listí s trávou naházejte do řádku a pak sesbírejte. Ušetříte čas i místo v kompostu. Při využití sekačky je možné kompostovat i listí ořešáku, které má jinak dlouhou dobu rozkladu. Vhodné je tam, kde se do kompostu ukládá i listí z jiných druhů stromů a listí z ořešáku je zastoupeno nanejvýše pětinou celkového objemu. 

Sběr listí kombinovaný s posledním sečením
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sběr listí kombinovaný s posledním sečením

Kompost je základ zahrady a listí v něm představuje vynikající složku, a to zvláště při smíchání s trávou nebo jiným zeleným odpadem. Důležité je, aby byl rostlinný materiál (včetně listí) proházen hlínou - po přidání každých cca 20 cm materiálu. Tím se zajistí jeho slehnutí a rychlejší rozklad do podoby, kterou příští rok využijete při zúrodnění celé zahrady. Je možné kompostovat i listí z nemocných stromů, protože při počínajícím procesu rozkladu je v kompostu velmi vysoká teplota, která spolehlivě všechny zárodky chorob a škůdců zničí.

Na kompostu se listí přetvoří na nejlepší ingredienci pro celou zahradu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na kompostu se listí přetvoří na nejlepší ingredienci pro celou zahradu

Listí je třeba uklízet také z důvodu zdraví trávníku. Ponechané listí přes zimu na ploše zahnívá, může i zapáchat a způsobuje vznik nehezkých hnědých skvrn, které bude zjara potřeba dosít. Odklizením listí také dojde k očištění trávníku od mechu a plsti. To je výhodné zvláště tehdy, když sběr listí kombinujete s provzdušňováním, které perfektně zlikviduje veškeré částice zabraňující zdravému životu zeleného koberce. Na menších zahradách se uplatní použití železných hrábí, které pak fungují v režimu dvou v jednom.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz

Úklid listí si můžete ulehčit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček