reklama

Nechte se omámit jeho vůní na vlastní zahradě – zasaďte si šeřík

Pěstujte šeřík, který je jedním z poslů jara, jeho omamná vůně se během května objevuje všude okolo nás. Díky své nenáročnosti se dá totiž vysazoval téměř všude. Můžete ho ale pěstovat i na vlastní zahradě. A pokud věříte na magickou sílu rostlin, šeřík má odhánět zlo a zlé duchy a ochraňovat lidské příbytky. Neměl by u vašeho domu chybět. 

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování šeříku je jednoduché, avšak výsledek je ohromující (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na pěstování šeříku

Šeřík je oblíbený i proto, že je velmi nenáročný na pěstování. Může být v zahradě solitérem i jako součást živého plotu. Tam jen počítejte s tím, že nebude tolik kvést. Je mrazuvzdorný. Můžete ho tak bez obav pěstovat v zahradě a neřešit jeho zazimování. Vyberte rostlině světlé a teplé stanoviště. Uvítá i přímé slunce. Čím více světla bude mít, tím bohatěji bude kvést. Naproti tomu mu nevadí ani polostín. Půdu mu dopřejte vápenitou, ideálně by měl být hlinitá, ale snese i jílovitou.

Šeřík udělá z vaší zahrady čarokrásné místo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šeřík udělá z vaší zahrady čarokrásné místo

Nesmí být ovšem zamokřená. Kořeny pak mohou uhnívat a květů bude málo. Zalévat šeříky můžete v době kvetení, kdy květy vydrží déle krásné. A pak také v období sucha. Vhodná doba pro výsadbu je zjara nebo na podzim. Pokud ale seženete rostlinu s dobrým kořenovým balem, můžete ji vysadit kdykoliv během roku. 

Rostliny pravidelné prořezávejte. Nejlepší doba je po odkvětu. Keř provzdušněte – odstraňte zahušťující, staré a poškozené větve. Upravte jeho výšku podle potřeby. Ideální je odstraňovat i odkvetlé části. Nasazené plody na opylených květech totiž omezují vznik květenství v dalším roce. Rok po výsadbě je vhodné jednoleté výhony zkrátit na polovinu délky. Dosáhnete tak košatého růstu. Pokud vám šeřík přeroste a kmínky jsou holé, je pomoc jednoduchá. Proveďte řez v podstatě až na pařez, a to v průběhu února až března. Za rok až dva se zase rozroste.

Šeřík by neměl chybět na žádné zahrádce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šeřík by neměl chybět na žádné zahrádce

Šeřík je rostlina z čeledi olivovníkovité, která může mít velikost od keře až do stromku vysokého i 7 metrů. Jde o rostlinu pěstovanou většinou k okrasným účelům. Pochází z Malé Asie a jihovýchodní Evropy, pěstování v středoevropských zahradách se datuje od roku 1566. Na mnoha místech už dnes roste planě. Díky své oblibě se šlechtil a dnes si můžete vybírat z 800 kultivarů. Květy může mít v odstínech od bílé do fialové barvy. Mají typickou vůni a využívají se i při výrobě kosmetiky. Najdete je třeba v oleji nebo v parfémech a vůních. Květů se u něj dočkáte v průběhu dubna až května po dobu 3 až 4 týdnů.

Vyberte si ten pravý

Vzhledem k počtu druhů a kultivarů nemusí být snadné vybrat si ten pravý pro svou zahradu. Vybírejte si ho podle toho, na jaké místo ho chcete vysadit. Keře vyššího vzrůstu se hodí spíše do pozadí. Případně můžou stát i jako solitéry nebo z nich bude hezký živý plot. To se týká nejčastěji pěstovaných druhů šeříku obecného a šeříku čínského. Pak tu máme ještě šeřík malolistý, který dosahuje zhruba metrové výšky (až 1,5m). Je také vhodný i jako součást květinového záhonu.

Vybírat můžete i podle barvy květů šeříku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vybírat můžete i podle barvy květů šeříku

Jak na množení

Pokud vám šeřík na zahradě chybí nebo vám keře nestačí, můžete si ho jednoduše namnožit. A to všemi možnými způsoby. Řízkováním, hřížením, očkováním, odkopky i roubováním nebo výsevem. Nejjednodušší způsob je asi řízkování. Využijte pro to čas od března do chvíle, kdy bude kvést. Vyberte si pro tento způsob množení polodřevité až dřevité výhony. Měly by mít na sobě 4 až 6 pupenů. Nechte je zakořenit ve vodě nebo substrátu.

Můžete použít práškový stimulátor, který urychlí tvorbu kořenů. Také teploty nad 20 °C zakořeňování urychlí, bude trvat 2 až 3 týdny. Pak už jste v podstatě bez práce. Stačí je jednou do roka přihnojit, po odkvětu ostříhat a prořezávat podle potřeby.

Zdroje: wikipedia.org; www.hobbykuk.cz; abecedazahrady.dama.cz; izahradkar.cz

Z květů šeříku si vyrobte pěstící olej:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová